3 zasady ogrzewania słonecznego poza domem

Materiał informacyjny ESBE
Kolektory słoneczne są dodatkowym źródłem ciepłej wody np. dla grzałek elektrycznych, kotłów gazowych czy pomp ciepła. Aby jak najlepiej wykorzystać ciepło słoneczne, należy zadbać o kilka kwestii.

1. Odpowiedni projekt i montaż

Kolektory słoneczne instaluje się na dachu pod kątem 35-60 stopni (bezpośrednio lub z wykorzystaniem specjalnych stelaży). Wszystko po to, by zapewnić odpowiedni kąt nachylenia kolektora, pozwalający na efektywne pozyskiwanie ciepła słonecznego w różnych porach roku. Przyjmuje się, że uniwersalny kąt nachylenia wynosi 45 stopni.

2. Efektywna instalacja ciepłej wody

Instalacja prowadząca z kolektora do zasobnika powinna zostać wykonana zgodnie z wymogami i mieć jak najmniejszą długość. Część potrzebnych elementów armatury wskazano poniżej, ale nie są to wszystkie wymagane urządzenia.

Na rynku dostępnych jest wiele produktów dla instalacji z kolektorami słonecznymi. Wyboru można dokonywać m.in. spośród termostatycznych zaworów mieszających, których wersja solarna ma nieco inną nazwę, niż seria popularnych produktów ESBE. Zawory serii VTS520 lub 550 mogą obsługiwać wysokie wartości temperatur.

*

Rys. 1 Termostatyczny zawór mieszający do ogrzewania słonecznego serii VTS520

Aby zapewnić efektywną pracę instalacji solarnej, montuje się w niej zasobnik ciepłej wody (zbiornik akumulacyjny), który powinien charakteryzować się niskimi stratami ciepła. Zbiornik pozwala zgromadzić, a następnie wykorzystać ciepło słoneczne w wymaganym czasie. Do zasobnika trafia woda z jednego źródła ciepła (kolektora) lub dwóch źródeł ciepła (czyli kolektora i np. kotła gazowego).

*

Rys. 2 Schemat ideowy – przykładowe zastosowanie zaworu do ogrzewania słonecznego

Na efektywną i bezproblemową pracę instalacji ciepłej wody wpływa też regularny serwis. W normalnych warunkach zawór do ogrzewania słonecznego nie wymaga konserwacji, jednak jeśli zajdzie taka potrzeba, instalator może go oczyścić i wymienić jego uszkodzone części (np. termostat). Kilka razy (a przynajmniej raz) w roku należy również sprawdzać ciśnienie w instalacji lub dokonywać przeglądów izolacji.

3. Regularny przegląd kolektorów

Serwis kolektorów powinien odbywać się przynajmniej raz w roku (najlepiej po okresie zimowym). Regularnie (co ok. 3-5 lat) należy wymieniać też glikol. W wyjątkowych sytuacjach kolektory mogą wymagać czyszczenia (na przykład, gdy przed długi czas są przykryte przez liście). Najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów.

Dbałość o właściwy montaż, eksploatację i konserwację instalacji z kolektorami słonecznymi pozwala zapewnić jej długotrwałą i wydajną pracę.

W przypadku pytań związanych z doborem odpowiedniego zaworu do ogrzewania słonecznego, warto skorzystać z porady specjalistów ESBE.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl