4 błędy w doborze zaworów 4-drogowych

Materiał informacyjny ESBE
4-drogowe zawory mieszające odpowiadają za precyzyjne mieszanie strumienia medium w instalacjach grzewczych lub chłodniczych. Jakie błędy czyhają na instalatora lub inwestora podczas doboru zaworu?

Przykładem zaworu 4-drogowego, który można stosować w instalacji grzewczej lub chłodniczej jest zawór obrotowy ESBE serii VRG140. Błędy popełniane podczas doboru zaworu mieszającego mają wpływ na jego nieefektywną pracę.

*

Rys. 1 Przykład 4-drogowego zaworu obrotowego serii VRG140

1. Brak dopasowania do charakteru instalacji

Zawory 4-drogowe wykorzystuje się zarówno w instalacji z jednym źródłem ciepła (np. grzejnikowej), jak również w instalacji z dwoma źródłami ciepła. Optymalnym wyborem dla drugiej ze wspomnianych instalacji są 4-drogowe zawory biwalentne, które umożliwiają szeregowe lub równoległe podłączenie źródeł ciepła (na przykład kotła na paliwo stałe i kotła gazowego). Zgodnie z instrukcją obsługi oraz kartą techniczną produktu do przyłącza nr 1 należy podłączyć źródło ciepła, które ma największy priorytet.

*

Rys. 2 Porównanie zaworu 4-drogowego dla instalacji z jednym źródłem ciepła (zaworu „tradycyjnego” i z dwoma źródłami ciepła (zaworu biwalentnego)

*

Rys. 3 Kolejność podłączenia źródeł ciepła w zaworze biwalentnym

Sporym problemem dla instalatorów jest właściwe podłączenie zaworu 4-drogowego. Kolejność podłączenia rur w zaworze 4-drogowym jest istotna zarówno przy podłączeniu dwóch źródeł ciepła (typ biwalentny), jak i podłączenia zaworu w instalacji na paliwo stałe (typ „tradycyjny”). Właściwie zamontowany zawór 4-drogowy „dba” o podwójne podmieszanie strumienia medium grzewczego, a co za tym idzie podniesienie temperatury wody powrotnej do takiej wartości, która jest odpowiednio wysoka dla kotła na paliwo stałe.

2. Niewłaściwa wartość Kvs

Choć wielokrotnie podkreśla się, że doboru zaworów należy dokonywać zgodnie z obsługiwaną przez nich wartością Kvs, wielu instalatorów wciąż kieruje się tylko rozmiarem DN przyłącza. Kryterium „rozmiarowe” powinno być drugim w kolejności kryterium doboru.

Warto wiedzieć, że Kvs zaworu 4-drogowego, który dopasowuje się do mocy grzewczej źródła ciepła, może różnić się od Kvs zaworu 3-drogowego. Na przykład w uproszczeniu można powiedzieć, że do instalacji z urządzeniem grzewczym o mocy 10 kW i ogrzewaniem grzejnikowym potrzebny jest zawór 3-drogowy o współczynniku przepływu Kvs=1,6 m3/h lub zawór 4-drogowy o Kvs=2,5 m3/h.

Jeżeli instalacja jest poddawana modernizacji i działał już w niej stary zawór 4-drogowy, warto sprawdzić, jakimi parametrami powinien charakteryzować się nowy zawór.

*

Rys. 4 Przykład starych zaworów 4-drogowych

3. Brak odpowiedniej wytrzymałości

Wspomniany wcześniej zawór ESBE serii VRG140 może mieć różne zastosowania, ponieważ został wykonany z materiałów odpornych zarówno na wysokie, jak i niskie temperatury medium, a także na ścieranie (dotyczy to zawieradła). Zawór wytrzymuje nawet ujemne temperatury medium (-10°C), dlatego montuje się go zarówno w instalacjach grzewczych, jak również chłodniczych.

4. Brak innych elementów armatury

Najlepsze efekty uzyskuje się, gdy 4-drogowy zawór obrotowy lub biwalentny współpracuje z właściwie dobranym do niego siłownikiem (o napięciu 24 V lub 230 V i sygnale 3-punktowym lub proporcjonalnym) lub odpowiednio dobranym sterownikiem. Należy upewnić się, czy w danej instalacji nie są wymagane też inne elementy armatury (np. pompa obiegowa w instalacji na paliwo stałe, czujnik na rurę przy montowaniu sterownika).


O grupie ESBE
ESBE jest czołowym europejskim producentem rozwiązań w zakresie systemów grzewczych, chłodniczych i ciepłej wody użytkowej. Nasze zawory, siłowniki oraz inne istotne elementy instalacji są projektowane i produkowane z najwyższą starannością. Wszystko po to, by spełniały one trzy zadania: zużywały mniej energii, zwiększały komfort użytkowania, zwiększały bezpieczeństwo systemów grzewczych w domach i budynkach użytkowych. Mimo tego, że nasze produkty zwykle nie są widoczne dla użytkownika, dbamy o ich wzornictwo, funkcjonalność, a także względy środowiskowe. Główna siedziba ESBE wraz z działem rozwoju produktów, produkcją i magazynem mieści się od 1906 roku w Reftele w Szwecji. Aby zagwarantować sprawną obsługę naszych Klientów i ponad 30 Partnerów w całej Europie, mamy cztery spółki zależne: w Niemczech (również z magazynem), Włoszech, Francji i Polsce. Nieustannie rozwijamy nasz asortyment, dbając o to, by wszystkie nasze produkty były niezawodne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl
Dodaj ogłoszenie