Jaki projekt domu dla pompy ciepła?
Ogrzewanie pompą ciepła będzie wydajne i ekonomiczne, jeśli wybierzemy odpowiedni projekt domu. Gdy planowany budynek będzie potencjalnie generował większe straty ciepła, ta forma ogrzewania może nie wystarczyć. Przeglądając projekty domów powinniśmy zdecydować się na domy energooszczędne. To takie budynki, które minimalizują energię początkową niezbędną do ogrzania domu. Według aktualnych warunków technicznych domy energooszczędne powinny posiadać współczynnik EP niższy niż 70 kWh/(m²rok). Szukajmy więc domów o takich parametrach. Myśląc o pompie ciepła powinniśmy zrezygnować z domów z podpiwniczeniem i dużymi dużymi garażami. Te miejsca generują największe straty ciepła. Należy pamiętać również o należytym ociepleniu domu. Wykorzystanie pompy ciepłą w dobrze zaizolowanym termicznie budynku będzie o wiele bardziej efektywne, niż w domu o niskich parametrach termoizolacyjnych.
Dom przy Cyprysowej 57
Pompa ciepła i co jeszcze? Pomyśl całościowo!
Aby uzyskać najlepszą skuteczność pracy pompy ciepła powinniśmy pomyśleć o połączeniu jej z innymi energooszczędnymi i ekologicznymi systemami wspomagającymi gospodarkę cieplną domu. Do takich rozwiązań należą między innymi; instalacje fotowoltaiczne, instalacje solarne, czy wentylacja mechaniczna z rekuperacją. Zestawienie takie gwarantuje optymalne wykorzystanie energii produkowanej przez budynek, jako zamkniętą i sprawnie działającą całość. Ciepło pozyskujemy z pompy, promieni słonecznej i wykorzystujemy go do ogrzania świeżego powietrza napływającego z wentylacji (rekuperacja). Taka, kompleksowo działająca maszyna energetyczna, daje dużą oszczędność, nie tylko pieniędzy, ale i czasu.
Pompy ciepła są chętnie wykorzystywane jako alternatywa dla ogrzewania paliwem stałym, przede wszystkim ze względu na prostą obsługę i niższe nakłady finansowe w trakcie eksploatacji. Są również ciekawym zamiennikiem dla paliw gazowych, w miejscach, gdzie nie ma możliwości infrastrukturalnych do wykonania przyłączy. Wybór pompy ciepła, pomimo iż wymaga już na początku inwestycji większych nakładów finansowych, pozwala finalnie znacznie obniżyć koszty ogrzewania budynku. Jest to czysta, prosta w obsłudze, przyjazna środowisku forma zaopatrywania domu w energię, warta przemyślenia, kiedy wybieramy projekt domu.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Szydło: Zwykli Ukraińcy rozumieją, kto udzielił ich państwu prawdziwej pomocy
- Sadyści zamordowali popularnego DJ-a. Bili go kijem, oblewali wrzątkiem i zgwałcili
- Słynny aktor mówi o końcu kariery. Ten film może być jego ostatnim
- Wenezuelskie więzienie odbite z rąk mega-gangu. W akcji brało udział 11 tys. ludzi