O czym trzeba pamiętać w ogrodzie jesienią?

Materiał informacyjny eGarden.pl
Wiosenne prace w ogrodzie mają na celu pobudzenie roślin do życia, aby latem cieszyć się z kwitnących kwiatów i zielonej trawy. Jesienią natomiast przygotowujemy ogród do ciężkich warunków atmosferycznych zimą, dlatego nawozy jesienne mają zupełnie inną specyfikę. Zobacz jak przygotować rośliny do zimowego spoczynku.

Nawożenie ogrodu na jesień to ważny etap w pielęgnacji naszego ogrodu. Warto jednak pamiętać, że inaczej będzie przebiegać jesienne nawożenie roślin ozdobnych i trawnika, natomiast innych zabiegów potrzebują drzewa i krzewy owocowe.

Nawozy jesienne - jakie wybrać?

Większość dostępnych w sklepach ogrodniczych nawozów bazuje na azocie. Azot silnie pobudza rośliny, dlatego znakomicie sprawdza się wiosną oraz ewentualnie latem, kiedy rośliny potrzebują bodźców do dalszego wzrostu. Azot jest więc głównym składnikiem większości uniwersalnych nawozów. Tymczasem wykorzystanie takiego specyfiku jesienią, może mieć negatywne skutki dla roślin. Jesienne nawożenie ma bowiem przygotować rośliny na okres wegetacji, a nie usilnie stymulować je do wzrostu. Dlatego też składniki pokarmowe nawozów jesiennych to w głównej mierze fosfor oraz potas. Ponadto dobry nawóz jesienny będzie posiadał szereg mikroelementów, które przyczyniają się do skuteczniejszego przetrwania zimowego okresu.

Jesienne nawożenie to nie jedyny obowiązek wobec roślin ogrodowych. Warto też zabezpieczyć wierzchnią warstwę gleby przed gwałtownymi przymrozkami. W tym celu można stosować włókninę lub też uzupełnić wierzchnią warstwą gleby, do czego przydatna może być ziemia uniwersalna.

Nawozy jesienne to nie wszystko. O czym warto pamiętać przed zimą?

Nawożenie roślin jesienią zapewnia im spokojny okres zdominowany przez niskie temperatury i grube warstwy śniegu. Jednak nawóz jesienny to nie wszystko. Na trawniku warto pamiętać o zgrabieniu liści, ponieważ jeśli te ostaną się na trawie, z czasem zaczną gnić, niszcząc przy okazji trawę, zanim wnikną w strukturę gleby. Jesienne liście to też dobry materiał na kompostownik, który będzie można wykorzystać wiosną, kiedy czas na nawożenie organiczne. Jeśli chodzi o krzewy ozdobne i drzewa owocowe, jesień to również czas cięć. Po sezonie owocowym warto sprawdzić, czy gałęzie nie uległy uszkodzeniu, a złamane lub pęknięte końcówki można śmiało uciąć. Czynności te można wykonać nawet późną jesienią, gdyż rośliny są już w stanie spoczynku. Uważajmy jednak na system korzeniowy, który w tym okresie jest dla roślin szczególnie istotny. Można nawet osłonić korzenie z wykorzystaniem ściółki organicznej.

Pamiętajmy też, że jesienią nie trzeba rezygnować ze wszystkich plonów. Dobrym przykładem jest cebula Bila, która przystosowana jest do późnego sadzenia, dzięki czemu możemy cieszyć się szczypiorem i cebulą nawet tuż przed nadejściem zimy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl
Dodaj ogłoszenie