Świadectwo energetyczne obowiązkowe od 28 kwietnia 2023 r. Kto musi je posiadać? Będzie wymagane m.in. przy sprzedaży i wynajmie

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Nowy obowiązek posiadania świadectwa energetycznego obejmie właścicieli domów i mieszkań, ale nie wszystkich.Licencja zdjęcia: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/legalcode
Nowy obowiązek posiadania świadectwa energetycznego obejmie właścicieli domów i mieszkań, ale nie wszystkich.Licencja zdjęcia: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/legalcode Wikimedia Commons/Explorer1001/CC BY-SA 3.0/no changes
Świadectwo energetyczne budynku jest dokumentem określającym zapotrzebowanie na energię. 28 kwietnia 2023 r. wchodzą w życie ogromne zmiany, które sprawią, że świadectwo będzie wymagane przy każdej transakcji sprzedaży nieruchomości, a także przy umowie najmu. Będzie ono niezbędne także w przypadku budowy domu. Sprawdź, co się zmieni.

Spis treści

Świadectwo energetyczne – czym jest ten dokument i ile kosztuje?

Świadectwo energetyczne (inaczej: paszport energetyczny, certyfikat energetyczny) to dokument wskazujący, jakie jest w danym obiekcie zapotrzebowanie na energię. Chodzi zarówno o energię elektryczną, jak i ogrzewanie, chłodzenie, podgrzewanie wody oraz wszelkie inne potrzeby wymagające dostarczenia energii do budynku. Ważność świadectwa to 10 lat, o ile nie nastąpiło coś, co zmienia charakterystykę energetyczną budynku (np. termomodernizacja). Już wkrótce dokument ten będą musieli wyrobić liczni właściciele mieszkań i domów.

– Celem wprowadzenia obowiązku sporządzania świadectw jest promowanie budownictwa efektywnego energetycznie i zwiększanie świadomości społecznej w zakresie możliwości uzyskania oszczędności energii w budynkach – wyjaśnia Ministerstwo Rozwoju i Technologii na gov.pl.

Koszt wyrobienia świadectwa energetycznego to kilkaset złotych (zwykle nie więcej niż 1000 zł). Koszt ten ponosi właściciel nieruchomości. Świadectwo mogą wystawiać jedynie osoby z odpowiednimi uprawnieniami. Rejestr takich osób prowadzi Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Sięgnij po energię ze słońca

kup najtaniej

ceneo

Allpowers Ap-Sp5V 21W (APSP5V21W)

249,00 zł

kup najtaniej

ceneo

Anker 531 200W Panel fotowoltaiczny

2 799,00 zł

kup najtaniej

Fronius

Inwerter Fronius Symo 503M WiFi Light

6 690,00 zł

kup najtaniej

ceneo

Epever Epever Wifi 2.4G RJ45A

139,00 zł

kup najtaniej

Ecoflow

Ecoflow Tracker Słoneczny (50036001)

12 599,00 zł

kup najtaniej

Keno

Keno Śruba Dwugwintowa 250Mm K17250

7,49 zł

kup najtaniej

ceneo

Fox Ess Inwerter Foxess 3-Fazowy T10G3

4 964,98 zł

kup najtaniej

Ja Solar

JA SOLAR FULL BLACK JAM60S21-370/MR

800,00 zł

kup najtaniej

ceneo

4Sun Panel Słoneczny 180W Maxx (P0068)

683,38 zł

kup najtaniej

ceneo

Volt Polska MPPT3000/GREENBOOST

1 329,00 zł

kup najtaniej

Fronius

Fronius Inwenter Symo 4.5-3-M Wifi 3P

10 629,71 zł

kup najtaniej

ceneo

Solarfam 160W Elastyczny Sp160Mf

953,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Zmiany od 28 kwietnia 2023 r. Kto będzie musiał mieć świadectwo energetyczne?

28 kwietnia 2023 r. nastąpią duże zmiany dotyczące świadectw. W wyniku nowelizacji ustawy posiadanie świadectwa energetycznego będzie obowiązkowe za każdym razem, gdy właściciel mieszkania lub domu:

  • chce sprzedać swoją nieruchomość,
  • chce wynająć swoją nieruchomość,
  • buduje dom.

W przypadku sprzedaży mieszkania czy domu sprzedający musi przekazać świadectwo nabywcy w momencie zawierania umowy przenoszącej własność. Informacja o przekazaniu świadectwa znajdzie się w akcie notarialnym. Nabywca nie może zrzec się prawa do otrzymania dokumentu. Co ważne, świadectwo energetyczne musi dotyczyć konkretnie sprzedawanego lokalu, a nie np. całego bloku. Informację o świadectwie trzeba będzie obowiązkowo zawrzeć już w ogłoszeniu o sprzedaży.

W przypadku wynajmu nieruchomości kopię certyfikatu energetycznego należy dołączyć do umowy najmu w momencie jej zawierania. Najemca nie może zrzec się prawa do otrzymania dokumentu. Co więcej, informacje zawarte w świadectwie energetycznym trzeba będzie koniecznie podać w ogłoszeniu o wynajmie. Nowy obowiązek dotyczy tylko nowych umów najmu (zawartych po wejściu nowelizacji prawa w życie). Trzeba pamiętać, że świadectwo musi dotyczyć tylko wynajmowanej nieruchomości (lub części nieruchomości, np. pokoju), a nie całego budynku.

W przypadku budowy domu inwestor będzie miał obowiązek dołączyć kopię świadectwa energetycznego do wniosku o pozwolenie na użytkowanie budynku albo do zawiadomienia o zakończeniu budowy. Bez tego dokumentu niemożliwe będzie legalne użytkowanie domu. Co ważne, ten sam obowiązek dotyczy inwestorów stawiających budynki wielorodzinne.

– Dzięki informacjom zawartym w świadectwie właściciel, najemca lub użytkownik budynku może określić orientacyjne roczne zapotrzebowanie na energię, a tym samym koszt utrzymania związany ze zużyciem energii – tłumaczy resort rozwoju.

Sprawdź: Jaka powinna być optymalna temperatura w domu?

Jak uzyskać świadectwo, ile to kosztuje i co grozi za jego brak?

Świadectwa energetyczne mogą wystawiać jedynie fachowcy z odpowiednimi uprawnieniami z zakresu budownictwa. Chcąc uzyskać dokument, należy zatem zgłosić się do osoby oferującej takie usługi. Pełną listę specjalistów uprawnionych do wystawiania świadectw można znaleźć w Centralnym Rejestrze Charakterystyki Energetycznej Budynków.

Nowy obowiązek będzie się dla właścicieli nieruchomości wiązać z pewnymi wydatkami. Koszt uzyskania świadectwa energetycznego wynosi kilkaset złotych i zależy od lokalizacji oraz cech obiektu. Ważność świadectwa to 10 lat, o ile w międzyczasie charakterystyka energetyczna lokalu się nie zmieniła (np. wskutek termomodernizacji). Za brak wymaganego certyfikatu grozi kara grzywny. Kara grozi również za błędnie sporządzone świadectwo.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rozwoju i Technologii
Warszawa, Pl. Trzech Krzyży 3/5
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA

Materiał oryginalny: Świadectwo energetyczne obowiązkowe od 28 kwietnia 2023 r. Kto musi je posiadać? Będzie wymagane m.in. przy sprzedaży i wynajmie - RegioDom.pl

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl
Dodaj ogłoszenie