Świadectwo energetyczne obowiązkowe od 28 kwietnia 2023 r. Kto musi je posiadać? Będzie wymagane m.in. przy sprzedaży i wynajmie

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Nowy obowiązek posiadania świadectwa energetycznego obejmie właścicieli domów i mieszkań, ale nie wszystkich.Licencja zdjęcia: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/legalcode
Nowy obowiązek posiadania świadectwa energetycznego obejmie właścicieli domów i mieszkań, ale nie wszystkich.Licencja zdjęcia: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/legalcode Wikimedia Commons/Explorer1001/CC BY-SA 3.0/no changes
Świadectwo energetyczne budynku jest dokumentem określającym zapotrzebowanie na energię. 28 kwietnia 2023 r. wchodzą w życie ogromne zmiany, które sprawią, że świadectwo będzie wymagane przy każdej transakcji sprzedaży nieruchomości, a także przy umowie najmu. Będzie ono niezbędne także w przypadku budowy domu. Sprawdź, co się zmieni.

Spis treści

Świadectwo energetyczne – czym jest ten dokument i ile kosztuje?

Świadectwo energetyczne (inaczej: paszport energetyczny, certyfikat energetyczny) to dokument wskazujący, jakie jest w danym obiekcie zapotrzebowanie na energię. Chodzi zarówno o energię elektryczną, jak i ogrzewanie, chłodzenie, podgrzewanie wody oraz wszelkie inne potrzeby wymagające dostarczenia energii do budynku. Ważność świadectwa to 10 lat, o ile nie nastąpiło coś, co zmienia charakterystykę energetyczną budynku (np. termomodernizacja). Już wkrótce dokument ten będą musieli wyrobić liczni właściciele mieszkań i domów.

– Celem wprowadzenia obowiązku sporządzania świadectw jest promowanie budownictwa efektywnego energetycznie i zwiększanie świadomości społecznej w zakresie możliwości uzyskania oszczędności energii w budynkach – wyjaśnia Ministerstwo Rozwoju i Technologii na gov.pl.

Koszt wyrobienia świadectwa energetycznego to kilkaset złotych (zwykle nie więcej niż 1000 zł). Koszt ten ponosi właściciel nieruchomości. Świadectwo mogą wystawiać jedynie osoby z odpowiednimi uprawnieniami. Rejestr takich osób prowadzi Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Sięgnij po energię ze słońca

kup najtaniej

ceneo

Fotowoltaiczny Panel Słoneczny 150W

799,00 zł

kup najtaniej

Huawei

HUAWEI INWERTER SUN2000-15KTL-M2 (SUN200015KTLM2)

10 806,00 zł

kup najtaniej

Ecoflow

Ecoflow Nóżki Montażowe 036969

65,00 zł

kup najtaniej

ceneo

Bigblue 80W (B406)

699,00 zł

kup najtaniej

ceneo

Sunen Powerneed 100W (Es100)

1 068,00 zł

kup najtaniej

ceneo

Bigblue 20W (B433)

179,00 zł

kup najtaniej

Ja Solar

JA SOLAR FULL BLACK JAM60S21-370/MR

797,04 zł

kup najtaniej

Fronius

Fronius Inwenter Symo 4.5-3-M Wifi 3P

10 629,71 zł

kup najtaniej

ceneo

Volt Polska MPPT3000/GREENBOOST

1 329,00 zł

kup najtaniej

ceneo

Allpowers Ap-Sp5V 21W (APSP5V21W)

249,00 zł

kup najtaniej

ceneo

Yangtze Solar JG74182

842,00 zł

kup najtaniej

Fronius

Inwerter Fronius Symo 503M WiFi Light

7 431,39 zł

kup najtaniej

ceneo

Solarfam 160W Elastyczny Sp160Mf

1 065,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Zmiany od 28 kwietnia 2023 r. Kto będzie musiał mieć świadectwo energetyczne?

28 kwietnia 2023 r. nastąpią duże zmiany dotyczące świadectw. W wyniku nowelizacji ustawy posiadanie świadectwa energetycznego będzie obowiązkowe za każdym razem, gdy właściciel mieszkania lub domu:

  • chce sprzedać swoją nieruchomość,
  • chce wynająć swoją nieruchomość,
  • buduje dom.

W przypadku sprzedaży mieszkania czy domu sprzedający musi przekazać świadectwo nabywcy w momencie zawierania umowy przenoszącej własność. Informacja o przekazaniu świadectwa znajdzie się w akcie notarialnym. Nabywca nie może zrzec się prawa do otrzymania dokumentu. Co ważne, świadectwo energetyczne musi dotyczyć konkretnie sprzedawanego lokalu, a nie np. całego bloku. Informację o świadectwie trzeba będzie obowiązkowo zawrzeć już w ogłoszeniu o sprzedaży.

W przypadku wynajmu nieruchomości kopię certyfikatu energetycznego należy dołączyć do umowy najmu w momencie jej zawierania. Najemca nie może zrzec się prawa do otrzymania dokumentu. Co więcej, informacje zawarte w świadectwie energetycznym trzeba będzie koniecznie podać w ogłoszeniu o wynajmie. Nowy obowiązek dotyczy tylko nowych umów najmu (zawartych po wejściu nowelizacji prawa w życie). Trzeba pamiętać, że świadectwo musi dotyczyć tylko wynajmowanej nieruchomości (lub części nieruchomości, np. pokoju), a nie całego budynku.

W przypadku budowy domu inwestor będzie miał obowiązek dołączyć kopię świadectwa energetycznego do wniosku o pozwolenie na użytkowanie budynku albo do zawiadomienia o zakończeniu budowy. Bez tego dokumentu niemożliwe będzie legalne użytkowanie domu. Co ważne, ten sam obowiązek dotyczy inwestorów stawiających budynki wielorodzinne.

– Dzięki informacjom zawartym w świadectwie właściciel, najemca lub użytkownik budynku może określić orientacyjne roczne zapotrzebowanie na energię, a tym samym koszt utrzymania związany ze zużyciem energii – tłumaczy resort rozwoju.

Sprawdź: Jaka powinna być optymalna temperatura w domu?

Jak uzyskać świadectwo, ile to kosztuje i co grozi za jego brak?

Świadectwa energetyczne mogą wystawiać jedynie fachowcy z odpowiednimi uprawnieniami z zakresu budownictwa. Chcąc uzyskać dokument, należy zatem zgłosić się do osoby oferującej takie usługi. Pełną listę specjalistów uprawnionych do wystawiania świadectw można znaleźć w Centralnym Rejestrze Charakterystyki Energetycznej Budynków.

Nowy obowiązek będzie się dla właścicieli nieruchomości wiązać z pewnymi wydatkami. Koszt uzyskania świadectwa energetycznego wynosi kilkaset złotych i zależy od lokalizacji oraz cech obiektu. Ważność świadectwa to 10 lat, o ile w międzyczasie charakterystyka energetyczna lokalu się nie zmieniła (np. wskutek termomodernizacji). Za brak wymaganego certyfikatu grozi kara grzywny. Kara grozi również za błędnie sporządzone świadectwo.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rozwoju i Technologii
Warszawa, Pl. Trzech Krzyży 3/5
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE

Materiał oryginalny: Świadectwo energetyczne obowiązkowe od 28 kwietnia 2023 r. Kto musi je posiadać? Będzie wymagane m.in. przy sprzedaży i wynajmie - RegioDom.pl

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl
Dodaj ogłoszenie