Zawór obrotowy dla podłogówki – czy wiesz o nim wszystko?

Materiał informacyjny ESBE HYDRONIC SYSTEMS
Zawory obrotowe mają wiele różnych zastosowań. Na przykład wraz z siłownikiem lub sterownikiem zabezpieczają instalację z ogrzewaniem podłogowym przed zbyt wysoką temperaturą medium. Co jeszcze warto wiedzieć na temat zaworów obrotowych w podłogówce?

Poniżej prezentujemy 5 podstawowych wskazówek związanych z doborem, montażem i eksploatacją zaworów obrotowych w instalacjach z ogrzewaniem podłogowym.

1. Siłownik lub sterownik

W instalacji, w której znajduje się zawór obrotowy (np. ESBE serii VRG130), zaleca się montaż siłownika lub sterownika zintegrowanego z siłownikiem, który będzie regulował temperaturę medium. Druga kwestia ma również dodatkowe znaczenie dla użytkownika, który może uzyskać większy komfort cieplny, a także niższe koszty ogrzewania.

Podczas montażu zaworu i siłownika lub sterownika należy zwrócić uwagę na ich wzajemne umiejscowienie. Na wypadek ewentualnej nieszczelności zaworu urządzenie z zasilaniem elektrycznym nigdy nie powinno znajdować się pod zaworem.

Rys. 1 Przykład nieprawidłowego montażu siłownika na zaworze obrotowym

2. Energooszczędny wybór

Dzięki niskiej wartość przecieku wewnętrznego (poniżej 0,05% całkowitego przepływu podczas mieszania) zaworów oborowych oraz dobrej współpracy zaworu z siłownikiem lub sterownikiem inwestor może uzyskać znaczące oszczędności finansowe w dłuższym okresie eksploatacji.

Przyjmuje się, że każdy obieg ogrzewania podłogowego powinien posiadać osobny sterownik, który pozwali regulować temperaturę w danym pomieszczeniu. Może się to przełożyć bezpośrednio na wyższe koszty inwestycji. Niemniej jednak taka inwestycja zwraca się po dłuższym czasie eksploatacji.

3. Sprawność przez lata

Korpusy zaworów VRG są wykonane z mosiądzu odpornego na odcynkowanie oraz wysokie wartości temperatury medium. Dzięki temu zawory obrotowe mogą spełniać swoją funkcję i pracować bez awarii przez wiele lat.

Należy pamiętać, że zbyt wysoka temperatura medium może przyczyniać się do zapowietrzenia instalacji (co skutkuje jej nieprawidłową pracą), a także uszkodzić system dostarczania medium ("rurki”) i posadzkę, pod którą znajduje się ogrzewanie. Dlatego tak ważna jest dobra współpraca zaworu obrotowego z siłownikiem lub sterownikiem, a tym samym odpowiednia regulacja i wartość temperatury medium.

4. Alternatywna regulacja

Warto pamiętać, że alternatywnym zabezpieczeniem dla ogrzewania podłogowego są termostatyczne zawory mieszające, które nie mogą być wyposażone w siłowniki lub sterowniki.

Niezależnie od dokonanego wyboru pierwszym podstawowym kryterium doboru zaworu do instalacji jest wymagana wartość Kvs oraz powierzchnia ogrzewania podłogowego. Na przykład, w dużym domu o powierzchni 150 mkw. z „podłogówką” sprawdzi się zawór mieszający VRG131 Kvs=6,3 m3/h z 3-punktowym siłownikiem obrotowym ARA661 lub sterownikiem CRA211 (który można rozbudować). Do takiej instalacji można dobrać również alternatywę – termostatyczny zawór mieszający bez siłownika.

Rys. 2 Tabela doboru zaworu z siłownikiem do ogrzewania podłogowego

Ostateczny wybór zależy od wymagań technicznych instalacji, a także oczekiwań i budżetu inwestora. W razie zwiększenia powierzchni ogrzewania podłogowego w przyszłości, należy sprawdzić, czy zastosowane rozwiązania będą spełniać wymagania nowego systemu.

5. Ważne oznaczenia

Warto wiedzieć, że każdy zawór obrotowy posiada oznaczenie numeru indeksu. W zaworach serii VRG znajduje się ono na czarnym pierścieniu obok logo producenta. Nie należy mylić go z oznaczeniem próbki mosiądzu (CW602N).

Rys. 3 Oznaczenie produktowe na zaworze obrotowym

Numer indeksu ułatwia wymianę zaworu na nowy produkt lub znalezienie dla niego części zamiennych (spośród zestawów wewnętrznych). Znajomość numeru indeksu pozwala również zorientować się, czy np. zawór nie został już wycofany z oferty lub zastąpiony przez inny produkt.


O grupie ESBE
ESBE jest czołowym europejskim producentem rozwiązań w zakresie systemów grzewczych, chłodniczych i ciepłej wody użytkowej. Nasze zawory, siłowniki oraz inne istotne elementy instalacji są projektowane i produkowane z najwyższą starannością. Wszystko po to, by spełniały one trzy zadania: zużywały mniej energii, zwiększały komfort użytkowania, zwiększały bezpieczeństwo systemów grzewczych w domach i budynkach użytkowych. Mimo tego, że nasze produkty zwykle nie są widoczne dla użytkownika, dbamy o ich wzornictwo, funkcjonalność, a także względy środowiskowe. Główna siedziba ESBE wraz z działem rozwoju produktów, produkcją i magazynem mieści się od 1906 roku w Reftele w Szwecji. Aby zagwarantować sprawną obsługę naszych Klientów i ponad 30 Partnerów w całej Europie, mamy cztery spółki zależne: w Niemczech (również z magazynem), Włoszech, Francji i Polsce. Nieustannie rozwijamy nasz asortyment, dbając o to, by wszystkie nasze produkty były niezawodne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl
Dodaj ogłoszenie