Zawory mieszające w służbie przełączania

Materiał informacyjny ESBE
Zawory mieszające można wykorzystywać zarówno do mieszania strumienia medium grzewczego lub chłodniczego, jak również ich przełączania. O jakich kwestiach warto pamiętać, podczas stosowania tych zaworów w instalacji z pompą ciepła o wysokich przepływach?

Zawór mieszający to stosunkowo uniwersalne, zabezpieczone przed korozją rozwiązanie, które sprawdza się w różnych warunkach. Na przykład zawory mieszające ESBE serii VRG są w stanie pracować z bardzo ciepłym (chwilowo do + 130°C), jak i bardzo zimnym (do -10 °C) medium.

Inny schemat przepływu

Zawory mieszające (np. ESBE serii VRG130, VRG330) różnią się schematem przepływu od zaworów tej serii, które pełnią funkcję przełączającą. Model przepływu w tych zaworach jest asymetryczny, podczas gdy w typowych zaworach przełączających jest on symetryczny. Zawory mieszające mogą przełączać medium pod kątem 90 stopni, a zawory przełączające pod kątem 180 stopni. Nie ma to jednak wpływu na efektywność przełączania medium.

*
Rys. 1 Modele przepływowe: A – zawory przełączające serii VRG230, B –zawory mieszające z funkcją przełączania serii VRG130 lub 330

*
Rys. 2 Zawór ESBE VRG331

Dobór siłownika do przełączania

Przykładowy, ideowy schemat instalacji, w której wykorzystano zawór mieszający do przełączania strumienia medium prezentuje się następująco:

*
Rys. 3 Schemat ideowy instalacji z pompą ciepła, obiegiem grzewczym i zbiornikiem ciepłej wody użytkowej (wysokie przepływy); 1-zawór mieszający zastosowany do przełączania, 2-siłownik obrotowy, 3-termostatyczny zawór mieszający

Dobór siłownika do zaworu mieszającego pełniącego funkcję przełączania nie różni się od doboru siłownika do zaworu przełączającego. Za otwarcie lub zamknięcie danego portu odpowiada siłownik o sygnale 2-punktowym SPST. Czas obrotu takiego siłownika różni się od wybranego modelu i wynosi od 15 do 60 sekund. We wskazanym powyżej schemacie czas obrotu siłownika powinien być możliwie jak najkrótszy (z uwagi na realizację funkcji przełączania).

*
Rys. 4 Różne czasy obrotu w siłownikach dedykowanych dla zaworów ESBE serii VRG

Należy pamiętać, że siłowniki o sygnale 2-punktowym z czasem przełączania 15 sekund posiadają mniejszą wartość momentu obrotowego (3 Nm niż standardowe 6 Nm), zatem będą one dobrym rozwiązaniem dla zaworów o średnicy z zakresu DN15-DN32 (czyli DN20-32 w przypadku serii VRG330)

Innymi kryteriami, które należy brać pod uwagę podczas doboru siłownika do zaworu są rozmiar DN zaworu oraz potrzebne napięcie (24 V albo 230 V). Odpowiedni dobór i współpraca zaworu z siłownikiem to podstawa dobrze działającej instalacji.


O grupie ESBE
ESBE jest czołowym europejskim producentem rozwiązań w zakresie systemów grzewczych, chłodniczych i ciepłej wody użytkowej. Nasze zawory, siłowniki oraz inne istotne elementy instalacji są projektowane i produkowane z najwyższą starannością. Wszystko po to, by spełniały one trzy zadania: zużywały mniej energii, zwiększały komfort użytkowania, zwiększały bezpieczeństwo systemów grzewczych w domach i budynkach użytkowych. Mimo tego, że nasze produkty zwykle nie są widoczne dla użytkownika, dbamy o ich wzornictwo, funkcjonalność, a także względy środowiskowe. Główna siedziba ESBE wraz z działem rozwoju produktów, produkcją i magazynem mieści się od 1906 roku w Reftele w Szwecji. Aby zagwarantować sprawną obsługę naszych Klientów i ponad 30 Partnerów w całej Europie, mamy cztery spółki zależne: w Niemczech (również z magazynem), Włoszech, Francji i Polsce. Nieustannie rozwijamy nasz asortyment, dbając o to, by wszystkie nasze produkty były niezawodne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl