Programy do projektowania instalacji

Joanna Ryńska
Projektant instalacji - sanitarnych, wentylacyjnych, grzewczych czy elektrycznych - ma liczne możliwości wspomagania swojej pracy. Komputerowe programy typu CAD, kojarzone głównie z grafiką inżynierską, dzięki nowym opcjom i specjalistycznym nakładkom pozwalają zoptymalizować proces projektowania.
Programy do projektowania instalacji

Obok najbardziej znanych na rynku wersji programu AutoCAD, coraz większą popularność i uznanie wśród projektantów znajdują konkurencyjne systemy - funkcjonalne edytory graficzne, który pozwalają na projektowanie zarówno w dwóch i w trzech wymiarach (np. BricsCad).

Format rysunków

Programy do projektowania instalacji

Wśród innych programów będących alternatywą dla najpopularniejszego edytora BricsCad wyróżnia się zgodnością z AutoCAD'em pod względem obsługi formatu .dwg. Dzięki temu możliwe jest  korzystanie z plików utworzonych przez alternatywny  program. Najnowsze programy BricsCAD V6) pozwalają na eksport rysunków także do formatu .dwf (bez konwersji, na podstawie istniejących rysunków .dwg). Format ten jest stosowany do wymiany informacji między projektantami. Usprawnia archiwizację i przechowywanie danych; ułatwia korzystanie z funkcji: podgląd, drukowanie i pracę w środowisku sieciowym; umożliwia edycję i zapisywanie złożonych projektów.

Programy do projektowania instalacji

REFEDIT: Edycja  bloków i odnośników
Jedną z cenniejszych dla projektanta możliwości jest tworzenie własnych bloków bądź korzystanie z bloków zebranych w bibliotece dostarczonej przez producenta. Do tej pory zdefiniowany blok był monolitem, a chęć jego ponownej edycji wiązała się z koniecznością rozbicia go. Nowe polecenie Refedit pozwala na bezpośrednią edycję bloków, a także pozwala edytować odnośnik z poziomu bieżącego rysunku. W przypadku wybrania bloku lub odnośnika wyświetlane jest specjalne drzewo, które pozwala na wybór odpowiedniego elementu do edycji.

Wizualizacja

Możliwe jest  generowanie powierzchni trójwymiarowej, co z kolei pozwala na tworzenie zaawansowanych modeli 3D. Modele wyświetlane mogą być jako obrazy szkieletowe, z usuniętymi liniami ukrytymi, z cieniowaniem powierzchni oraz jako w pełni renderowany fotorealistyczny materiał ilustracyjny. W gestii projektanta leży wzmocnienie realizmu powierzchni strukturalnych, wybór efektów oświetlenia, materiałów tła (materiały można też przypisać do warstw wyszukanych w spisie). Umożliwiają to profesjonalne narzędzia - zawiera je na przykład oprogramowanie LightWork Design 3D (licencja BricsCAD).

Programy do projektowania instalacji

Ważne dla projektantów
Często zdarza się, że projektant pracuje na kilku dokumentach podczas jednej sesji. Wówczas bardzo przydaje się funkcja MDI (równoczesnego otwarcia kilku dokumentów). Dzięki temu można np. przenosić obiekty z jednego rysunku do drugiego. Ze względu na coraz większą dostępność dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, projektanci zainteresowani są zarządzaniem i wykorzystaniem obiektów rastrowych: mapy, zdjęcia, rysunki, dokumenty. Niezwykle ważna jest możliwość wprowadzania do środowiska projektowego zeskanowanych dokumentów takich jak zdjęcia lotnicze, obrazy satelitarne, rysunki projektowe lub mapy. Przykładem zaawansowanego zarządzania dokumentami rastrowymi jest Raster Image Support, który pozwala też na ustawienia rastra oraz operowanie kolorem, skalą szarości i jednokolorowymi widokami.

Adaptacja do różnych potrzeb
Potrzeby projektantów używających systemu operacyjnego Linux spełnia BricsCad dla Linuksa - wersja ta "omija" ograniczenia, które do tej pory narzucał format .dwg. BricsCad dla Linuksa pracuje na dystrybucjach RedHat 9 i Fedora w wersji 1, 2 i 3. BricsCad posiada też liczne  możliwości tworzenia aplikacji automatyzujących prace rysunkowe. Obsługa języków programowania: LISP, Visual Basic, C/C++ umożliwia tworzenie zaawansowanych aplikacji. Bezpośrednio uruchamiana jest większość procedur AutoLISP, dostępny jest także Microsoft Visual Basic for Applications. Jest to środowisko programowania wykorzystujące interfejs COM, umożliwiający użytkownikom rozwijanie własnych aplikacji. Biblioteka COM Object została powiększona o nowe obiekty do obsługi obszernej konfiguracji drukowania. Zawiera ona również obiekty Solid3D.

Specjalistyczne nakładki
Dużym zainteresowaniem projektantów cieszą się odpowiednie zaawansowane rozszerzenia (nakładki) branżowe. Istnieją oczywiście specjalistyczne nakładki instalacyjne. Pozwalają one na zaawansowane tworzenie projektu branżowego, we współpracy z licznymi narzędziami. Jednym z bardziej cenionych narzędzi jest biblioteka symboli - dostępne są zarówno symbole urządzeń i elementów znormalizowanych, jak i urządzenia oferowane przez konkretnych producentów.

Programy do projektowania instalacji

Projektowanie instalacji elektrycznych
Jedną z ważniejszych nakładek stosowanych na BricsCad jest ELSoftCAD - zestaw narzędzi umożliwiający łatwe i szybkie wykonanie projektu instalacji elektrycznych oraz sprawne nanoszenie poprawek i uzupełnień. Zawiera wiele obszerne biblioteki inteligentnych symboli i obiektów branży elektrycznej.
Biblioteka symboli zawiera liczne kategorie symboli, zarówno znormalizowanych, jak i dostarczonych przez producenta: np. przewodów, osprzętu, zabezpieczeń. Z biblioteki można wybierać symbole (dostępne jest okno z ich opisem) oraz edytować je w zakresie skali i kąta obrotu. Można też uzyskać odbicie lustrzane danego obiektu.
Obecnie dostępne są biblioteki symboli: Schrack, Polo, Moeller, Moser, Burhart, Electraplan.

Programy do projektowania instalacji

Podział na obwody elektri ich numeracja  na podstawie wstawianych symboli elektrycznych generowana jest automatycznie. Możliwe jest przydzielanie obwodów do rozdzielni umieszczonej na projektowanym poziomie. Program tworzy zestawienie obwodów w projekcie.
Projektowanie rozdzielni umożliwia moduł, który "potrafi" wygenerować bloki do tworzenia elewacji na podstawie schematu lub odwrotnie. Rola projektanta ogranicza się tu praktycznie do umieszczenia aparatów w odpowiedniej kolejności i wykonania połączeń.
Trasy kablowe to moduł pozwalający na projektowanie tras poziomych i pionowych, z wykorzystaniem zdefiniowanych w programie kanałów, drabinek lub korytek. Model przebiegu tras powstaje w przestrzenie trójwymiarowej. Zestawienie długości tras zawartych w projekcie generowane jest automatycznie.
Obliczenia. Możliwe jest wyszukanie wszystkich opraw oświetleniowych, a następnie obliczenie natężenia oświetlenia we wskazanym  obszarze lub pomieszczeniu. Inna możliwość to obliczenie długości wskazanych przewodów lub zliczenie wszystkich powtórzeń danego bloku występującego w projekcie.
Raporty i legenda pozwalają na uzupełnienie projektu. Raport to automatycznie tworzone zestawienie ilości wykorzystanych elementów (np. raport długości tras kablowych). Legenda jest tworzona i aktualizowana automatycznie, przyporządkowując użytym blokom ich opis z biblioteki. Jeśli do biblioteki będzie dołączony kolejny blok, moduł legendy zaktualizuje się automatycznie.

Projektowanie instalacji wod-kan, c.o...
Nakładki do projektowanie instalacji sanitarnych, c.o., wentylacyjnych, klimatyzacyjnych są odpowiedzią na najczęstsze bolączki projektantów. Ciekawe rozwiązania proponowane są np. w nakładce CAD-Profi System.

Programy do projektowania instalacji

Multisymbole to rozszerzenie doskonale znanej biblioteki symboli. Pozwalają one na tworzenie typowych układów obiektów (np. zestaw wodomierzowy). Dostępne są także takie możliwości jak wstawianie symboli na skrzyżowaniu przewodów: nakładka potrafi dopasować odpowiednią wersję symbolu (trójdrogowa, czterodrogowa, kątowa), zależnie od połączenia przewodów. Istotną cechą biblioteki symboli jest jej otwarty charakter. Zawiera ona nie tylko serie znormalizowanych symboli (kotły, zbiornik, podgrzewacze, elementy wentylacji itp.) i biblioteki producentów. Użytkownik może też dodawać lub definiować często stosowane obiekty! Bardzo ważną grupą obiektów są obiekty parametryczne, które wymagają zdefiniowania licznych parametrów i zależności (np. zawory kołnierzowe). Istnienie takich obiektów pozwala umieścić w projekcie urządzenia dokładnie odpowiadające aktualnym potrzebom - nawet takie, których nie ma w bazie danych.

Programy do projektowania instalacji

Przewody i kształtki. Liczne funkcje nakładki usprawniają projektowanie i opis przewodów. Istnieje bogata biblioteka przewodów do różnych zastosowań (wraz z atrybutami, np. przekrój kanału, rodzaj przewodu, wielkość nominalna, wielkość armatury). Parametry przewodów (kolor, rodzaj linii, grubość na wydruku) odpowiadają zaleceniom norm oraz sprawiają, że przewody są automatycznie rozmieszczane na osobnych warstwach. Istnieje też  możliwość dogodnego dodawania przewodów lub instalacji.
Unikalną cechą jest łączenie przewodów z automatycznym wstawieniem złączek i kształtek. Program ocenia możliwości na podstawie wzajemnego położenia przewodów i ich wielkości, po czym w odpowiednim oknie dialogowym proponuje możliwe połączenia.
Program umożliwia szybkie rysowanie ciągów instalacji. Wystarczy wskazywać kolejne punkty, wzdłuż których system narysuje przewody i dopasuje niezbędne kolanka.
Program pozwala też na stworzenie rysunków aksonometrycznych. Podczas wstawiania symboli do takich rysunków kąt pochylenia jest automatycznie dopasowywany do kąta aksonometrii (najczęściej jest to 30° lub 45°, ale można dobrać dowolny kąt z przedziału 5° do 85°).

Programy do projektowania instalacji

                

Programy do projektowania instalacji
Programy do projektowania instalacji

Inne rozwiązania branżowe
Pomocne dla projektantów instalacji mogą okazać się narzędzia wspomagające projektowanie architektoniczne bądź konstrukcyjne. Praca z aplikacjami architektonicznymi (np. BricsCad Archi-tecturals) pozwala wyeliminować weryfikowanie dokumentacji oraz ręczne nanoszenie poprawek i wprowadzanie zmian. Odpowiednie narzędzia pozwalają na modelowanie 3D, z wykorzystaniem obiektów parametrycznych (okna, drzwi, ściany) oraz licznych możliwości pozwalających na koordynację projektu, zmianę parametrów wizualnych (np. oświetlenie). Dzięki odpowiednim skryptom  sprawne jest zarządzanie dokumentami, ich aktualizacja  i współpraca między nimi.
Oprócz tego dostępne są programy, które umożliwiają realistyczną aranżację wnętrz, np. kuchni i łazienek. Na zdjęciu przedstawiona jest wizualizacja wnętrza łazienki przygotowana w oprogramowaniu CAD-Wnętrza firmy CAD-Projekt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl