Spis treści
Czy zapłaciłbyś więcej za ekologiczne mieszkanie? Rośnie świadomość znaczenia zrównoważonego budownictwa
Jak pokazuje badanie wykonane przez Pracownię Architektoniczną Studio4Space, blisko 35% Polaków byłoby skłonnych zapłacić wyższą cenę za mieszkanie, jeśli do jego budowy wykorzystano ekologiczne materiały, w tym surowce wtórne. Choć to wciąż mniejszość, wiele osób zaczyna dostrzegać korzyści z takiego podejścia, szczególnie w kontekście rosnącej społecznej debaty o ochronie środowiska oraz unijnych przepisów wspierających zrównoważone budownictwo. Trzeba więc liczyć, że świadomość ekologiczna w Polsce będzie sukcesywnie wzrastać.
Czym właściwie jest energooszczędny dom? Na jakie technologie i rozwiązania warto zwrócić uwagę, by zmniejszyć koszty eksploatacji? I jakie codzienne nawyki można wprowadzić, zwłaszcza w sezonie grzewczym, aby zredukować zużycie energii i oszczędzić na rachunkach?
– Kwestie środowiskowe to jedno. To, co może jeszcze bardziej zachęcić mieszkańców naszego kraju do inwestycji w “zielone” rozwiązania czy też do zakupu ekologicznych domów, są związane z tym aspekty ekonomiczne. Warto zwrócić na nie uwagę zwłaszcza teraz, gdy trwa już sezon grzewczy, co wielu z nas mocno odczuje w postaci wyższych rachunków przy i tak już rosnących, kosztach utrzymania nieruchomości i wydatków na ten poczet z domowego budżetu. Dlatego warto dokładnie zweryfikować przy zakupie domu, czy jest on “wyposażony” w dodatkowe, energooszczędne rozwiązania – mówi Małgorzata Ostrowska, Dyrektorka Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction, dewelopera specjalizującego się w realizacji efektywnych energetycznie osiedli.
Jak nowoczesne technologie mogą pomóc ci zaoszczędzić w domu? Niby znane, ale niedoceniane
Inwestowanie w nowoczesne technologie dla domu przynosi wymierne oszczędności i jednocześnie poprawia komfort życia. Oto kluczowe rozwiązania, które mogą realnie wpłynąć na zmniejszenie rachunków:
Rekuperacja – dzięki temu systemowi wentylacji mechanicznej zużyte powietrze jest wymieniane na świeże, a ciepło odzyskiwane z wnętrza budynku, co pozwala na oszczędności energii nawet do 30%. Rekuperacja nie tylko obniża koszty, ale także znacząco poprawia jakość powietrza, filtrując zanieczyszczenia i pyły. To duża korzyść dla alergików oraz domów zlokalizowanych w rejonach z wysokim poziomem smogu.
Pompa ciepła – wykorzystanie energii z otoczenia na ogrzewanie jest rozwiązaniem ekonomicznym i ekologicznym. Poza korzyściami ekologicznymi inwestorzy coraz bardziej doceniają także oszczędności, jakie oferują pompy ciepła. Dla domu o powierzchni około 180 m² szacowane roczne zużycie energii przy takim systemie wynosi około 3500 kWh, co przekłada się na rachunki rzędu 2000 zł rocznie. Dla porównania właściciele systemów gazowych mogą spodziewać się kosztów nawet trzykrotnie wyższych, co czyni pompę ciepła wyjątkowo korzystnym wyborem pod względem finansowym.
Ogrzewanie podłogowe – efektywne, bo działające przy niższych temperaturach, ogrzewanie podłogowe jest ekonomicznym sposobem na komfort cieplny w domu. Koszty eksploatacji mogą być nawet o 25% niższe niż przy tradycyjnych grzejnikach, a w połączeniu z pompą ciepła pozwala osiągnąć jeszcze większe oszczędności, sięgające do 40%.
Fotowoltaika– instalacja paneli fotowoltaicznych to sposób na uniezależnienie się od rosnących cen prądu i długoterminowe oszczędności. Raz zamontowane, panele pozwalają korzystać z darmowej energii przez dekady. Dobrze zaplanowana instalacja może pokryć sporą część zapotrzebowania na prąd, co odciąża budżet i pozwala uniknąć przyszłych podwyżek cen energii.
– Coraz więcej osób zwraca przy poszukiwaniu wymarzonego domu uwagę na dodatkowe, efektywne energetycznie rozwiązania, które pozwalają znacznie oszczędzić na rachunkach. Jest to ważne zwłaszcza teraz, gdy mierzymy się z ciągle rosnącymi kosztami utrzymania nieruchomości. Inwestycja w szereg rozwiązań ekonomicznych oraz ekologicznych zwraca się z nawiązką. Przykładowo, w naszym osiedlu Villa Campina pod Warszawą, gdzie budujemy “zielone” domy z ogrzewaniem podłogowym, rekuperacją, pompami ciepła i miejscem na montaż fotowoltaiki nasi mieszkańcy płacą za rachunki średnio ok. 70 zł miesięcznie – dodaje Małgorzata Ostrowska.
Chcesz obniżyć horrendalne rachunki w sezonie grzewczym? Wykorzystaj najprostsze triki
Oszczędzanie energii cieplnej nie musi być skomplikowane. Oprócz wprowadzenia energooszczędnych rozwiązań na etapie projektowania domu czy przy zakupie mieszkania, wdróż proste nawyki, które pomogą zmniejszyć koszty ogrzewania.
Oto kilka trików na oszczędzanie:
Sprawdź szczelność okien i drzwi. Nie zapominaj, że ciepło często ucieka przez te ramy, co znacząco podnosi rachunki. Warto wykorzystać technologię termowizyjną, by precyzyjnie zlokalizować te obszary i uszczelnić je, co skutecznie ograniczy straty ciepła.
Nie zasłaniaj grzejników – nie stawiaj obok nich mebli ani nie zakrywaj ich zasłonami. Zablokowane kaloryfery ograniczają przepływ ciepła po pomieszczeniu. W słoneczne dni odsłaniaj okna, by promienie słoneczne dodatkowo ogrzewały wnętrza.
Zaopatrz się w inteligentne termostaty, które pozwalają dostosować parametry grzewcze do warunków pogodowych i rytmu dnia. Możesz zaprogramować je tak, by utrzymywały różne temperatury w zależności od pory dnia czy obecności domowników, co pozwala zaoszczędzić nawet 18 proc. energii rocznie.
Zakręcaj grzejniki, gdy wychodzisz z domu na dłużej. Ustaw niższą temperaturę, np. 16-17°C.
Wietrz mieszkanie z rozwagą, by nie tracić ciepła – krótko, ale intensywnie – otwieraj okna na kilka minut, przy wyłączonym ogrzewaniu.
Utrzymuj niższą temperaturę w sypialni – wystarczy 17-18°C, by zapewnić sobie komfortowy sen. Zdaniem ekspertów obniżenie temperatury o jeden stopień może obniżyć koszty ogrzewania o 5-8 proc.
To też może cię zainteresować: Sposoby na tanie pranie. Poznaj sprytne triki, żeby wydawać mniej. Sprawdź, jak prać nie tylko oszczędnie, ale i z głową
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Regiodom codziennie. Obserwuj Regiodom!