Montaż rynien miedzianych

Aleksandra Kuśmierczyk
Jak zamontować rynny miedziane? Na pewno z pomocą fachowca. Zrobi to szybko, nawet przy niskiej temperaturze.
Montaż rynien miedzianych

Montaż miedzianych systemów rynnowych nie jest szczególnie trudny, ale i tak lepiej nie wykonywać go samodzielnie. O pomoc warto poprosić sprawdzonego dekarza.
Najczęściej kupuje się gotowe rynny (wykonane w fabryce są dobrze docięte
i mają odpowiednie wymiary), ale można je wykonać także na placu budowy (są droższe od tych wykonanych fabrycznie, ale montaż wymaga precyzji). Miedź to materiał łatwy do kształtowania, a zakładanie rynien zajmuje tyle czasu, co w przypadku systemów odwadniania wykonanych z innych materiałów.

Kilka podstawowych zasad montażu rynien miedzianych

Po pierwsze… Rynny muszą być właściwie rozmieszczone, najlepiej tak, by woda spłynęła z połaci na ich środek i nie przelewała się w czasie większych opadów. Jeśli projekt nie przewiduje inaczej, muszą być ułożone ze spadkiem 1-3 mm.
Po drugie… Warto pamiętać o odpowiednim rozmieszczeniu rynhaków. Powinny być oddalone od siebie o 50-60 cm.
Po trzecie… Odmierzone odcinki rynien i rur spustowych łączy się na zakład (min. 10 mm) i lutuje (lutem miękkim lub twardym), można też użyć spoiwa poliuretanowego. Najbardziej korzystne
i oszczędne jest lutowanie miękkie. Najlepiej wykorzystać spoiwo z dodatkiem cyny. Miejsca połączeń można zakryć specjalną miedzianą taśmą. Trzeba usunąć z rynny resztki topników, bo inaczej w tym miejscu pojawią się odbarwienia.

Montaż rynien miedzianych

Po czwarte… Montując rynny, trzeba pamiętać, że miedź pod wpływem temperatury rozszerza się (jeśli rynna ma długość10 m to w temperaturze do 100 st. C wydłuży się o 1,5 cm). Dlatego trzeba zrobić dylatacje, najlepiej
w narożnikach. Warto też zrobić tak zwane szwy przesuwne, np.
z miedzianej taśmy oraz wulkanicznej taśmy uszczelniającej z kauczuku.
Po piąte… Montaż rynien umieszczanych wewnątrz połaci dachowej wymaga szczególnej uwagi, by przypadkiem nie doszło do zalewania konstrukcji dachu. Rynny muszą być ułożone bardzo starannie na taśmach uszczelniających, przyklejonych na całej powierzchni, oraz na deskowaniu. Ważne, by miały dwa odpływy, z których każdy samodzielnie odprowadza wodę.
Po szóste… Trzeba starannie zamontować łatę okapową, która służy do mocowania uchwytów rynnowych rynien podwieszanych. Powinna mieć grubość większą lub równą 25 mm.
Po siódme… Uchwyty rynnowe trzeba zamocować za pomocą gwoździ miedzianych lub śrub ze stali nierdzewnej. Muszą być oddalone od siebie o 7-9 cm, w zależności od obciążenia. Aby uzyskać spadek rynny, uchwyty muszą być odpowiednio odgięte.
Po ósme… Jeśli rynny są montowane po zacienionej stronie domu, zaleca się zainstalowanie ogrzewania rynnowego.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl