Domofony i wideodomofony

Aneta Demianowicz
Poza tradycyjnymi domofonami dostępne są również bardziej zaawansowane urządzenia, wyposażone w kamerę.
Poza tradycyjnymi domofonami dostępne są również bardziej zaawansowane urządzenia, wyposażone w kamerę. Katarzyna Laszczak
Domofony stały się standardowym wyposażeniem budynków. Zamontowane w drzwiach wejściowych lub furtce sprawiają, że możemy usłyszeć i zobaczyć kogo wpuszczamy do domu.

Obecnie na rynku wybór tych urządzeń jest bardzo duży. Rosnąca konkurencja sprawia, że producenci prześcigają się nie tylko w najnowszych rozwiązaniach technicznymi ale i w ich wyglądzie zewnętrznym.

Często domofon, który pierwotnie miał służyć do komunikacji z osobami znajdującymi się na zewnątrz budynku, staje się urządzeniem mającym wiele innych, ułatwiających życie funkcji. Oprócz wygody otwierania furtki czy drzwi wejściowych posiada również szyfrowy zamek pozwalający na otwieranie drzwi bez użycia klucza przy pomocy kodu dostępu. Specjalnie zaprogramowany domofon potrafi zapalić światło na klatce schodowej. Urządzenia wyposażone w funkcję interkomu pozwalają na komunikację z innymi użytkownikami systemu. Niektóre posiadają dołączoną kamerę. Lepsze modele posiadają kamery, które ''widzą w nocy''.

Domofony - systemy analogowe i cyfrowe

Na rynku dostępne są różne modele domofonów. Najprostszymi są systemy analogowe. Zaletą tego rozwiązania relatywnie niski koszt instalacji. Jednak ze względu na dużą liczbę kabli polecany jest szczególnie do montażu w domach jednorodzinnych, gdzie zazwyczaj znajduje się jeden unifon (słuchawka).

Ich wadą jest niski komfort użytkowania oraz przerwa w działaniu instalacji, gdy słuchawka jest źle odłożona. Dlatego większość zainteresowanych założeniem domofonu decyduje się na system cyfrowy. Składa się on z centrali i mikrofonów wyposażonych w dekodery, na których wystukiwany jest kod dostępu otwierających furtkę lub drzwi.

System cyfrowy połączony może być z systemem telefonicznym i monitoringu. Istnieją także systemy mieszane - analogowo-cyfrowe, w których unifony łączone są z cyfrowym bramofonem. Drzwi można otwierać kodem lub kartą kodową.

Systemy sterowane drogą radiową

Najwygodniejsze w montażu są systemy sterowane drogą radiową. Ich dużą zaletą jest możliwość otwierania drzwi lub furtki za pomocą specjalnego pilota z dowolnej części domu, zasięg działania wynosi 400 m, istnieje możliwość stosowania kilku słuchawek do sterowania wejściem oraz łatwy montaż.
Wideofony to specjalna odmiana domofonów wyposażona dodatkowo w kamerę. Oprócz słuchania osoby umożliwiają również obserwację dzwoniącej osoby. Kamera umiejscowiona jest w kasecie bramofonu, a przy unifonie zainstalowany jest specjalny monitor. Po wciśnięciu przycisku w bramofonie kamera automatycznie jest włączana. Dodatkową funkcją wideofonu jest możliwość rejestrowania obrazów podczas nieobecności w domu.

Na rynku dostępne są też bramotele. Urządzenie to łączy kasetę domofonową umieszczoną przy bramie z domową linią telefoniczną. Umożliwia wykorzystanie istniejących aparatów telefonicznych z zachowaniem ich dotychczasowej funkcji i uniknięcie kłopotu z lokalizacją i wyborem unifonu. Wyprodukowano również domofon zintegrowany ze skrzynką na listy. Specjalne wykonanie skrzynki umożliwia jej montaż w dowolnym miejscu.

Budowa instalacji domofonowej:

  • unifon - słuchawka - wyglądem przypomina telefon, jednak nie posiada tarczy numerycznej; unifon umożliwia kontakt z osobą znajdującą się przy drzwiach lub bramce; posiada przycisk służący do zwalniana elektrozaczepu;
  • bramofon - montowany jest na zewnątrz domu przy wejściu lub słupku ogrodzeniowym; posiada przyciski lub wizytówki potrzebne do wywołania odpowiedniej osoby; wewnątrz kasety znajduje się głośnik i mikrofon; istnieje możliwość wmontowania kasety umieszczając ją w ścianie lub na ścianie; wykonana jest najczęściej z aluminium, stali lub mosiądzu;
  • zasilacz domofonu - łączy wszystkie elementy systemu; napięcie zasilania wynosi 12 V;
  • kaseta z układem elektronicznym - wzmacniacz odpowiada za odpowiednie natężenie głosu, generator akustyczny uruchamia zamek elektromagnetyczny w momencie naciśnięcia przycisku wywołania;
  • zamek elektryczny (elektrozaczep) - umieszczony jest w futrynie drzwi lub bramki;
  • przewody - elementy połączeniowe zestawu domofonowego; przewody powinny być odpowiednio zaizolowane oraz muszą mieć odpowiedni przekrój; najodpowiedniejsze do tego celu są kable teletechniczne lub telekomunikacyjne.

O czym należy pamiętać instalując domofon lub wideofon

Najważniejszą rzeczą jest określenie czy wystarczy nam domofon, czy też chcielibyśmy widzieć słyszaną osobę. Instalując system domofonowy lub wideofonowy pamiętać trzeba także o budowie kasety zewnętrznej. Najlepiej jeśli jest wykonana z materiału odpornego na korozję. Doskonale nadaje się do tego anodyzowane aluminium. Warto również zamontować kasetę o budowie modułowej, gdyż nie pojawiają się dodatkowe problemy w przypadku chęci późniejszej rozbudowy systemu. Na rynku dostępne są również wzmacniane panele wandaloodporne, które montowane są za pomocą specjalnych śrub.

Ważne jest również sprawdzenie co wchodzi w skład zestawu, jak długo należy czekać na instalację, jakie są warunki gwarancji i serwisu. W trakcie budowy należy przewidzieć możliwość instalacji systemu domofonowego. Późniejsza instalacja wiąże się z dodatkowymi pracami, kopaniem ziemi w ogrodzie, wierceniem i kuciem dziur. Jeśli jednak we wcześniejszych planach budowlanych nie uwzględniliśmy systemu a chcemy uniknąć dodatkowych prac pozostaje zainstalowanie systemu bezprzewodowego.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl