Instalator z uprawnieniami na podnośniki koszowe? Zostań nim!

Materiał promocyjny
wypozyczalniapodnosnikow.pl
Podnośniki koszowe od lat znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Okazują się niezbędnym narzędziem w branży budowlanej, instalacyjnej, logistycznej, energetycznej oraz elektrycznej. Aby zostać operatorem zwyżki, trzeba posiadać uprawnienia potwierdzone certyfikatem. Jak je zdobyć? Wymagane jest ukończenie szkolenia na podnośniki koszowe, jednak przebieg kursu może się różnić w zależności od placówki. Zatem jak wybrać sprawdzony ośrodek? Podpowiadamy.

Instalatorzy jakich systemów najczęściej wykorzystują podnośniki:

  • elektrycy w przypadku wykonania wszelkiego typu instalacji elektrycznych - szczególnie oświetlenia;
  • monterzy i serwisanci systemów wentylacji (także mechanicznej) oraz klimatyzacji;
  • monterzy systemów oddymiających, spryskiwaczy i bezpieczeństwa p.poż;
  • instalatorzy wszelkiego rodzaju systemów alarmowych i monitoringu CCTV szczególnie w halach i obiektach przemysłowych;
  • instalatorzy systemów inteligentnych domów;
  • a także instalatorzy i wykonawcy systemów wod-kan, grzewczych i wielu innych.

Szkolenie na podnośniki – kto może się zapisać?

W kursie na operatora podnośnika koszowego może uczestniczyć każda osoba pełnoletnia (na dzień złożenia dokumentów musi mieć ukończone 18 lat), ale pod kilkoma warunkami. Po pierwsze, musi ona posiadać przynajmniej wykształcenie podstawowe. Przed przystąpieniem do kursu należy również wykonać badania wysokościowe i przedłożyć odpowiednie zaświadczenie do placówki prowadzącej szkolenie.

Kurs na podnośniki, a zakres uprawnień i cena

Przy wyborze konkretnego szkolenia należy dokładnie przyjrzeć się ofercie. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na kategorie uprawnień, które instalator może uzyskać po pomyślnym ukończeniu kursu. W wielu ośrodkach szkoleniowych można z łatwością znaleźć kursy na podnośniki koszowe przejezdne - dawniej kat. IP czy modele ładowarek teleskopowych dokładniej, wózków jezdniowych, w tym specjalizowanych - dawniej kat. IWJO. Kategorie musisz dobrać do podnośnika, z którym przyjdzie Ci realnie pracować. 

Drugi istotny element to cena, a dokładniej jej składowe. Przed wyborem sprawdź, czy podana na stronie cena kursu dotyczy szkolenia teoretycznego i praktycznego oraz, czy zawiera opłaty urzędowe tj. opłata egzaminacyjna i opłata za pełnomocnictwo. Jeśli nie znajdziesz takiej informacji, warto każdorazowo dopytać o te kwestie. Aktualne stawki za kursy w naszym ośrodku mieszczą się w widełkach od 660 do 810 zł w zależności od ośrodka i ilości zapisywanych osób. Cena zawiera wartość opłaty egzaminacyjnej, która na 2021 rok wynosiła 193,78 zł oraz opłatę za pełnomocnictwo 17 zł i ciepły posiłek w dniu egzaminu.

Kurs na podnośniki – jak to wygląda w praktyce?

Każdy kandydat na operatora podnośników koszowych musi liczyć się z odbyciem szkolenia teoretycznego i praktycznego. Aby zapewnić sobie i innym pracownikom najwyższy poziom bezpieczeństwa w trakcie kursu instruktor przekazuje informacje o przepisach oraz wszelką wiedzę dotyczącą zasad pracy. Część teoretyczną, podsumowuje powtórzenie w formie ustnych pytań w grupach lub testu wstępnego. Sterowanie tego rodzaju sprzętem wymaga odpowiednich umiejętności i precyzji, dlatego po części teoretycznej odbywają się praktyczne kursy na sprzęcie. Co ważne każde szkolenie kończy się egzaminem państwowym przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego (UDT) lub Transportowego Dozoru Technicznego (TDT) i po jego pozytywnym zakończeniu to one wydają wszelkie zaświadczenia o zdolności do legalnego operowania podnośnikami koszowymi.

Egzamin na podesty ruchome

Egzamin podobnie jak kurs składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Część teoretyczna ma formę sprawdzianu wiedzy w formie testu jednokrotnego wyboru (aby go zaliczyć, należy udzielić prawidłowych odpowiedzi na 11 z 15 pytań. Część praktyczna polega na wykonaniu poleceń egzaminatora bezpośrednio na placu manewrowym (w przypadku wielu ośrodków egzamin praktyczny odbywa się na tym samym sprzęcie, na którym wykonywane są szkolenia praktyczne). 

Co zyskuje instalator mający uprawniania, dzięki pracy z podnośnikami koszowymi:

  • możliwość wykonania bezpiecznej pracy (montaży, sprawdzenia serwisu instalacji, wymiany instalacji lub elementów); 
  • organizację stanowiska pracy z narzędziami ze swobodną możliwością przemieszczania się w wielu kierunkach (co także pozwala pracować szybciej i sprawniej);
  • dodatkowe kompetencje i wartość na rynku pracy.

Szkolenie na podnośniki – jak wybrać najlepszy ośrodek?

Żadne przepisy nie regulują tego, jak ma przebiegać kurs na podnośniki koszowe. Mogą one się różnić w zależności od wybranych placówek, dlatego też warto wybierać z głową i pytać. Cena nie powinna być jedynym wyznacznikiem. Zdecydowanie ważniejsze okazuje się czas, odsetek zdawalności oraz doświadczenie prowadzącej je kadry. Warto, aby ośrodek szkoleniowy mógł się pochwalić certyfikatem UDT-CERT. Nie bez znaczenia okazuje się również to, czy dana placówka w pełni zajmuje się załatwianiem niezbędnych formalności oraz organizacją egzaminu za kursantów, czy np. zapewnia pomoc tłumacza w przypadku szkoleń pracowników z Ukrainy, Białorusi. W przypadku chęci zdobycia uprawnień na podnośniki zapraszamy na stronę wypożyczalni AA HERKULES, która przygotowała treść artykułu: https://www.wypozyczalniapodnosnikow.pl/szkolenia 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl