Nie złożyłeś deklaracji CEEB albo ją zmieniłeś? Nie dostaniesz dodatku do ogrzewania ani dodatku węglowego

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Dopłaty do ogrzewania nie przysługują osobom, które zmieniły zadeklarowane do CEEB źródło ciepła.
Dopłaty do ogrzewania nie przysługują osobom, które zmieniły zadeklarowane do CEEB źródło ciepła. Ludwik Kostus / Polska Press / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Deklarację CEEB trzeba było złożyć do 30 czerwca 2022 r. Kto tego nie zrobił, może zapomnieć o dodatku węglowym oraz innych dopłatach do ogrzewania. Pieniędzy nie dostaną też osoby, które po 11 sierpnia br. dokonały korekty deklaracji polegającej na zmianie głównego źródła ciepła.

Spis treści

Brak deklaracji CEEB blokuje wypłatę dodatku do ogrzewania

Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) domu albo mieszkania musiał zgłosić posiadane źródła ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W praktyce gminy przyjmowały deklaracje CEEB jeszcze przez pewien czas po tej dacie. Teraz jednak termin minął ostatecznie, a spóźnialscy będą mieć kłopoty m.in. z uzyskaniem dopłat do ogrzewania.

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, po otrzymaniu wniosku o dodatek węglowy lub dodatek do ogrzewania (np. olejem czy gazem) gmina najpierw sprawdzi, czy pasujące źródło ciepła zostało zgłoszone do CEEB do 11 sierpnia 2022 r.. Jeśli nie, wniosek zostanie odrzucony i nie ma szans na pieniądze. Ma to na celu powstrzymanie oszustów, którzy np. próbują uzyskać dodatek energetyczny, choć nie mają do niego prawa.

Sprawdź: Jaka powinna być optymalna temperatura w domu?

– Właściciele i zarządcy budynków/lokali mieszkalnych i niemieszkalnych powinni złożyć taką deklarację do 30 czerwca 2022 roku. Zdecydowana większość obywateli wywiązała się z tego obowiązku w terminie – zauważa w komunikacie Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Jak wynika z informacji Ministerstwa Klimatu i Środowiska, deklaracje CEEB składane po 11 sierpnia będą uwzględniane tylko w przypadku nowych źródeł ciepła. Jeśli w domu lub mieszkaniu zostało zainstalowane nowe główne urządzenie grzewcze, należy zgłosić je do CEEB w ciągu 14 dni od pierwszego uruchomienia. W takim przypadku można starać się o dopłaty do ogrzewania.

Korekta deklaracji CEEB? Możesz nie dostać dodatku węglowego i innych dopłat

Resort klimatu zajął też stanowisko w kwestii korekt deklaracji. Jak się okazuje, one również mogą zablokować wypłatę dodatku węglowego czy dodatku do ogrzewania innymi źródłami ciepła, choć nie w każdym przypadku. Obowiązują następujące zasady:

  • jeśli korekta deklaracji CEEB (dowolna) została złożona do 11 sierpnia br., można otrzymać dopłaty do ogrzewania,
  • jeśli korekta została złożona po 11 sierpnia br. i służy poprawieniu drobnych błędów albo uzupełnieniu brakujących informacji, można uzyskać dopłaty,
  • jeśli korekta została złożona po 11 sierpnia br. i zmienia główne zadeklarowane źródło ciepła, to nie ma możliwości otrzymania dopłat do ogrzewania.

Oznacza to, że pieniędzy nie dostaną osoby, które najpierw zadeklarowały, że ogrzewają dom lub mieszkanie konkretnym źródłem ciepła (np. piecem gazowym), a po 11 sierpnia zgłosiły w ramach korekty zupełnie inne (np. piec węglowy). Zasada ta ma uniemożliwić oszukańcze próby uzyskania kilku różnych, nieprzysługujących dopłat.

– Jakakolwiek zmiana rodzaju źródła ciepła oraz wykorzystywanego paliwa – nie z uwagi na popełnioną pomyłkę – lecz ze względu na potrzebę wykazania w CEEB kotła/pieca węglowego dla innych celów, jak np. uzyskanie dodatku osłonowego lub dodatku węglowego, może skutkować odpowiedzialnością karną za składanie fałszywego oświadczenia – ostrzega Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Ciasta i ciasteczka w najlepszej formie

W 2023 r. gminy skontrolują, czym się ogrzewasz

Warto przypomnieć, że choć przyjmując deklaracje CEEB, gminy nie sprawdzały, czy ich treść jest zgodna z prawdą, to zaczną to robić w 2023 r. Od przyszłego roku ruszają bowiem kontrole stanu technicznego budynków mieszkalnych, które obejmą także weryfikację źródeł ciepła zgłoszonych do CEEB.

Co ciekawe, źródła ciepła będą sprawdzali nie tylko urzędnicy. Jak przypomina GUNB, wszyscy właściciele obiektów budowlanych mają obowiązek minimum raz w roku dokonać kontroli okresowej stanu technicznego budynku, w tym przewodów kominowych. Kontrolę taką ma prawo przeprowadzić m.in. kominiarz, który może też skontrolować używane źródła ciepła i w ten sposób sprawdzić, czy zgłoszenia do CEEB dokonano zgodnie z prawdą.

– Każdy, kto posiada i zgłosił piec, podlega obowiązkowej kontroli zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów – wyjaśnia GUNB. – Kontrola ta obejmuje również weryfikację zadeklarowanego źródła ciepła.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Warszawa, ul. Wawelska 52/54
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nie złożyłeś deklaracji CEEB albo ją zmieniłeś? Nie dostaniesz dodatku do ogrzewania ani dodatku węglowego - RegioDom.pl

Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl