Instalacja elektryczna - sieci TN

Aneta Demianowicz
Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych powinny być projektowane, wykonane i eksploatowane zgodnie z wymogami wynikającymi z przepisów Polskiej Normy PN-IEC 60364 ''Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych mogą być wykonywane w różnych układach sieciowych''.

Obwody instalacji elektrycznych niskiego napięcia mogą być wykonane w różnych układach sieciowych. Mogą się różnić one systemem ochrony przeciwporażeniowej, sposobem uziemienia obiektów oraz liczbą przewodów wiodących prąd. Układy sieciowe oznacza się kodem literowym. Pierwsza litera ma związek układu sieci z ziemią, druga oznacza sposób połączenia z ziemią części przewodzących urządzeń. Trzecia i czwarta litera określają, czy układ ma wspólny przewód ochronno - neutralny, czy są one rozdzielone.
Oznaczenia liter:
T – ziemia
N – neutralny
I – izolowany
C – łączony
S – rozdzielony

Układ sieci TN
Jest to najbardziej rozpowszechniony układ sieci w sieciach zasilających odbiorców indywidualnych.
W sieci TN przewód neutralny jest bezpośrednio uziemiony, a części przewodzące odbiorników są połączone z tym punktem:

  • przewodem ochronnym PE, w układzie TN-S,
  • przewodem ochronno - neutralnym PEN w układzie sieci TN-C,
  • przewodem ochronnym PE w części układu i przewodem ochronno - neutralnym PEN
    w części układu.

Układy sieciowe TN-S, TN-C
W nowych i modernizowanych sieciach konieczne jest stosowanie układu TN-S lub TN-C-S. Związane jest to z normą dotyczącą bezpieczeństwa porażeniowego. W tych układach przewód ochronno - neutralny został rozdzielony na przewód ochronny PE i neutralny N. Eliminuje to takie zjawiska jak:

  • pojawienie się napięcia fazowego na obudowach metalowych odbiorników,
  • pojawienie się na przewodzie PEN napięcia niekorzystnego dla użytkowanych,
  • odbiorników, wywołanego przepływem przez ten przewód prądu wyrównawczego.
Instalacja elektryczna - sieci TN

Rozdzielenie funkcji przewodu PEN na przewód ochronny PE i neutralny N wykonywane jest w złączu, tablicy głównej lub rozdzielnicy głównej budynku. Punkt podziału powinien być uziemiony, dzięki czemu możliwe jest utrzymanie potencjału ziemi na przewodzie ochronnym PE przyłączonym do części przewodzących dostępnych urządzeń elektrycznych w normalnych warunkach pracy instalacji elektrycznej.

Układ sieciowy TN
W układzie sieciowym TN należy wykonać dodatkowe uziemienia robocze przewodu ochronno-neutralnego PEN oraz uziemienia robocze w licznych punktach, ponieważ w razie wystąpienia braku ciągłości przewodu ochronno-neutralnego na chronionym urządzeniu mogłoby się pojawić pełne napięcie fazowe w stosunku do ziemi. W układach sieciowych TN w każdej rozdzielnicy powinno być wykonane uziemienie robocze. Dodatkowe uziemienie powinno być wykonane w:

  • sieciach napowietrznych - na końcach każdej linii i na końcu każdego odgałęzienia o długości większej niż 200 m, na końcu każdego przyłącza sieci napowietrznej o długości większej niż 100 m,
  • wzdłuż trasy linii napowietrznej -  tak, aby odległość między przewodem ochronnym i uziemieniem roboczym nie była większa niż 500 m,
  • każdym przyłączu sieci kablowej do budynku.

Uziemienia punktów neutralnych stacji transformatorowo - rozdzielczych oraz przewody ochronno-neutralne powinny być połączone z istniejącymi uziomami naturalnymi. W razie wystąpienia zwarcia pomiędzy żyłą przewodu PEN lub żyłą przewodu PE oraz dowolną żyłą przewodu fazowego powinno nastąpić samoczynne wyłączenie zasilania w określonym czasie. W układach sieciowych TN należy wykonywać miejscowe połączenia wyrównawcze w celu wyeliminowania różnicy potencjałów pomiędzy odbiornikami i częściami przewodzącymi obcymi.

Dzięki zastosowaniu uziemienia przewodu ochronnego PE i ochronno - neutralnego PEN w układzie sieci TN:

  • obniżane jest napięcie na nieuszkodzonym przewodzie ochronnym PE połączonym z miejscem zwarcia,
  • tworzy się droga zastępcza prądu zwarciowego, w przypadku przerwania przewodu ochronnego PE lub ochronno-neutralnego PEN,
  • obniża się napięci na przewodzie ochronnym PE lub ochronno-neutralnym PEN, który został przerwany (odłączony od punktu neutralnego sieci) i który jest jednocześnie połączony z miejscem zwarcia.
Instalacja elektryczna - sieci TN

Rozdzielnice
Możliwe są dwa rozwiązania rozdzielnic (złącze, tablica główna, rozdzielnica główna) w układzie TN-C-S:

  • z zastosowaniem czterech szyn zbiorczych,
  • z zastosowaniem pięciu szyn zbiorczych.

Układ sieci TT
W układzie sieci TT punkt neutralny jest bezpośrednio uziemiony, a części przewodzące dostępne odbiorników są połączone przewodami ochronnymi z uziomami, niezależnymi od uziomu roboczego.

Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl
Dodaj ogłoszenie