Instalacja przeciwoblodzeniowa dachu

Wojciech Lechowski
Sople i zatory lodowe to poważne obciążenie dla rynien. Żeby uniknąć takich problemów, warto pomyśleć o ogrzewaniu rynien i dachu.
Sople i zatory lodowe to poważne obciążenie dla rynien. Żeby uniknąć takich problemów, warto pomyśleć o ogrzewaniu rynien i dachu. Mikethetike - pixabay.com
Śnieg zalegający na dachu i sople zwisające z rynien przysparzają wielu problemów i stwarzają poważne zagrożenie. Nie zapominajmy też, że śnieg i lód stanowią znaczne obciążenie dla dachu i systemu rynnowego, mogące prowadzić do ich uszkodzeń. Jak tego uniknąć? Można zamontować instalację przeciwoblodzeniową.

Instalacja przeciwoblodzeniowa, to przewody lub maty grzejne rozmieszczone pod nawierzchnią terenu, albo w połaciach dachowych i systemach orynnowania. Jak wskazuje sama nazwa instalacji – ma ona za zadanie nie dopuszczać do zalegania śniegu i powstawania lodu w określonych miejscach.

Systemy przeciwoblodzeniowe, to dla właścicieli domów jednorodzinnych rzecz bardzo przydatna. Dzięki nim można bowiem całkowicie uniknąć męczącego i czasochłonnego ręcznego odśnieżania. Są one także znacznie bardziej bezpieczne dla środowiska naturalnego, aniżeli różnego rodzaju rozmrażające mieszanki chemiczne. Niestety, system przeciwoblodzeniowy jest też dużo droższy od tradycyjnych sposobów radzenia sobie z zimowymi uciążliwościami.

Jak działają systemy przeciwoblodzeniowe

Instalacje przeciwoblodzeniowe działają na zasadzie elektrycznego ogrzewania podłoża, co w niektórych krajach Europy jest znane i stosowane od kilkudziesięciu lat. W Polsce, pomimo wzrastającej z roku na rok popularności, systemów w dalszym ciągu nie stosuje się powszechnie. Zasadniczą przyczyną sceptycyzmu Polaków nie jest jednak cena zakupu i montażu instalacji, a koszty związane z jej późniejszą eksploatacją.

Instalacje przeciwoblodzeniowe są zasilane napięciem elektrycznym 230 lub 400 V i rozgrzewają się do określonej temperatury, nie dopuszczając w ten sposób do oblodzenia ogrzewanej powierzchni. Ich działanie, jak również sposób montażu można porównać do funkcjonowania ogrzewania podłogowego. Różnica polega głównie na tym, że systemy przeciwoblodzeniowe działają na zewnątrz budynków. Są one wyposażone w czujniki temperatury i wilgoci, dzięki którym układ pracuje jedynie wówczas, kiedy jest to konieczne. Wtedy, gdy na dworze jest mróz i nie występują opady – instalacja nie uruchamia się. Można zatem powiedzieć, że jest ona energooszczędna.

Niektóre konstrukcje dachu są szczególnie narażone na powstawanie oblodzeń i zatorów, które mogą prowadzić do przecieków i uszkodzeń budynku.
Niektóre konstrukcje dachu są szczególnie narażone na powstawanie oblodzeń i zatorów, które mogą prowadzić do przecieków i uszkodzeń budynku. Katarzyna Laszczak

Instalacja przeciwoblodzeniowa – warto, czy nie warto?

Za montażem instalacji przeciwoblodzeniowej przemawia nie tylko nasza wygoda i oszczędność czasu, który trzeba było by poświęcić na odśnieżanie, ale także zdrowie oraz bezpieczeństwo naszej rodziny i nasze własne. Dodatkowo, dzięki systemom przeciwoblodzeniowym można niekiedy zaoszczędzić na naprawach. Jeśli na powierzchni dachu, w rynnach, rurach spustowych, na kostce brukowej, czy asfalcie nie zalega długo śnieg i następnie nie są one narażone na długotrwałe działanie zamarzającej wody, zdecydowanie wydłuża się czas, w którym elementy te pozostają w dobrym stanie. To z kolei sprawia, że nawet po uciążliwej i długiej zimie, nie dojdzie do ich uszkodzenia i nie będą wymagały wymiany, czy napraw.

Jak groźne i niebezpieczne dla ludzi mogą być zwisające z dachu, lodowe sople – wiemy wszyscy. Jednak śnieg zalegający na dachu oraz w rynnach, to nie tylko takie zagrożenie. Może on bowiem spowodować uszkodzenia w konstrukcji więźby dachowej, jak również w elewacji domu. Zatory lodowe i oblodzenia powodują niedrożność systemów orynnowania, który przestaje działać i nie odprowadza wody z dachu. To z kolei może przyczynić się do zawilgocenia połaci oraz ścian zewnętrznych budynku. Z całą pewnością poprzez niedrożny system rynnowy, na elewacji pojawią się nieestetyczne zacieki i trudne do usunięcia zabrudzenia.

Równie istotne od dachów, jest też czasowe ogrzewanie przydomowych podjazdów, schodów, chodników i innych miejsc, po których przemieszczamy się w czasie zimy. Systemy przeciwoblodzeniowe mogą być stosowane w gruncie pod wszystkimi typowymi rodzajami nawierzchni ogrodowych.

Montaż instalacje przeciwoblodzeniowej na dachu

Pozwalają one usuwać śnieg i lód z każdej konstrukcji dachu oraz z rynien różnego rodzaju, jak również rur spustowych i drenażowych. Skutecznie likwidują nagromadzony śnieg i lód, zapewniają drożność systemów rynnowych oraz zapobiegają uszkodzeniom konstrukcji dachowych i fasad budynków. Zapobiegają także zaleganiu w rynnach wody z roztopionego śniegu i lodu – nie dopuszczając tym samym do powstawania niebezpiecznych, lodowych sopli. Systemy przeciwoblodzeniowe należy instalować wzdłuż krawędzi dachu lub w miejscach szczególnie narażonych na przemarzanie.

Kable montuje się na dolnej części połaci dachowej.
Kable montuje się na dolnej części połaci dachowej. Elektra

W przypadku dachów o znacznym kącie nachylenia, zaleca się montować dodatkowo progi, które zapobiegają zsuwaniu się dużych płatów śniegu. W takich sytuacjach ogrzewanie powinno być zainstalowane w dolnej powierzchni dachu, aby przyśpieszało topnienie śniegu i ułatwiało odprowadzenie powstałej wody. Jeżeli instalacja wykonana jest przy użyciu przewodów stałooporowych – odpowiednia moc grzejna zostanie zapewniona dzięki podwójnemu ułożeniu w rynnach i rurach spustowych.
W rynnach przewody  grzejne montuje się przy użyciu specjalnych plastikowych uchwytów. W przypadku rur spustowych, przewody należy podwiesić na metalowym łańcuchu.

System sterujący instalacji przeciwoblodzeniowej powinien być wyposażony w termostat z czujnikiem temperatury lub czujnik temperatury i wilgoci oraz elektroniczny sterownik. Tylko takie instalacje są energooszczędne. Ich praca ogranicza się jedynie do tych okresów czasu, w których jest to konieczne.  

Kable instaluje się także w rynnach i rurach spustowych.
Kable instaluje się także w rynnach i rurach spustowych. Elektra

Dobór systemu ogrzewania dachu

Wybranie odpowiedniego systemu przeciwoblodzeniowego sprowadza się do doboru maksymalnej mocy jednostkowej instalacji. Zaś dobór owej mocy powinien zależeć od usytuowania miejsca montażu w stosunku do stron świata. Powinien także uwzględniać rodzaj konstrukcji oraz izolację powierzchni, która ma być ogrzewana, przewidywać strefę klimatyczną i rodzaj materiału, jaki zastosowano do wykonania powierzchni narażonej na oblodzenia. Warto dodać, że systemy przeciwoblodzeniowe można instalować zarówno w trakcie budowy danego obiektu, jak również wtedy, gdy obiekt jest już użytkowany.

od 7 lat
Wideo

Czy w Boże Ciało możesz zrobić przelew lub zakupy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl