Spis treści
Burza i deszcz a przepięcia w gniazdku
Każdy z pewnością słyszał kiedyś od rodziców lub dziadków, że idzie burza, więc powinien wyłączyć komputer lub telewizor. I oczywiście jest w tym dużo prawdy. Podczas burzy często powstają wyładowania elektryczne, które mogą uderzyć w linię energetyczną lub w jej pobliżu. A pioruny to przecież nic innego jak prąd o ogromnym napięciu, który ma niszczycielską moc.
Jeśli piorun uderzy w pobliżu instalacji elektrycznej, może zakłócić jej standardowe, bezpieczne i kontrolowane działanie. W ten sposób na przewodzie może powstać duże przepięcie, które docierając do podłączonych do gniazdka urządzeń, może przeciążyć układy i spowodować trwałe uszkodzenia. Efektem może być nawet spalenie się telewizora, komputera czy routera. Naturalnie opisuję to w dużym uproszczeniu.
Współczesna technologia kontra burza
Dziś, dzięki wiedzy i dostępnej technologii, możemy lepiej sobie radzić z tym problemem. Przy zastosowaniu pewnych prostych rozwiązań można znacznie ograniczyć niszczycielską działalność burzy i mniej martwić się tym, czy mamy coś podłączone do gniazdka w czasie zawieruchy na dworze.
Po pierwsze, nowoczesne sprzęty są zazwyczaj same w sobie wyposażone w zabezpieczenia przed przepięciami. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze są one wystarczające, aby zapobiec uszkodzeniom w przypadku silnych wyładowań. Najczęściej wystarczającym zabezpieczeniem jest też używanie listew antyprzepięciowych. Zabezpieczają one podłączone do niej urządzenia przed skokami napięcia i często wyposażone są w szereg bezpieczników, które same odetną zasilanie w razie niebezpieczeństwa.
Pamiętaj jednak, że wyładowania mogą generować tak dużą energię, że mogą przekroczyć zdolności ochronne listew albo zabezpieczeń sprzętu. Dlatego, choć obecnie niewielkie zawieruchy raczej nie stanowią dla elektroniki problemu, bądź ostrożny podczas intensywnych burz.
Czy odłączać elektronikę od prądu w trakcie burzy?
Mimo wszelkich dostępnych na rynku zabezpieczeń w czasie burzy warto odłączać urządzenia od prądu, jeśli masz taką możliwość. Pioruny mogą uderzyć nawet kilkanaście kilometrów przed burzą, więc nie lekceważ zagrożenia. Zasada 30/30 mówi, że jeśli grzmot słychać w mniej niż 30 sekund po błyskawicy, burza jest blisko i trzeba działać szybko. To dobry znak, by rozpocząć przygotowania
Należy też pamiętać, że od prądu najlepiej odpiąć wszystkie urządzenia, w tym te podpięte do ładowarki. Ładowanie
telefonu,
tabletu
i innych gadżetów
podczas trwania burzy może nie być najlepszym pomysłem. Jeśli już musisz, pamiętaj, aby nie podpinać ładowarek bezpośrednio do gniazdka w ścianie. Wykorzystaj do tego listwę antyprzepięciową.
Mimo istniejących współcześnie zaawansowanych technologii ochronnych tylko całkowite odłączenie sprzętu chroni w pełni przed uszkodzeniami spowodowanymi nagłymi przepięciami w sieci elektrycznej. To nie tylko minimalizuje ryzyko zniszczenia sprzętu, ale także zapobiega pożarom i porażeniom prądem, dbając o bezpieczeństwo domowników.
Zobacz również:
Polacy nieświadomi zagrożeń związanych z AI
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?