Instalacja przeciwoblodzeniowa – bezpieczeństwo i wygoda

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Instalacja przeciwoblodzeniowa pomoże uniknąć problemów, gdy zaskoczy nas zima. Szczególnie w środku tygodnia spiesząc się do pracy, szkoły i przedszkola nie mamy czasu odgarnąć śniegu z podjazdu, chodnika, nie wspominając o dachu i rynnach.*

Zaniedbany zimą podjazd lub rynny nad chodnikiem stanowią ogromne zagrożenie dla użytkownika. Nie zawsze uda się utrzymać na czas czystą i suchą nawierzchnię, drożność rynien czy rur spustowych. Instalacja przeciwoblodzeniowa powoduje, że śnieg nie zalega, nie występuje oblodzenie, a ponadto ogrzewanie zapobiega powstawaniu tak niebezpiecznych sopli.

Instalacja przeciwoblodzeniowa – bezpieczeństwo i wygoda

Instalacje przeciwoblodzeniowe podjazdów, schodów zewnętrznych

 Do ogrzewania powierzchni zewnętrznych stosujemy:

  • przewody grzejne jednostronnie zasilane ELEKTRA VCD, ELEKTRA TuffTec™
  • maty ELEKTRA SnowTec®  oraz  ELEKTRA SnowTec®Tuff

Przewody lub maty grzejne układamy w warstwie podsypki piaskowej lub w suchym betonie. Następnie układamy kostkę brukową, płyty betonowe lub asfalt. Jest możliwość ułożenia kabli bezpośrednio w betonie lub bezpośrednio w asfalcie (w przypadku tego ostatniego stosujemy tylko kable grzejne ELEKTRA TuffTec™ - ze względu na ich wytrzymałość).
Aby przewody nie przesuwały się podczas montażu oraz aby zachować ułożenie – odstępy stosujemy stalową lub aluminiową taśmę montażową. To daje gwarancję zachowania odległości między przewodami.

Instalacja przeciwoblodzeniowa – bezpieczeństwo i wygoda

Wybór systemu – maty i przewody grzejne

Matę lub przewód grzejny dobierany jest pod kątem wymaganej mocy grzejnej na m² powierzchni, przewidziany czas realizacji, kształtu ogrzewanej powierzchni, wymagań wytrzymałościowych i termicznych przewodu.
Maty grzejne ELEKTRA SnowTec® stosuje się wówczas, gdy instalacja ma być wykonana w krótkim czasie oraz powierzchnia do ogrzania ma nieskomplikowany kształt.
Przewody grzejne ELEKTRA TuffTec™ oraz wzmocnione maty ELEKTRA SnowTec®Tuff przeznaczone są do montażu w warunkach podwyższonego zagrożenia uszkodzenia mechanicznego np. podczas wykonywania nawierzchni asfaltowej.
Inaczej wygląda montaż, gdy nawierzchnia jest z kostki brukowej, płyt betonowych. Utwardzony podkład pokrywa się warstwą piasku lub suchego betonu. W takim podłożu układa się przewody, które ponownie należy ubić piaskiem. Na koniec kładziemy wybraną powierzchnię. W przypadku nawierzchni z betonu – po rozłożeniu przewodów należy wykonać wylewkę betonową min. 5 cm.  Długość mat lub przewodów grzejnych należy tak ułożyć, aby nie przecinały szczelin dylatacyjnych.
Moc instalacji grzewczej dobieramy zgodnie z rodzajem powierzchni, która będzie ogrzewana, np. teren otwarty, osłonięty. Na wybór mocy maty lub kabla grzejnego  wpływa również sposób montażu: na całej powierzchni podjazdu czy tylko pasy jezdne pod kołami.

Ile kosztuje ogrzewanie podjazdu? Sprawdźmy na przykładzie

Podjazd: 10 m x 2 m = 20 m²

Moc zainstalowana: 2 x 1,86 kW = 3,72 kW (2 maty ELEKTRA SnowTec®300/10)

Moc/m² 3,72/20 = 0,186 kW/m²

Zakładając łączny czas pracy systemu w sezonie na tydzień (grzanie 168 h) mamy zapotrzebowanie mocy na sezon na 1 m²: 0,186 x 168 = 31,25 kWh/m² x sezon

Koszt możliwy do uzyskania przy zastosowaniu elektronicznego sterownika, przeznaczonego do systemów przeciwoblodzeniowych.

Koszt 1 kWh = 0,471 pln (koszt uśredniony kWh dla I i II taryfy RWE G12)

Koszt eksploatacji systemu przez sezon na metr kwadratowy: 31,25 x 0,471 = 14,71 pln/m² x sezon

Koszt eksploatacji całego systemu przez sezon: 14,71 pln/m²sezon x 20 m² = 295 pln

Ważne elementy dodatkowe - czujniki temperatury i wilgoci

Ważnym elementem w całym układzie grzewczym jest regulacja, na którą składają się czujniki temperatury i wilgoci, które należy umieścić w obrębie powierzchni ogrzewanej. Czujnik temperatury i wilgoci instaluje się w nawierzchni, w miejscu  narażonym na dłuższe utrzymywanie się wilgoci i niskiej temperatury (np. miejsce zacienione lub wyeksponowane na działanie wiatru), umieszczamy go ok. 5 mm poniżej poziomu nawierzchni, aby umożliwić zatrzymanie wody. Nie powinien być umieszczany w torze jazdy kół samochodu, aby uniknąć nawożenia śniegu. Niewielka ilość śniegu może powodować niepotrzebne załączenie systemu. Konieczne jest również ogrzanie kanału odwadniającego  w celu odprowadzenia wody powstałej  w wyniku roztapiania śniegu. W tym celu stosujemy przewód samoregulujący ELEKTRA SelfTec®PRO 33. Układany jest on na dnie kanału odwadniającego.
Sterowanie wyposażone w czujniki temperatury oraz wilgoci to najbardziej skuteczny i ekonomiczny system kontroli.
Sterowanie jako komplet czujnika temperatury i wilgoci gwarantują prawidłową pracę systemu przeciwoblodzeniowego, system  załączy się  tylko wówczas, gdy powstaje oblodzenie.
Możliwa jest również kombinacja czujników – sterowania dwoma różnymi obszarami np. rynny i zjazd do garażu. Regulatory należy zamontować na tablicy sterującej. Ponadto tablica powinna być wyposażona w zabezpieczenie, tzn. wyłącznik różnicowo-prądowy oraz nadmiarowo-prądowy, czyli potocznie bezpiecznik.

Instalacja przeciwoblodzeniowa – bezpieczeństwo i wygoda

Dachy, koryta dachowe, rynny i rury spustowe

Instalacja przeciwoblodzeniowa zamontowana na dachach, w korytach dachowych, rynnach i rurach spustowych, zapewnia ochronę przed:

  • gromadzeniem się śniegu i lodu,
  • zamarznięciem wody w rynnach, rurach spustowych,
  • zniszczeniem elewacji,
  • powstaniem niebezpiecznych sopli.
Instalacja przeciwoblodzeniowa – bezpieczeństwo i wygoda
Instalacja przeciwoblodzeniowa – bezpieczeństwo i wygoda

Powtarzające się koszty związane z uszkodzeniem rynien i dachów, przewyższają nakłady poniesione na instalację. Dobór przewodów pod kątem mocy zależy od strefy klimatycznej, w której znajduje się obiekt. Przewody mają specjalną powłokę odporną na promienie UV. Do ogrzewania rynien i elementów dachów stosuje się przewody grzejne ELEKTRA VCDR, ELEKTRA TuffTec™, przewody samoregulujące ELEKTRA SelfTec®.
Przewody mocowane są za pomocą odpowiednich uchwytów montażowych, utrzymujących przewód w jednym miejscu, zarówno w rynnach jak i na dachach.
W rejonach o dużych opadach śniegu ogrzewanie tylko rynien i rur spustowych nie zapewnia całkowitego usunięcia śniegu i sopli. Konieczne jest ogrzanie krawędzi dachu przylegającego do rynny (szerokość ogrzewanej płaszczyzny dachowej ok. 50 cm).
Jeżeli woda z rur spustowych jest odprowadzana bezpośrednio do kanału deszczowego, to odcinek rury spustowej od poziomu terenu do głębokości przemarzania gruntu również należy ogrzać.

Instalacja przeciwoblodzeniowa – bezpieczeństwo i wygoda
Instalacja przeciwoblodzeniowa – bezpieczeństwo i wygoda
Instalacja przeciwoblodzeniowa – bezpieczeństwo i wygoda

Sterowanie systemem instalacji przeciwoblodzeniowej

Podobnie jak w systemach przeciwoblodzeniowych podjazdów, sterowanie jest niezbędnym  elementem. Sterowanie stanowi również czujnik temperatury i wilgoci. W zależności od wielkości systemu oraz ilości stref grzejnych stosujemy regulator z jednym lub z dwoma czujnikami wilgoci oraz z zewnętrznym czujnikiem temperatury. Czujnik temperatury należy umieścić na zacienionej ścianie budynku pod rynną, natomiast czujnik wilgoci na dnie rynny. System załączany jest tylko wtedy, gdy jednocześnie wystąpią: niska temperatura oraz opady śniegu, marznącego deszczu. I tutaj możliwa jest również kombinacja w/w. czujników – sterowanie dwoma różnymi obszarami
(np. rynny i zjazd do garażu).

Ogrzewanie rur i rurociągów

Ochrona rur przed zamarzaniem stosowana jest w instalacjach wodociągowych, kanalizacyjnych, tryskaczowych, hydrantowych, na rurach odprowadzających skropliny klimatyzacji i wentylacji.
Ponadto instalację grzejną stosujemy w celu utrzymania pożądanej temperatury przesyłanej cieczy np. w rurociągach z ciepłą wodą , w rurociągach przemysłowych służących do transportu płynów o dużej lepkości. Ogrzewane mogą być wszystkie rodzaje rur stalowe, miedziane, żeliwne oraz z tworzyw sztucznych. Przewody mogą być układane na rurach znajdujących się wewnątrz i na zewnątrz budynków oraz w ziemi.
Do ogrzewania rur i rurociągów stosuje się przewody grzejne o określonych długościach, zakończone przewodem  zasilającym, przygotowane do bezpośredniego układania oraz samoregulujące przewody grzejne na bębnie, które można dostosować na placu budowy do długości rurociągu, lecz wymagają one wykonania zakończenia przewodu oraz połączenia z przewodem zimnym.

Przewody mogą mieć konstrukcję stałooporową lub samoregulującą.

  • Przewody stałooporowe to ELEKTRA VCD, VC oraz FreezeTec®. Te ostatnie przeznaczone są do prostych instalacji jak siłowniki, rury o średnicy nieprzekraczającej 50 mm. Montaż przewodów można wykonać samodzielnie, bez pomocy instalatora.
  • Przewody samoregulujące zbudowane są z dwóch równolegle ułożonych żył miedzianych, połączonych ze sobą rdzeniem z usieciowanego polimeru z dodatkiem grafitu. Rdzeń to samoregulujący element grzejny, którego rezystancja zmienia się w zależności od temperatury.

Wskazane jest stosowanie regulacji, aby wyeliminować pobór energii w temperaturach, w których nie jest konieczne.

Instalacja przeciwoblodzeniowa – bezpieczeństwo i wygoda
Instalacja przeciwoblodzeniowa – bezpieczeństwo i wygoda

więcej informacji na stronie  www.elektrocieplo.pl

                                                  www.elektra.pl

* artykuł sponsorowany we współpracy z firmą ELEKTRA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl