Jak szybko ogrzać mieszkanie? Grzejnik elektryczny sprawdzi się przed sezonem grzewczym

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Jesienny chłód w mieszkaniu daje ci się we znaki, a kaloryfery ciągle są lodowate? Nie wiesz, co zrobić, żeby dotrwać bez przeziębienia do sezonu grzewczego? Mam na to sprawdzony sposób. Wystarczy sięgnąć po grzejnik elektryczny, który w kilka chwil podwyższy temperaturę w pomieszczeniu. Konwektor, promiennik czy może radiator? Sprawdź, jakie wybrać urządzenie, które ocali cię przed marznięciem i będzie cieszyć oko.

Spis treści

Grzejnik elektryczny: jak działa to urządzenie?

Grzejnik elektryczny to sprzęt, który świetnie sprawdzi się przed sezonem grzewczym 2024/2025. Jeśli łatwo się przeziębiasz i marzniesz we własnym domu, rozważ zakup kaloryfera zasilanego prądem jako dodatkowego źródła ciepła w mieszkaniu. Tego typu urządzenie – zarówno w wersji mobilnej, jak i mocowanej do ściany na stałe – może stać się najlepszym kołem ratunkowym, gdy kaloryfery są zimne.

Grzejniki elektryczne mogą emitować ciepło na kilka sposobów:

  • promiennikowe grzejniki elektryczne – wyposażone są w halogenowe lub ceramiczne elementy grzejne oraz zwierciadło, które kieruje fale promieniowania podczerwonego. Po włączeniu do źródła zasilania szybko się nagrzewają i promieniują ciepło, ale nie ogrzewają całego pomieszczenia, a jedynie przedmioty, które znajdują się bezpośrednio w jego sąsiedztwie;

  • grzejniki konwekcyjne – z naturalnym lub wymuszonym obiegiem powietrza. Urządzenia zasysają je od spodu, następnie ogrzewają za pomocą grzałki elektrycznej i przekazują do góry. Najczęściej są to grzejniki mobilne, a niektóre z modeli to sprzęty 2 w 1, bo dodatkowo mają funkcję wentylatora;

  • grzejniki radiatorowe (radiacyjne) – nowoczesny rodzaj urządzeń grzewczych, które niestety są też najdroższe. Tego typu grzejniki elektryczne emitują ciepło całą swoją powierzchnią. Jest ono rozprowadzane równomiernie w pomieszczeniu (nie odczujesz różnicy między temperaturą przy podłodze i przy suficie). Tego typu nowoczesne źródła ciepła sprawdzą się więc nawet w wysokich wnętrzach, np. w mieszkaniu w kamienicy.

Jak dobrać moc grzejnika elektrycznego?

Przed zakupem grzejnika elektrycznego koniecznie zwróć uwagę na kilka istotnych parametrów. Kluczowy jest nie tylko rodzaj urządzenia, ale również m.in. jego moc, opcje (np. timer, wyświetlacz, tryb automatyczny, sterowanie za pomocą pilota czy aplikacji) i wielkość pomieszczenia, którą będzie miał za zadanie ogrzać.

Przy doborze mocy grzejnika elektrycznego najlepiej zastosuj zasadę, że na 1 metr kwadratowy pomieszczenia o wysokości do 2,8 metrów powinno przypadać 60-200 W. Do niewielkich wnętrz o metrażu ok. 10 metrów kw. sprawdzi się grzejnik elektryczny o mocy minimum 600 W, w niedużym salonie o pow. ok. 18 metrów kw. wykorzystaj urządzenie o mocy ok. 1100 W, a przestronne pomieszczenie o pow. 25 m kw. powinien obsługiwać grzejnik elektryczny o mocy ok. 1750 W.

Jaki grzejnik elektryczny sprawdzi się w mieszkaniu?


Zanim wybierzesz konkretny model grzejnika elektrycznego, zastanów się, jak często będziesz z niego korzystał. Czy będzie to cały sezon jesienno-zimowy, czy raczej włączysz go sporadycznie – poza sezonem grzewczym i w sytuacjach awaryjnych?

Najpopularniejsze grzejniki elektryczne, które znajdziesz w sklepach stacjonarnych i internetowych, to m.in.:

  • elektryczne grzejniki ceramiczne – wyposażone są w ceramiczny wkłady, dzięki któremu w kilka chwil osiągają pożądaną temperaturę;

  • elektryczne grzejniki olejowe (źródło ciepła stanowi w nich olej);

  • elektryczne grzejniki konwektorowe – szybko robią się ciepłe, a też równie szybko wytracają temperaturę.

Grzejniki elektryczne mogą generować spore zużycie energii, dlatego wybierz model z wbudowanym termostatem, który pozwala kontrolować temperaturę i ogranicza zużycie prądu do niezbędnego minimum.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Regiodom codziennie. Obserwuj Regiodom!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl