Połączenie zaprasowywane jest złączem, które składa się z prostego odcinka rury oraz szeregu kształtek, takich jak łączniki proste, trójniki, kolana, zaciśniętych przy użyciu odpowiedniego urządzenia. Sposób jego działania uniemożliwia zaciśnięcie łącznika poprzez system kolejnych zabezpieczeń. Różnice w systemie zaciskania mogą jedynie polegać na tym, że część producentów oferuje łączniki z obustronnym lub jednostronnym zaciskiem wokół uszczelnienia. Nie ma to jednak wpływu na wymagania, gdyż zarówno jedne jak i drugie złączki muszą spełniać takie same kryteria. Łączniki z obustronnym zaciskiem wokół uszczelnienia stosowane są przez większość producentów. Zaletą tego systemu jest jego duża szczelność ze względu na obustronny docisk wokół o-ringu , lepsze prowadzenie rury w łączniku oraz wysoka trwałość. Zaletą łączników z jednostronnym zaciskiem wokół o-ringu są jego mniejsze gabaryty i ciężar. Jednostronny zacisk nie ma wpływu na szczelność jak i trwałość połączenia. W celu zwiększenia bezpieczeństwa producenci złączek wprowadzają dodatkowe zabezpieczenia pozwalające na łatwą lokalizację nieszczelności powstałych w wyniku nieprawidłowego zaciśnięcia złączki. Złączka zaprasowywana powinna posiadać pierścień uszczelniający typu o-ring z EPDM (praca w zakresie temp. -20°C do +70° C) dla instalacji zimnej i ciepłej wody, z HNBR (praca w zakresie temp. -30°C do +150°C) dla instalacji paliw gazowych i płynnych oraz z FKM (praca w zakresie temp. -20°C do +140° C, chwilowa do +230°C) dla instalacji solarnych. Materiał stosowany na łączniki zaprasowywane to miedź i brąz.
Technologia wykonania złącza zaciskowego
Połączenia tego typu stosuje się do wykonywania instalacji z rur miedzianych spełniających wymogi normy PN-EN 1057. Połączenie następuje wskutek zaprasowania łącznika z rurą miedzianą przy pomocy elektrycznej zaciskarki. Do zaciskania złącza stosuje się szczęki i pierścienie (kołnierze) zaciskowe. Szczęki zaciskowe stosuje się do średnicy 64 mm. Do zaciskania złącza dwustronnego stosujemy szczęki o profilu B, V lub M zaś do jednostronnego szczęki o profilu SA (ośmiokątne) oraz M i V (sześciokątne). Dla średnic od 64 do 108 mm włącznie stosuje się specjale łańcuchowe kołnierze zaciskowe, które współpracują z zaciskarkami. Przy doborze kołnierzy i zaciskarek należy przestrzegać zaleceń producentów łączników zaciskowych. Technologia zaprasowywania to ogromna oszczędność czasu - montaż instalacji zajmuje ok. 30 proc. mniej czasu w porównaniu z lutowaniem. Stosując zaciskanie, unikamy zagrożeń wynikających z operowania otwartym ogniem. Złącze wykonane z wykorzystaniem tej technologii jest bezpieczne i estetyczne.

Łączniki do instalacji ciepłej i zimnej wody oraz grzewcze
Łączniki do instalacji ciepłej i zimnej wody oraz grzewczych wykonane są z miedzi i brązu. O-ring uszczelniający wykonany jest z EPDM i jest w kolorze czarnym. Łączniki powinny posiadać aprobatę techniczną oraz pozytywną ocenę PHZ Atest Higieniczny dopuszczający łącznik do instalacji wody pitnej.