Złączki zaprasowywane - nowy system

Marta Balcerowska
Złączki zaprasowywane do rur wielowarstwowych - system KAN-therm Press LBP, to rozwiązanie, które skraca czas montażu instalacji i minimalizuje możliwości popełnienia błędu przez instalatora.

System składa się z rur polietylenowych wielowarstwowych oraz kształtek z nowoczesnego tworzywa PPSU lub z mosiądzu o średnicach 16, 20, 25 i 32 mm. Przeznaczony jest do wewnętrznych instalacji wodociągowych (ciepłej i zimnej wody użytkowej), instalacji centralnego ogrzewania (również chłodzenia), ciepła technologicznego i instalacji przemysłowych (np. sprężonego powietrza), we wszystkich rodzajach budownictwa.

Złączki zaprasowywane - nowy system
Złączki zaprasowywane - nowy system

Technika łączenia „press” polega na zaprasowaniu stalowego pierścienia na rurze osadzonej na króćcu złączki lub łącznika. Króciec wyposażony jest w uszczelnienia O-ringowe EPDM, zapewniające szczelność połączenia i bezawaryjną pracę instalacji. Złączki zaprasowywane wyróżnia 5 nowych zalet, co stawia je w czołówce nowoczesnych rozwiązań w zakresie połączeń zaprasowywanych rur tworzywowych.

1. Sygnalizacja niezaprasowanych połączeń

Angielska nazwa tej funkcji dała nazwę nowemu systemowi: LBP - „Leak Before Press” - czyli wyciek przed zaprasowaniem. Omyłkowo niezaprasowane połączenie sygnalizowane jest widocznym wyciekiem wody już podczas bezciśnieniowego napełnienia instalacji, jeszcze przed właściwą próbą ciśnieniową. Funkcja ta jest zgodna z zaleceniami DVGW („kontrolowany przeciek”).

Złączki zaprasowywane - nowy system


2. Kompatybilność szczęk

Nowa konstrukcja złączki umożliwia użycie do wykonania połączenia szczęk różnych typów. Do zaprasowywania można stosować zamiennie szczęki o popularnych profilach „U” lub „TH”. Czyni to złączki zaprasowywane KAN-therm Press LBP bardziej uniwersalnymi i rozszerza krąg instalatorów dysponujących różnymi typami narzędzi.

3. Funkcja ochrony O-ringów przed uszkodzeniem

To jedna z podstawowych cech nowych złączek. Dzięki specjalnej konstrukcji króćca złączki, uszczelnienia O-ringowe, wrażliwe na błędy montażowe, nie są narażone podczas wsuwania rury na uszkodzenie. Pracochłonne kalibrowanie i fazowanie wewnętrznej krawędzi rury nie jest więc wymagane (pod warunkiem prawidłowego przecięcia rury - prostopadle do osi, bez zniekształcenia przekroju).

4. Identyfikacja średnic kolorem

Każda złączka wyposażona jest w pierścień z tworzywa, którego kolor zależy od średnicy przyłączanej rury. Usprawnia to pracę zarówno w magazynie, jak i na budowie, gdzie warunki (np. brak pełnego oświetlenia) nie ułatwiają szybkiej identyfikacji średnic złączek. Kolor plastikowych pierścieni umożliwi również szybką inwentaryzację wykonanej już instalacji. W pierścieniach znajdują się 4 otwory kontrolne, sygnalizujące właściwą głębokość wsunięcia rury w złączkę.    
Tworzywowe pierścienie spełniają jeszcze jedną, ważną funkcję, z punktu widzenia trwałości i bezpieczeństwa instalacji. Element ten, jako dielektryk, nie dopuszcza do styku warstwy aluminium rury z mosiężnym korpusem złączki, co całkowicie eliminuje możliwość wystąpienia korozji bimetalicznej.

Złączki zaprasowywane - nowy system

5. Precyzyjne pozycjonowanie

Funkcja ta oznacza zawsze dokładne ustawienie szczęk zaciskarki względem stalowego pierścienia na złączce i jest kluczową, jeśli chodzi o prawidłowość wykonania zaprasowania. Konstrukcja złączki uniemożliwia niekontrolowane przesunięcie szczęk zaciskarki podczas procesu zaprasowywania.

Złączki zaprasowywane - technika łączenia

Technikę wykonywania połączeń KAN-therm Press LBP można opisać krótko: „utnij - wsuń -zaprasuj”. Oznacza to, że połączenie wykonuje się szybciej niż w przypadku tradycyjnego procesu zaprasowywania rur ze względu na możliwość pominięcia etapu fazowania wewnętrznej krawędzi

Złączki zaprasowywane - nowy system

rury. Złączki zaprasowywane to także większe bezpieczeństwo wykonanych połączeń ze względu na ograniczenie możliwości popełnienia błędu w trakcie montażu.

Nowe narzędzia KAN-therm Press

System KAN-therm Press wzbogacił się też o nowe, wygodne i wydajne narzędzie monterskie.
To nowoczesna zaciskarka akumulatorowa typu „mini” AFP 101. Narzędzie (o mocy 240 W) zasilane jest akumulatorem NiMh 9,6 V/3 Ah. Ze względu na niewielkie wymiary i wagę zaciskarka jest niezwykle poręczna - samo narzędzie waży tylko 1,5 kg (akumulator 0,55 kg). Wymiana (uzbrojenie) szczęk jest bardzo prosta i szybka. Zakończenie procesu zaprasowywania złączki odbywa się w sposób całkowicie automatyczny. Zaciskarka umieszczona jest w estetycznej walizce
z tworzywa wraz z dwoma akumulatorami, ładowarką akumulatorów oraz kompletem szczęk o profilu „U” dla średnic 16, 20, 25 i 32 mm.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl