Na poddasze trzeba doprowadzić instalację grzewczą, wodno - kanalizacyjną, elektryczną oraz zadbać o prawidłową wentylację. Sposób zagospodarowania poddasza będzie zależał od rozmieszczenia pionów grzewczych, wodnych i kanalizacyjnych - są to instalacje "sztywne", które muszą być prowadzone przy zachowaniu dość surowych zasad.
Zgłoszenia, pozwolenia...
Adaptacja strychu na cele mieszkalne wymaga uzyskania pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania pomieszczeń.
Jeśli w ramach adaptacji będzie konieczna przeróbka instalacji gazowej, konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę.
Jeśli budynek znajduje się na terenie objętym ochroną konserwatorską albo jest wpisany do rejestru zabytków, uzyskane pozwolenie na budowę wymaga uzgodnienia z wojewódzkim konserwatorem zabytków.
Wydanie decyzji zabiera około dwóch tygodni do miesiąca. Zazwyczaj z pracami remontowymi trzeba się wstrzymać ok. miesiąca od złożenia wniosku (zgłoszenia) - decyzja urzędowa musi się uprawomocnić.
Wentylacja pomieszczeń zaadaptowanych
Wentylacja jest zagadnieniem z pogranicza typowego budownictwa i instalacji.
Poddasze musi być wentylowane - dotyczy to każdego pomieszczenia, a nie tylko - jak w przypadku tradycyjnych pomieszczeń mieszkalnych - kuchni, łazienki i pomieszczeń technicznych. Każde pomieszczenie powinno więc mieć własny pion wentylacyjny. Wybudowanie takiego pionu może być zagadnieniem trudnym ze względu na następujące wymogi: