Urządzenia gazowe można instalować w pomieszczeniach, które spełniają obowiązkowe wymagania dotyczące kubatury, wysokości, wentylacji, odprowadzenia spalin oraz dopływu powietrza do spalania. Zasady te określono w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dn. 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakimi powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w Polskich Normach oraz w odrębnych przepisach.
Poniżej przedstawiono wybrane wymagania montażu gazowych urządzeń grzewczych dotyczące urządzeń o maksymalnej mocy 30 kW.
W jakim pomieszczeniu można zamontować gazowe urządzenia grzewcze?
Urządzeń z otwartą komorą spalania, takich jak kotły czy podgrzewacze wody nie można instalować w pomieszczeniach mieszkalnych (czyli w pokojach, sypialniach, czy też pomieszczeniach do dziennego pobytu ludzi). Montaż takich urządzeń odbywa się z reguły w kuchni, w łazience lub w pomieszczeniu technicznym. Aby w pomieszczeniu mieszkalnym zainstalować urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, należy zastosować koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe. Kotły gazowe można montować wyłącznie w pomieszczeniach, w których domownicy przebywają nie dłużej niż 4 godziny na dobę. Wysokość pomieszczenia, w którym planowany jest montaż gazowego urządzenia grzewczego powinna wynosić minimum 2,2 m. Wyjątkiem są budynki jednorodzinne, budynki mieszkalne w zabudowie zagrodowej i budynki rekreacji indywidualnej, które zostały wzniesione przed 15 grudnia 2002 r. - dopuszcza się w nich montaż gazowych kotłów grzewczychm jeżeli pomieszczenia techniczne mają wysokość co najmniej 1,9 m. Z kolei kubatura pomieszczeń, w których przewidziano instalację urządzeń gazowych z otwartą komorą spalania nie może być mniejsza niż 8 m³, a w przypadku urządzeń z zamkniętą komorą spalania - nie mniejsza niż 6,5 m³.
Wentylacja pomieszczeń z kotłami gazowymi
W pomieszczeniu, w którym zamontowane jest urządzenie gazowe należy zadbać o odpowiednią wentylację. Należy pamiętać o tym, że wentylacja jest zapewniona tylko wtedy, gdy jest nawiew i wywiew powietrza. Pomieszczenie z urządzeniem gazowym musi posiadać umieszczoną pod sufitem kratkę wywiewną o przekroju 200 cm² i niezamykany bezpośrednio z zewnątrz otwór nawiewny o powierzchni 200 cm². Gdy pomieszczenie znajduje się wewnątrz budynku i nie ma ściany zewnętrznej, dopuszcza się wykonanie jednego otworu nawiewnego bezpośrednio z zewnątrz w sąsiednim pomieszczeniu i drugiego otworu między tymi pomieszczeniami (obydwa po 200 cm²). Często wykonuje się również niezamykane otwory w drzwiach (sumaryczny przekrój otworów powinien wynosić 200 cm²).