Czad - czym jest i jak się przed nim chronić?

Materiał promocyjny
unsplash.com
Czad to potoczna nazwa przyjęta dla tlenku węgla - substancji gazowej o działaniu silnie trującym. Zagrożenie związane z nim wynika przede wszystkim z bezwonności i bezbarwności – przez co ten jest niewyczuwalny przez ludzkie zmysły. Dlaczego należy zachować ostrożność w przypadku ulatniającego się czadu? W jaki sposób można chronić się przed jego działaniem? Jak detektory dymy w biurze lub domu wspierają bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców lub pracowników?

Czad – cichy zabójca

Tlenek węgla nie bez powodu jest nazywany cichym zabójcą. Przez brak smaku, zapachu i koloru może w dowolnym czasie unosić się w pomieszczeniu zamkniętym, szybko doprowadzając do zatrucia wszystkich, obecnych w jego otoczeniu osób. Bez względu na stężenie czadu w powietrzu - jego wdychanie prowadzi do błyskawicznego łączenia się cząstek węgla z hemoglobiną, co utrudnia dalsze transportowanie tlenu do komórek. Stężenie czadu w powietrzu przekraczające 1,2 % może prowadzić do śmierci w zaledwie kilka do kilkunastu minut

Najgroźniejszy jest sezon jesienny i zimowy – głównie ze względu na użytkowanie systemów grzewczych. Co więcej, niemal każda metoda ogrzewania pomieszczeń może wiązać się z ryzykiem zaczadzenia. Do ulatniania się tlenku dochodzi bowiem w sytuacji, gdy opał, w którym znajdują się cząsteczki węgla, nie zostaje poprawnie i całkowicie spalony. Wśród urządzeń czy systemów, które doprowadzają do tak niebezpiecznych sytuacji wyróżnić należy m.in. kominki, piece olejowe na paliwa stałe czy nieco już zapomniane, ale nadal funkcjonujące w wielu domach, kuchnie węglowe i piece kaflowe.

Ryzyko zaczadzenia wynika nie tylko z niesprawności tych konstrukcji czy ich nieprawidłowego użytkowania, ale także zapchania przewodów kominowych czy wadliwej wentylacji, która podwyższa w znacznym stopniu i tak wysokie zagrożenie. 

Objawy zaczadzenia – zwróć na nie baczną uwagę!

Chociaż sam czad jest niewyczuwalny, to jego obecność w organizmie daje kilka charakterystycznych objawów.

Mowa tu o: bólach głowy (często z zawrotami), silnych mdłościach, a także o alergiach skórnych i wyczuwalnych trudnościach z oddychaniem.

Co zrobić, gdy zauważysz u siebie podobne objawy? Po pierwsze – jak najszybciej otwórz okna, które pozwolą wywietrzyć pomieszczenie. Już po kilku wdechach dostarczysz do organizmu więcej tlenu, co pozwoli Ci uniknąć tzw. zaczadzenia. Zadbaj także o czystość kratek wentylacyjnych i pamiętaj, aby te nigdy nie były przysłonięte. Regularnie poddawaj kontrolom technicznym sprzęt grzewczy i używaj go zgodnie z przeznaczeniem. Korzystaj z narzędzi i detektorów, które mają za zadanie wykrywać czyhające niebezpieczeństwo – szczególnie przydatne są detektory gazu i detektory dymu.

Czujnik czadu – alarm, który ratuje życie

Najpewniejszym sposobem na ochronę przed czadem jest instalacja specjalnego czujnika(https://www.asaj.pl/czujniki-detektory), który jest w stanie wykryć w powietrzu niewidzialne i niewyczuwalne dla człowieka cząsteczki tlenku węgla.

Wybierając czujnik czadu warto sprawdzić, czy spełnia on normę EN 50291-1:2010 - czyli podstawowy zapis europejski, odnoszący się do warunków, jakie powinny spełniać detektory do użytku domowego. Taki czujnik powinien być również certyfikowany w postaci Opinii Technicznej CNBOP.

W zależności od rodzaju czujnika, ten może sygnalizować niebezpieczeństwo poprzez:

  • wydawanie intensywnych sygnałów dźwiękowo-wizualnych wraz z automatycznym uruchomieniem systemu wentylacji – czujniki typu A,
  • emisję alarmu dźwiękowego z ewentualnym połączeniem z sygnałami wizualnymi – czujniki typu B.

Czujniki czadu są zazwyczaj zasilane bateryjnie, dlatego konieczne jest zatem regularne wymienianie akumulatorków. Wiele nowoczesnych modeli zostało wyposażonych w dodatkową opcję sygnalizacji niskiego poziomu naładowania.

Profesjonalny sprzęt i funkcjonalne czujniki znajdziesz w ofercie sklepu internetowego asaj.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl