Nowe przepisy dotyczące czujek pożarowych. Rozporządzenie już podpisane

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Opracowanie:
Nowe przepisy dotyczące czujek pożarowych. Minister Siemoniak podpisuje rozporządzenie.
Nowe przepisy dotyczące czujek pożarowych. Minister Siemoniak podpisuje rozporządzenie. ambrozinio/123rf
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Tomasz Siemoniak, podpisał nowe rozporządzenie dotyczące czujek pożarowych. Celem tego aktu prawnego jest wysłanie wyraźnego sygnału, że czujki dymu powinny stać się standardowym wyposażeniem każdego gospodarstwa domowego.

Spis treści

Rozporządzenie wprowadzone przez MSWiA. Nowe zasady dotyczące stosowania czujek pożarowych

22 listopada, w ramach obchodów Europejskiego Dnia Czujki Dymu, minister Siemoniak uczestniczył w konferencji zorganizowanej w Akademii Pożarniczej w Warszawie. Podczas tego wydarzenia poinformował, że właśnie podpisał rozporządzenie, które wprowadza nowe zasady dotyczące stosowania czujek pożarowych.

Minister podkreślił, że nowe przepisy nakładają różnorodne obowiązki na obywateli, jednak zapewnił, że przewidziano odpowiedni okres na ich wdrożenie. Dzięki temu mieszkańcy będą mieli czas na dostosowanie się do nowych wymogów.

Czujki dymu i tlenku węgla jako standardowe wyposażenie każdego domu

Siemoniak zaznaczył, że jednym z głównych celów rozporządzenia jest podkreślenie znaczenia posiadania czujek dymu i tlenku węgla w każdym domu.

– Chcemy tym sposobem dać mocny sygnał ze stron państwa, że czujki dymu, czujki tlenku węgla, to powinno być coś takiego, co każdy ma na wyposażeniu swojego domu, jak lodówkę, telewizor, pralkę – powiedział minister.

Minister wyraził nadzieję, że nowe przepisy przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa w domach, a także podniosą świadomość społeczeństwa na temat zagrożeń związanych z pożarami i zatruciami tlenkiem węgla.

Kluczowa jest edukacja i świadomość społeczna. Nowe przepisy mogą jednak pomóc

Siemoniak podkreślił, że kluczową rolę w powodzeniu nowych przepisów odegra edukacja. Ważne jest, aby ludzie zrozumieli, że instalacja czujek to nie tylko wymóg prawny, ale przede wszystkim działanie na rzecz własnego bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa bliskich i sąsiadów.

Minister zaznaczył, że kampanie edukacyjne będą miały na celu przekonanie obywateli do korzyści płynących z posiadania czujek pożarowych. Dzięki temu społeczeństwo będzie bardziej świadome zagrożeń i lepiej przygotowane na ewentualne sytuacje kryzysowe.

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl