Grzejniki konwektorowe

Katarzyna Dębek
Grzejniki konwektorowe

Decydując się na ogrzewanie elektryczne, mamy do wyboru ekonomiczne piece akumulacyjne, ogrzewanie podłogowe lub stosunkowo tanie i wydajne grzejniki konwektorowe.

Konwekcja, radiacja i promieniowanie -
to przyjazne człowiekowi sposoby rozprzestrzeniania ciepła przez grzejniki. Ogrzewanie konwekcyjne wykorzystuje efekt unoszenia się ciepłego, ogrzanego powietrza w całym pomieszczeniu na zasadzie cyrkulacji. Ten rodzaj ogrzewania umożliwia stosunkowo szybkie ogrzanie pomieszczenia oraz sprawia, że ciepło emitowane przez grzejniki uwzględnia również wszystkie dodatkowe kalorie ciepła, jakie docierają do danego pomieszczenia, takie jak ciepło słoneczne, ciepło ludzkiego ciała, etc. Grzejniki konwekcyjne oddają wytworzone ciepło bezpośrednio lub z krótkim opóźnieniem i mają stosunkowo niską temperaturę obudowy zewnętrznej. W tej grupie urządzeń wyróżnia się proste typy grzejników z naturalnym obiegiem powstałym na skutek różnicy temperatur mas powietrza i bardziej efektywne grzejniki z obiegiem wymuszonym. Te ostatnie mają wbudowany osiowy lub poprzeczny wentylator, dzięki któremu powietrze ciepłe i zimne szybciej mieszają się ze sobą, a w pomieszczeniu w krótszym czasie robi się cieplej. Grzejniki takie mogą być stacjonarne - zawieszane na ścianie lub przenośne - stojące. Grzejniki konwektorowe naścienne powinny być montowane pod oknami, aby w pełni wykorzystać zjawisko naturalnej cyrkulacji mas powietrza w pomieszczeniu. Obydwa typy grzejników: z obiegiem naturalnym i wymuszonym mogą być zaopatrzone w termostaty i współpracujące z nimi czujniki temperatury, zegary sterujące oraz przełączniki elementów grzejnych pozwalające na zaprogramowanie żądanej temperatury. Ma to praktyczny wymiar, gdy chcemy np. dogrzać pomieszczenie tylko w określonych okresach doby. Dzięki regulacji możemy uzyskać większą wydajność grzejną konwektora z obiegiem naturalnym i zmienić ilości wydmuchiwanego powietrza w grzejnikach z konwekcją wymuszoną. Prawie wszystkie współczesne modele mają zdolność regulacji mocy. Warto nadmienić, iż obniżenie temperatury choćby o 1°C spowoduje oszczędność rzędu 7% w wydatkach przeznaczonych na energię, natomiast zastosowanie odpowiedniego systemu regulacji pozwoli na osiągnięcie oszczędności od 10 do 30% w skali roku.

Grzejniki konwektorowe

Wybierając ogrzewanie konwekcyjne, warto zwrócić uwagę na jego zalety, takie jak niski koszt zakupu urządzeń i wykonania instalacji, szybkość uzyskania żądanej temperatury i możliwość regulacji mocy w przyjętych zakresach - szczególnie korzystne w okresach przejściowych: wiosną i jesienią. Ponadto grzejniki konwektorowe są niezawodne, bezpieczne i łatwe w obsłudze. Niewielkie rozmiary i estetyka wykończenia sprawiają, że można je łatwo dobrać do aranżacji wnętrza. Szczególnie sprawdzają się w łazienkach i sypialniach, czyli w pomieszczeniach, w których ciepło wykorzystywane jest okresowo i gdzie konieczne jest czasowe ogrzewanie. Ten rodzaj ogrzewania może funkcjonować jako samodzielny system grzewczy lub dodatkowy, wspomagający np. w godzinach nocnych ogrzewanie węglowe lub elektryczne ogrzewanie podłogowe. Wyższe koszty eksploatacyjne w stosunku do kosztów ogrzewania akumulacyjnego mogą ulec zmniejszeniu przy odpowiednim doborze precyzyjnie sterowalnych urządzeń.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl