Jak często trzeba robić przegląd kominiarski? Bez tego dokumentu nie działa ubezpieczenie

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Sprawdź przed zimą, czy masz aktualny przegląd kominiarski.
Sprawdź przed zimą, czy masz aktualny przegląd kominiarski. Tomasz Holod/Polska Press
Przegląd kominiarski musi być robiony regularnie, zgodnie z przepisami prawa budowlanego. Sprawdź, jak często powinieneś go wykonać, żeby w razie pożaru zadziałało ubezpieczenie na dom. Dowiedź się, w jakiej formie musisz mieć dokument potwierdzający prawidłowe działanie przewodów dymowych.

Spis treści

Czy przegląd kominiarski jest obowiązkowy?

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, a konkretnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (art. 62), właściciele i zarządcy budynków zobowiązani są do przeprowadzania regularnych przeglądów instalacji kominowych. Przepisy te odnoszą się zarówno do kominów dymowych (spalinowych), jak i kominów wentylacyjnych. Podczas przeglądu kominiarskiego osoba do tego uprawiona powinna skontrolować drożność, szczelność i wyczyścić przewody kominowe przeznaczonych do odprowadzania dymu i wentylacji. Może tego dokonać tylko uprawniony kominiarz.

Kto może wykonać przegląd kominiarski?

Za przegląd kominiarski w bloku mieszkalnym odpowiada wspólnota. Gdy jesteś właścicielem budynku jednorodzinnego, sam musisz zlecić taką pracę fachowcowi.

Przegląd kominiarski może być wykonany wyłącznie przez osobę, która ma dyplom mistrza kominiarskiego lub fachowcowi mającemu wymagane uprawnienia budowlane, czyli:

  • osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim – w odniesieniu do przewodów dymowych oraz grawitacyjnych przewodów spalinowych i wentylacyjnych;

  • osoby posiadające uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności – w odniesieniu do przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych), oraz do kominów przemysłowych, kominów wolno stojących oraz kominów lub przewodów kominowych, w których ciąg kominowy jest wymuszony pracą urządzeń mechanicznych (Art. 62. pkt 6 Prawa budowlanego).

Na oficjalnej stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego możesz sprawdzić, czy osoba, której zleciłeś coroczny przegląd kominiarski ma wymagane przepisami uprawnienia.

Jak często trzeba robić przegląd kominiarski?

Przepisy budowlane mówią wyraźnie, że przegląd kominiarski należy przeprowadzać co najmniej raz do roku. Jednak coroczne sprawdzenie drożności i szczelności przewodów kominowego nie zwalnia właściciela z obowiązku regularnego czyszczenia komina, które musisz wykonywać niezależnie od kontroli stanu technicznego, którą zlecasz firmie kominiarskiej.

Zalecana częstotliwość czyszczenie przewodów komina:

  • wentylacyjne – wg aktualnie obowiązujących zaleceń raz na rok lub dwa lata;

  • spalinowe połączone z piecem na paliwo stałe należy – najlepiej co 3 miesiące, czyli 4 razy w roku

  • spalinowe odprowadzające spaliny z pieca na paliwo płynne lub gazowe – najlepiej co 6 miesięcy, czyli dwa razy w roku – wiosną i jesienią.

Jaki dokument potwierdza przegląd kominiarski?

Od 18 września 2023 roku potwierdzenie przeglądu kominiarskiego ma formę cyfrową. Po sporządzeniu e-protokołu przez uprawnionego fachowca trafia on automatycznie do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W każdej chwil możesz go pobrać. Taki cyfrowy dokument forma potwierdzająca wykonanie przeglądu przewodów kominowych.

Co grozi za brak aktualnego przeglądu kominiarskiego?

Za niewykonanie corocznego obowiązkowego przeglądu kominiarskiego możesz zapłacić mandat w wysokości do 500 zł. Jeśli w twoim domu zdarzy się nieszczęście i wybuchnie pożar, ubezpieczyciel może odmówić ci  wypłaty odszkodowania.

– W ogólnych warunkach ubezpieczenia w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych znajdują się zapisy o obowiązku przeprowadzania przeglądów kominiarskich. Jeżeli w naszym domu wybuch pożar, mamy ubezpieczenie i zgłosimy szkodę, to wtedy na pewno do dokumentacji, jaką przedłożymy ubezpieczalni, będziemy musieli dołączyć protokół z przeglądu kominiarskiego. Brak takiego dokumentu może być przesłanką do tego, że otrzymamy odmowę wypłaty odszkodowania, ponieważ nie dopełniliśmy naszych obowiązków w zakresie konserwacji budynku – informuje jeden z ubezpieczycieli – Grupa Warta na swojej stronie www.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl