Jak dobrze ogrzać sypialnię

Marta Balcerowska
Centralne ogrzew
Jak dobrze ogrzać sypialnię

anie powinno dawać możliwość uzyskiwania różnych temperatur
w pomieszczeniach ze względu na sposób ich użytkowania i w zależności od preferencji domowników.

Często przyjmuje się, że temperatura w sypialni powinna być o ok. dwa stopnie niższa niż
w pozostałej części domu. Optymalna to 18°C. Możliwość dostosowania ogrzewania do utrzymywania niższej temperatury w sypialni wpływa na dobre samopoczucie i właściwy odpoczynek w czasie snu.

Wybór odpowiedniego sposobu ogrzewania ma znaczenie dla naszego zdrowia, szczególnie dotyczy to sypialni. Jeśli urządzamy nowe mieszkanie powinniśmy dobrze rozplanować układ mebli, tak by łóżko nie stało bezpośrednio przy grzejniku. Jego bliskość negatywnie wpływa na zdrowie, powoduje wysuszenie śluzówek i ogólnie gorsze samopoczucie. Budzimy się zmęczeni. Dlatego także osoby, które mają już urządzone sypialnie, a w nich grzejniki blisko łóżka powinny pomyśleć
o zmianie aranżacji przestrzeni sypialni w taki sposób, aby grzejnik znajdował się jak najdalej wezgłowia łóżka.

Jak dobrze ogrzać sypialnię

Zdrowe ogrzewanie w sypialni

Wygodnym i zdrowym rozwiązaniem do sypialni jest ogrzewanie podłogowe. Ciepło rozchodzi się wówczas równomiernie, gdyż instalacja rozłożona jest pod powierzchnią całej podłogi w danym pomieszczeniu. Montaż ogrzewania podłogowego w sypialni powoduje zdrowy i naturalny rozkład ciepła: więcej przy podłodze, a mniej na poziomie głowy. Ogrzewanie zamontowane pod podłogą powoduje mniejszą cyrkulację kurzu, co jest szczególnie ważne w sypialni, gdzie  odpowiednia jakość powietrza zapewnia komfort snu. Dodatkowe zalety tego rozwiązania to także estetyka. Instalacja w całości ukryta jest pod podłogą, dzięki czemu w pomieszczeniu mamy swobodę aranżacji na wszystkich ścianach. Nie musimy się już martwić o odpowiednie ustawienie łóżka względem grzejników. Ważny jest też komfort, jaki zapewnia ciepła podłoga, kiedy wstajemy rano
z łóżka.

To o czym powinniśmy pamiętać decydując się na montaż ogrzewania podłogowego w sypialni,
to konieczność ułożenia na podłodze naturalnych materiałów jak kamień, płytki ceramiczne lub odpowiedni rodzaj drewna, które dobrze przewodzą ciepło. Jako ostateczność dopuszczalne są także cienkie wykładziny dywanowe. Jeśli planujemy ogrzewanie połogowe w sypialni, pamiętajmy, aby wybrać łóżko na nóżkach. Dzięki wolnej przestrzeni pod łóżkiem ciepło równomiernie rozchodzi się po sypialni.

Inteligentna regulacja

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, jak np. termostaty, ogrzewanie podłogowe w sypialni zapewnia najwyższy komfort użytkowania. Termostat, monitorując stale temperaturę powietrza i podłogi, steruje ogrzewaniem podłogowym i nie pozwala na przegrzewanie lub wychłodzenie podłogi dzięki zaawansowanej regulacji. Załącza i wyłącza ogrzewanie z wyprzedzeniem, tak aby uzyskać komfort cieplny o ustawionej przez użytkownika porze. Dopasowuje się do bezwładności danego pomieszczenia, dzięki funkcji samoadaptacji. Przystosowuje się do dobowego cyklu życia użytkownika, aby zapewnić możliwie najlepszy mikroklimat w sypialni oraz innych pomieszczeniach. 
Regulacja indywidualna, oprócz najwyższego komfortu, generuje również duże oszczędności, ponieważ obniża temperaturę i komfort cieplny, kiedy nie korzystamy z pomieszczenia. Skala oszczędności sięga niemal 50% w porównaniu do systemów bez żadnej regulacji oraz 20-30% przy systemach z jednym czujnikiem temperatury na cały budynek. Przy obecnych i stale rosnących cenach źródeł energii, inwestycja w system termostatów zwraca się po około 2-4 latach. W przypadku grzejników również warto korzystać z termostatów (montowanych bezpośrednio na grzejniku). One także pomogą nam ustawić temperaturę w sypialni na optymalnym poziomie 18°C
i zredukować koszty.

Warto wiedzieć

Centralne ogrzewanie wpływa na zmniejszenie wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Wokół wiele porad jak z tym walczyć. Dlatego często domowymi sposobami próbujemy nawilżyć powietrze, szczególnie w sypialni, wieszając np. zmoczony ręcznik na grzejnik. Nie zawsze najprostsze metody są jednak właściwe. Umieszczenie mokrego ręcznika na grzejniku płytowym powoduje zakrycie od góry wylotu ciepłego powietrza. W efekcie grzejnik nie może działać prawidłowo. Warto więc pamiętać, by nigdy nie zakrywać w całości grzejnika od góry. Lepiej wybrać elektryczny nawilżacz powietrza.

Nie powinno się też suszyć na grzejniku ścierek gospodarczych, które nasączone były detergentami czy płynami do czyszczenia. Detergent, po rozgrzaniu ścierki może się ulatniać i negatywnie wpłynąć na zdrowie. Często niszczy także sam grzejnik, który w wyniku silnego działania środków czyszczących zmienia kolor i powoduje odwarstwienie pokrywającej go emalii.

od 7 lat
Wideo

Czy w Boże Ciało możesz zrobić przelew lub zakupy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl