Jak podłączyć lampę. Kostki śrubowe kontra złączki

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Złączki to wygodna alternatywa dla tradycyjnych kostek śrubowych.
Złączki to wygodna alternatywa dla tradycyjnych kostek śrubowych. WAGO
Samodzielne podłączenie lampy sufitowej nie jest szczególnie skomplikowane. Tradycyjnie robi się to za pośrednictwem kostek śrubowych, ale można wykorzystać też wygodniejsze złączki.

Tradycyjne kostki przyłączeniowe – problemy

Do podłączenia lamp itp. z przewodem instalacyjnym najczęściej używa się tak zwanych LZ-zetek, czyli kostek śrubowych. Jednak z takim montażem wiążą się pewne uciążliwości. Często dochodzi do przekręcania gwintu, bo śrubki dokręca się ze zbyt dużą siłą. Zdarza się też, że śrubki są zbyt słabo dokręcone, przez co dochodzi do poluzowania połączenia. Podczas przykręcania śrubka też może spaść i zagubić się, bo cała operacja jest wykonywana na niewygodnej wysokości.

Trudności przysparzają też przewody elastyczne typu linka, które znajdują się od strony lampy. Jeszcze inną wadą kostek śrubowych jest to, że po jakimś czasie styki luzują się. Jest to przyczyną ich przegrzewania się i iskrzenia. To to może spowodować pożar.

Złączki oświetleniowe – wygodna alternatywa dla kostek

Alternatywą dla kostek śrubowych złączki oświetleniowe lub uniwersalne złączki instalacyjne, zwane „szybkozłączkami”. Jak wygląda montaż lampy przy zastosowaniu złączki oświetleniowej? Od strony okrągłego otworu montażowego wtykamy sztywne druty o przekrojach od 1 do 2,5 mm². Natomiast od strony czworokątnego otworu, można podłączyć przewód linkowy wychodzący z lampy o przekroju od 0,5 do 2,5 mm². Wystarczy nacisnąć obudowę złączki.

Trzeba tylko pamiętać, że złączek potrzebujemy tyle, ile przewodów wychodzi z sufitu – jedna złączka może przypadać na jeden potencjał. Maksymalne natężenie prądu dla złączek oświetleniowych wynosi 24 A.

Rodzaje złączek oświetleniowych

Są dwie podstawowe wersje złączek przyłączeniowych. Szare złączki pozwalają podłączyć jeden przewód ze ściany z jednym przewodem z lampy. Stosuje się je wtedy, kiedy do włączenia jednego punktu świetlnego służy jeden przycisk.

Złączki białe wykorzystuje się natomiast wtedy, kiedy jednym łącznikiem uruchamiamy większą liczbę punktów (oświetlenie typu spotlight, halogeny, spoty LED). W odróżnieniu od złączek szarych, są one wyposażone w podwójny zacisk od strony instalacji ze ściany.

Istnieją jeszcze złączki czarne, ale są one stosowane w specjalnych warunkach – przy aplikacji o podwyższonej temperaturze (do 120ºC).

Złączki uniwersalne – zastosowanie

Jeśli trzeba podłączyć lampę czy kinkiet o większej liczbie żarówek, warto zastosować uniwersalne złączki sprężynowe z wejściem na 2, 3 lub 5 przewodów. Umożliwiają one podłączenie przewodów linkowych, sztywnych drutowych oraz linkowych ze spojoną końcówką w zakresie przekroju od 0,2 do 4 mm². Również w tym przypadku trzeba pamiętać, że jedna złączka przypada na jeden potencjał.
Jeden zacisk złączki uniwersalnej służy do podłączenia zasilanie, pozostałe – do podłączenia poszczególnych żarówek. Ten rodzaj złączek jest przystosowany do pracy przy maksymalnym prądzie do 32 A.

Złączki – skuteczne i trwałe podłączenie

W złączkach stosuje się mechanizm sprężynowy. Dzięki temu przewód jest dociśnięty z odpowiednią siłą, nie ma ryzyka uszkodzenia go, a styki nie luzują się nawet po dłuższym okresie użytkowania. Ponadto montaż jest szybszy i sprawniejszy, nie wymaga też użycia dodatkowych narzędzi. Nie trzeba ćwiczyć celności oka i zdolności manualnych, jak w przypadku dokręcania drobnych śrubek w tradycyjnych kostkach.
Maksymalne napięcie izolacji dla wszystkich rodzajów złączek instalacyjnych wynosi co najmniej 400 V.

Złączki mają też specjalny otwór, który pozwala na dokonywanie pomiarów bez konieczności wypinania przewodów.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl