Kotły gazowe kondensacyjne- jak działają i jakie mają zalety?

Materiał promocyjny
Cieplo24.pl

Ogrzewanie domu pochłania większą część wszystkich kosztów eksploatacyjnych, jakie ponosimy. Nie bez powodu więc wciąż szukamy najlepszych rozwiązań, które pomogą choć trochę obniżyć rachunki i osiągnąć pewne oszczędności. Zdecydowana większość z nas decyduje się na wygodne ogrzewanie gazowe. Doskonałym rozwiązaniem są piece gazowe kondensacyjne, pozwalające na zminimalizowanie utraty ciepła, a dzięki temu większe oszczędności. Czy wiesz, jak działają gazowe kotły kondensacyjne i jakie mają zalety? jak wybrać piec gazowy, by ogrzewanie było wydajne i oszczędne?

Kocioł gazowy - zastosowanie

Kocioł gazowy to urządzenie pozwalające na niezależne i bezobsługowe ogrzewanie domu czy mieszkania. Wybierając ten rodzaj ogrzewania, mamy ten komfort, że nie musimy przejmować się opałem. Kotły umożliwiają wykorzystanie gazu ziemnego z sieci bądź gazu płynnego z przydomowego zbiornika. Większość stosowanych dzisiaj kotłów to kotły kondensacyjne dwufunkcyjne. Kotły kondensacyjne mają o wiele wyższą sprawność od modeli tradycyjnych, co sprawia, że ta sama ilość wytwarzanego ciepła powoduje zużycie o wiele mniejszej ilości gazu. To z kolei przekłada się na znacznie niższe rachunki i większe oszczędności. Kotły gazowe stosowane są w coraz większej ilości gospodarstw domowych.

Jak działają kotły gazowe kondensacyjne?

Działanie kotła kondensacyjnego opiera się na kondensacji zawartej w spalinach pary wodnej. Powstaje ona w wyniku spalania gazu. Dzięki kondensacji pary wodnej, dodatkowa energia zostaje odzyskana i przekazana do instalacji c.o. W przypadku tradycyjnych kotłów odzyskanie tej energii nie było możliwe, bo para uchodziła przez komin razem ze spalinami. W przypadku kotłów kondensacyjnych sprawność jest więc o wiele wyższa. Temperatura spalin jest niższa, co sprawia, że niższe są także straty ciepła. Większość kotłów kondensacyjnych jest wyposażone w niskoemisyjne palniki z możliwością modulowanej regulacji. Sprawiają one, że strata gotowości do pracy zostaje ograniczona, co także jest sporą oszczędnością. Kotły kondensacyjne występują w kilku rodzajach. Najczęściej stosowane są kotłu dwufunkcyjne, służące do wydajnego ogrzewania mieszkania i ciepłej wody. Kotły tego rodzaju mogą posiadać wbudowany zasobnik, dzięki którym dostarczają wodę na żądanie, bez konieczności stosowania dodatkowych zbiorników. Innym rodzajem kotłów są kotły konwencjonalne. Ich celem jest dostarczanie ciepła i ciepłej wody. Większość urządzeń tego rodzaju posiada wbudowaną elektryczną grzałkę zanurzeniową. Jeszcze innym rodzajem kotłów są kotły systemowe. Posiadają one dodatkowy zasobnik ciepłej wody, nie wymagają jednak zbiornika na wodę zimną. 

O czym pamiętać przy instalacji centralnego ogrzewania?

Jeżeli chcesz do ogrzewania swojego domu wybrać kocioł kondensacyjny, w pierwszej kolejności zastanów się, gdzie go umieścisz. Dlaczego to takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że miejsce zamontowania pieca ma ogromne znaczenie dla jego parametrów. Najczęściej piec taki montuje się w łazience bądź w kuchni. Ważne jest, by wysokość pomieszczenia sięgała powyżej 2 metrów wysokości. Warto pamiętać, że piec kondensacyjny do efektywnego działania potrzebuje odpowiedniej temperatury wody. Najbardziej ekonomiczna praca pieca jest możliwa, gdy temperatura wody w instalacji ma 30-40°C. W przypadku centralnego ogrzewania, najefektywniejsze efekty uzyskuje się ustawiając piec na temperaturę ok. 70°C.

Kotły kondensacyjne najwyższej jakości- czy ta inwestycja się opłaca?

Według statystyk, piec kondensacyjny pozwala na uzyskanie oszczędności na ogrzewaniu w wysokości nawet połowy kosztów ogrzewania na prąd. Rachunki będą niższe dzięki ogromnym oszczędnościom energii i ciepła, a także dzięki recyklingowi. Warto wiedzieć, że nowoczesne piece posiadają możliwość bezprzewodowego programowania, co pozwala na automatyczne wykrywanie temperatury powietrza i ustawianie optymalnej temperatury ogrzewania. Niewątpliwą zaletą kotła jest jego niewielki rozmiar, co pozwala na łatwe ulokowanie go w dowolnym miejscu. Zaletą jest także ekologia - nowoczesne kotły kondensacyjne cechują się mniejszym śladem węglowym, dzięki czemu zanieczyszczenia środowiska są o wiele mniejsze. Wybierając kocioł gazowy, warto zadbać także o niezbędne akcesoria i regulatory, które podniosą efektywność ogrzewania, a jednocześnie pozwolą na łatwe uzyskanie optymalnej temperatury we wnętrzu. Decydując się na kocioł warto wziąć pod uwagę metraż budynku. Jeżeli mówimy o niewielkim metrażu, doskonałym rozwiązaniem będzie kocioł dwufunkcyjny. Warunkiem jest tu jedynie bliski dostęp do poboru wody. Z tego względu kocioł dwufunkcyjny najczęściej montuje się w kuchni bądź w łazience. Jeżeli dom ma duży metraż, większą skutecznością będzie cieszył się kocioł jednofunkcyjny. Bardzo ważnym parametrem jest również moc kotła. Powinna być ona dobrana do zapotrzebowania. Zbyt duża moc może skutkować bardzo dużym zużyciem gazu i jego marnowaniem. Jeśli moc będzie zbyt mała, ilość pobieranego gazu również się zwiększy, a kocioł nie będzie w stanie ogrzać pomieszczeń. Kotły gazowe najwyższej jakości znajdziesz tutaj: https://www.technika-grzewcza-sklep.pl/sklep/kotlygazowe.html.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl