Odkurzacz centralny - projekt

Maciej Lichterowicz
Instalacja odkurzacza centralnego wymaga starannego rozplanowania - znalezienia miejsca na jednostkę centralną, wyrzutnie powietrza oraz rozmieszczenia gniazd ssących.
Odkurzacz centralny - projekt

Jednostkę centralną można umieścić w garażu,
w piwnicy, w pomieszczeniu gospodarczym lub innym miejscu, które jest suche i dostatecznie oddalone od pomieszczeń mieszkalnych, aby dźwięk silnika elektrycznego był jak najmniej słyszalny. Nie zapominajmy, że jednostka centralna jest wyposażona
w zbiornik na kurz. Musimy mieć w przyszłości do niej dostęp w celu opróżnienia zbiornika.

Gdy już wiemy, gdzie będzie usytuowana jednostka centralna, możemy zacząć rozmieszczać gniazda ssące. Odpowiednio rozplanowane są kluczem do prawidłowego i wygodnego użytkowania centralnego odkurzacza w przyszłości. Musimy mieć możliwość dotarcia do każdego zakamarka w domu omijając meble i inne przeszkody. Powinniśmy mieć dostęp do zasłon, pomieszczeń sanitarnych i kątów sufitów. Idealnym miejscem na gniazda ssące są korytarze i dolne części klatek schodowych. Należy unikać miejsc za meblami lub drzwiami. Jeżeli nie jesteśmy pewni co do przyszłego ustawienia mebli to bezpiecznie jest projektować gniazda ssące przy futrynach. Dobrym sposobem do sprawdzenia, czy dotrzemy do wszystkich zakamarków jest użycie sznurka o długości węża giętkiego, oczywiście w odpowiedniej skali zgodnej ze skalą rzutów kondygnacji.
Nie zapominajmy, że dobrze zaprojektowany system centralnego odkurzania powinien w pełni wyeliminować konieczność używania odkurzacza przenośnego. Dlatego wybierając jednostkę centralną, nie bierzmy pod

Odkurzacz centralny - projekt

uwagę powierzchni użytkowej domu, lecz powierzchnię całkowitą, dołączając powierzchnię tarasu, balkonu, schodów wejściowych, itp. Oczywiste jest zaprojektowanie gniazda ssącego w garażu, lecz w miarę możliwości należy umieścić je przy drzwiach wjazdowych, aby w przyszłości można było wyczyścić wnętrze samochodu na zewnątrz garażu. (W garażach na jeden samochód trudno jest sprzątać wnętrze auta, gdyż nie można wystarczająco otworzyć drzwi samochodowych z obydwu stron).

Gdy już wiemy, gdzie będą umiejscowione gniazda ssące należy zaprojektować położenie rur, które połączą gniazda z jednostką centralną. Rury należy prowadzić wzdłuż linii prostych stosując się do zasady: im mniej oporów hydraulicznych tym lepiej. Opory hydrauliczne powstają na skutek tarcia cząsteczek powietrza o wewnętrzne ścianki przewodów oraz na skutek zmiany kierunku przepływu strumienia powietrza. Instalacja odkurzacza centralnego jest czuła na opory przepływu, gdyż prędkość powietrza w rurach łączących gniazda z jednostką centralną dochodzi do 100 km/h.

Planując położenie rur instalacyjnych należy unikać tzw. spadków grawitacyjnych, które powodują, że pod wpływem siły grawitacji odgałęzienie znajdujące się bezpośrednio pod głównym przewodem będzie gromadziło cięższe zanieczyszczenia. Przewód główny, inaczej magistralny to ten, który łączy najdalsze gniazdo z jednostką centralną, a od niego odchodzą odgałęzienia do innych gniazd ssących. Aby uniknąć spadków grawitacyjnych, należy podłączenie do przewodu magistralnego wykonać w płaszczyźnie poziomej (rys.).

Odkurzacz centralny - projekt

Spadki grawitacyjne są jednym z niewielu błędów, jakie można wykonać projektując instalacje odkurzacza centralnego. Planując położenie rur instalacyjnych odkurzacza centralnego, nie zapominajmy o przewodzie wydechowym, tzn. łączącym jednostkę centralną z wyrzutnią powietrza na zewnątrz budynku. Nie powinien być on dłuższy niż 6 mb, gdyż silniki odkurzaczy centralnych zaprojektowane są do pokonywania oporów ssania, a nie tłoczenia, w wyniku czego opory powietrza w przewodzie tłocznym bardziej decydują o efektywności systemu niż opory w przewodzie ssawnym.

Wyrzutnia powietrza na zewnątrz budynku powinna być umieszczona na wysokości około 30-50 cm nad poziomem terenu. Lokalizacja taka pozwoli dodatkowo wytłumić hałas pracującej jednostki centralnej.
Wzdłuż rur należy doprowadzić do każdego gniazda przewód elektryczny, który będzie doprowadzał prąd sterujący włączeniem i wyłączeniem jednostki centralnej. Należy stosować przewody o przekroju min 0,75 mm², gdyż napięcie generowane przez jednostkę centralną wynosi 24 V.

Rury i kształtki instalacyjne do odkurzacza centralnego wykonuje się z PVC. Są one specjalnie przystosowanych do przepływu powietrza. Trwale łączy się je ze sobą za pomocą kleju.
Bardzo istotne jest, aby używać kształtek instalacyjnych, których geometria została zaprojektowana specjalnie do przepływu powietrza. Kształtki takie charakteryzują się załamaniami o dużych promieniach oraz dużą precyzją wykonania. Oszczędności polegające na stosowaniu elementów instalacji kanalizacyjnej nie są opłacalne, gdyż różnica w cenie zakupu nie jest wielka, a konsekwencje ewentualnego zapchania rur zamurowanych w ścianach są bardzo duże. Rury i kształtki kanalizacyjne zaprojektowano do grawitacyjnego i bezciśnieniowego przepływu ścieków. Łączone są przy użyciu uszczelek gumowych, które na przestrzeni lat mogą ulec procesowi starzenia, w efekcie rozszczelniając całą instalację.

Odkurzacz centralny to nie tylko rury i kształtki w ścianach, to również gniazda ssące. Wybór gniazd jest duży. Mogą współpracować z różnymi rodzajami węża giętkiego i w różny sposób załączać jednostkę centralną. Jednostki centralne włącza się poprzez zwarcie wcześniej opisanego obwodu sterującego. Zwarcie tego obwodu i w konsekwencji włączenie odkurzacza odbywa się następującymi sposobami w zależności od rodzaju zastosowanych gniazd ssących:

  • poprzez włożenie końcówki węża giętkiego do gniazda;
  • poprzez włożenie końcówki węża giętkiego do gniazda i włączenie przełącznika w uchwycie. W tym przypadku obwód sterujący jest przedłużony w wężu giętkim do wyłącznika w uchwycie.

Dodatkowo możemy wybierać gniazda w wykonaniu metalowym lub plastikowym w różnych kolorach.

Odkurzacz centralny - projekt

Na etapie wykonywania instalacji nie ma potrzeby montażu gniazd ssących, które nie będą potrzebne aż do czasu instalacji jednostki centralnej. W ich miejsce należy zamontować tzw. przykrywki do tynkowania, nazywane też maskownicami gniazd ssących. Zabezpieczają one nieczynną instalację przed zapchaniem w trakcie budowy domu. Pozwalają bezpiecznie zatynkować ścianę w okolicy gniazd bez obawy o zniszczenie gniazda, gdyby było ono już zainstalowane. Gdy zdecydujemy się zamontować jednostkę centralną, należy usunąć przykrywki do tynkowania, a w ich miejsce zamontować właściwe gniazda ssące.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl