Kino domowe - instalacja

Dariusz Fajfer/Marta Balcerowska
Prawdziwe kino z dużym ekranem i otaczającym zewsząd dźwiękiem można stworzyć we własnym domu. Jego instalacja wymaga jednak fachowego rozplanowania, wyposażenia w odpowiedni sprzęt oraz właściwego poprowadzenia okablowania.
Kino domowe - instalacja

Decydując się na zakup kina domowego, trzeba przede wszystkim przemyśleć, gdzie zostanie ono umieszczone. Na salę kinową można przeznaczyć osobne, specjalnie zaprojektowane do tego celu pomieszczenie. Jest to dobre rozwiązanie dla prawdziwych audiofilów – taki pokój można urządzić naprawdę profesjonalnie, można też z niego korzystać bez żadnych ograniczeń, nie zakłócając życia pozostałym domownikom. Najczęściej jednak kino domowe urządza się w salonie.

Rynek oferuje ogromny wybór sprzętu, zarówno do kina domowego, jak i odsłuchu muzyki. Różni się on jakością, przeznaczeniem, mocą, funkcjonalnością. Do tego dochodzi dobór okablowania połączeniowego, zasilającego, głośnikowego, gniazd, a także systemu sterowania. Wszystkie te elementy decydują o komforcie oglądania filmów czy słuchania ulubionej muzyki. Duże znaczenie ma również dopasowanie sprzętu do wielkości pomieszczenia, w którym będzie on montowany.
Wybór odpowiednich urządzeń do przekazu profesjonalnego obrazu i dźwięku nie jest więc prosty. Aby uzyskać zamierzony efekt audiowizualny wszystkie elementy systemu trzeba też właściwie rozmieścić i połączyć ze sobą. Dla kogoś kto nie zna się na nowoczesnych systemach kina domowego i nie śledzi nowinek elektronicznych jest to wręcz niemożliwe. Warto zatem taką instalację zlecić fachowcom – firmie, która zaplanuje oraz wyposaży domową salę kinową, a także estetycznie ukryje instalację.

Podstawowe elementy systemu kina:

Kino domowe - instalacja
  • telewizor LCD, plazmowy lub projektor i ekran - to ostatnie rozwiązanie wymaga jednak większego pomieszczenia oraz idealnego zaciemnienia,
  • DVD - to znane wszystkim urządzenie służące do odtwarzania płyt DVD za pomocą dekoderów, np. DD (Dolby Digital - najbardziej zaawansowany), Dolby ProLogic i DTS (Digital Theatre Sound),
  • amplituner - wzmacniacz z tunerem (do odsłuchu radia), w nowszych wersjach umieszczony jest w jednej obudowie z DVD,
  • 3 kolumny przednie - głośnik centralny (służący do odsłuchu dialogów) i dwie kolumny po bokach, nagłośniające dźwięk wydarzeń,
  • 2 kolumny tylne - odpowiadają za efekty przestrzenne,
  • subwoofer - generuje niskie dźwięki odpowiedzialne za efekty specjalne w filmach.

System standardowego kina domowego często już nie wystarcza. Coraz popularniejsze stają się systemy nagłaśniające kilka pomieszczeń jednocześnie (Multiroom).
Warto już na etapie projektowania domu lub ewentualnie jego budowy pomyśleć o zainstalowaniu tego typu systemu. Wymaga on bowiem poprowadzenia dodatkowych przewodów. Schowane pod tynkami w ścianie lub suficie niewielkie głośniki nie zakłócają wystroju wnętrza, zapewniają ciekawą scenerię muzyczną w wybranych pokojach. Za pomocą pilota lub panelu dotykowego zainstalowanego na ścianie można nie tylko regulować głośność dźwięku, ale również wybierać stacje radiowe lub utwory muzyczne zgromadzone w  płytotece lub na serwerze audio, który jest uzupełnieniem całego systemu. Dzięki niemu nie ma potrzeby gromadzenia dużej ilości płyt oraz osobnych systemów muzycznych w kilku pomieszczeniach.

Na konkretnym przykładzie prezentujemy system audio-video w apartamencie o powierzchni około 100 m². Projekt i instalacja – firma Multiaudio.

Kino domowe - instalacja

Inwestorowi zależało na tym, aby zastosowane w poszczególnych pomieszczeniach rozwiązania zapewniały nie tylko wysokiej klasy obraz oraz dźwięk, ale też wpisywały się w dość oryginalnie zaprojektowane wnętrze. Warunkiem miała być także dobra jakość dźwięku oraz łatwość obsługi całego systemu.

Każde pomieszczenie ma inne cechy, które wpływają na jakość dźwięku. W salonie zastosowano dość unikalne rozwiązanie, które nie tylko spełnia walory kina domowego, ale również pozwala rozbudować je o nagłośnienie wielostrefowe Multiroom w pozostałych pomieszczeniach. Firma instalatorska wybrała system amerykańskiej firmy Bose – Lifestyle 28 z serii III – zapewnia łatwą obsługę, jest funkcjonalny i pozwala nagłośnić jednocześnie nawet kilkanaście pomieszczeń.

W specjalnie przygotowanej wnęce, na odchylanym ręcznie uchwycie wykonanym na zamówienie, zamontowany został ekran plazmowy marki Pioneer - PDP436XD o przekątnej obrazu 109 cm (43”). Takie rozwiązanie daje możliwość oglądania telewizji z różnych miejsc salonu. Dodatkowo podłączony jest tuner telewizji satelitarnej oraz odtwarzacz płyt DVD – połączony złączami component RGB z zestawem Bose. Urządzenie wyposażono w funkcję automatycznej kalibracji dźwięku „ADAPTIQ”, która ułatwia dostosowanie dynamiki dźwięku głośników do akustyki pomieszczenia, obsługuje formaty: DVD-R/-RW, DVD+R/+RW, CD.

Z jednostką centralną współpracuje moduł basowy (subwoofer aktywny) Acoustimass, do którego podłączonych jest 5 niewielkich głośników kostkowych Virtually Invisible. Jeden (centralny) znalazł swoje miejsce we wnęce, tuż pod ekranem plazmowym. Pozostałe głośniki zainstalowano pod drewnianymi belkami stanowiącymi część wystroju pomieszczenia. Tak naprawdę jedynym widocznym elementem jest głośnik centralny umiejscowiony tuż pod telewizorem.

Kino domowe - instalacja
Kino domowe - instalacja
Kino domowe - instalacja

Dzięki systemowi Bose Link (pozwala nagłośnić do 14 dodatkowych pomieszczeń z dostępem do całej biblioteki muzycznej, umożliwiając korzystanie z niej w każdym z pomieszczeń apartamentu), nagłośniono dodatkowo kuchnię, toaletę, łazienkę oraz sypialnię. Do ich nagłośnienia wykorzystano 4 niezależne wzmacniacze strefowe SA-2, połączone ze sobą szeregowo, tworzące system nagłośnienia Multiroom. Urządzenia te znajdują się tuż pod jednostką centralną w zaprojektowanej szafce.

Sypialnia dysponuje stereofonicznym zestawem głośników instalacyjnych Bose – 191. Kuchnia, toaleta i łazienka to niewielkie pomieszczenia, gdzie konwencjonalne zestawy głośników nie mają racji bytu.

Niebanalnym rozwiązaniem, które tu zastosowano są trzy niewielkie stereofoniczne głośniki sumaryczne firmy Sonance CR101SST, zamontowane w suficie, podłączone bezpośrednio do wzmacniacza strefowego Bose. To rozwiązanie tworzy osobną strefę, umożliwiając regulację głośności oraz wybór utworu z biblioteki muzycznej. Rozwiązanie to stosuje się nie tylko w niewielkich pomieszczeniach, w których nie ma miejsca na zastosowanie niezależnych głośników stereofonicznych lub całego systemu kina domowego, ale również we wnętrzach, których styl raczej nie pozwala eksponować głośników na widoku. Specjalnie skonstruowane i wygłuszone obudowy akustyczne sprawiają, że głośniki instalacyjne zapewniają brzmienie porównywalne z tradycyjnym zestawem kolumn.

Sterowanie w każdym z pomieszczeń odbywa się za pomocą pilota radiowego, który jest ściśle przypisany do danej strefy, co daje pełny komfort obsługi. Opcjonalnie można dokupić pilota PMC2, który nie tylko steruje całym systemem Multiroom, ale również pokazuje informacje na wyświetlaczu o nadawanej stacji radiowej, wybranym źródle dźwięku, poziomie głośności, a nawet odpowiada za sterowanie „uMusic” w wyższych modelach systemów Lifestyle.

Zastosowany sprzęt i jego rozmieszczenie zapewniają odpowiednie warunki, zarówno do oglądania TV, filmów z płyt DVD w pełnym systemie kina domowego, jak i słuchania muzyki w pozosałych pomieszczeniach, tworząc nagłośnienie wielostrefowe. Odpowiednio przeprowadzona instalacja sprawia, że system jest prawie niewidoczny.

od 7 lat
Wideo

Czy w Boże Ciało możesz zrobić przelew lub zakupy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl