Ogrzewanie na podczerwień marki Greenie

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak

Zbliża się okres grzewczy, w którym dla każdego z nas najważniejsze jest to, aby jak najlepiej i jak najtaniej ogrzać swoje mieszkanie lub dom. Firma MTEcology w swojej bogatej ofercie, poza oświetleniem LED, posiada także innowacyjne urządzenia grzewcze bazujące na podczerwieni – matę podpodłogową Greenie oraz panele grzewcze Greenie. Ogrzewanie podczerwienią, mimo że w Polsce wciąż jest mało znane, cieszy się od lat wielką popularnością w Europie Zachodniej, USA oraz krajach skandynawskich.*

Ogrzewanie na podczerwień marki Greenie

Co to jest podczerwień i jak działa?
Ogrzewanie podczerwienią uważane jest za nowoczesne i przełomowe, ponieważ jest to całkiem inna technologia grzewcza niż znane nam dotychczas i zamontowane w większości domów ogrzewanie konwekcyjne. Najbardziej znanym „promiennikiem” podczerwieni jest słońce. Tak jak słońce ogrzewa nas w letnie i zimowe dni, tak samo urządzenia bazujące na tej technologii emitują promienie odczuwalne przez nas na skórze jako ciepło.

Różnica między ogrzewaniem podczerwienią a tradycyjnym ogrzewaniem konwekcyjnymW ogrzewaniu konwekcyjnym proces grzewczy rozpoczyna się w piecu, w którym spala się zazwyczaj paliwa kopalne (gaz, węgiel, ropa, drzewo) podgrzewając jednocześnie wodę, która transportowana jest systemem rur do grzejników. Zanim jednak ciepło trafi do przebywających w pomieszczeniach ludzi, musi ono pokonać długą drogę. Ogrzane powietrze w pobliżu grzejników unosi się pod sufit co sprawia, że temperatura powietrza pod sufitem może być o kilka stopni wyższa od temperatury powietrza przy podłodze. Wraz z upływem czasu powietrze pod sufitem się chłodzi i zaczyna opadać wzdłuż przeciwległej ściany i przy podłodze przepływać w kierunku kaloryfera, gdzie zostaje znów ogrzane rozpoczynając ponownie proces cyrkulacji. W systemie ogrzewania tradycyjnego mamy do czynienia z następującymi stratami energii:

 • przy ogrzewaniu wody w piecu traci się od 3-20% energii w zależności od sprawności pieca
 • podczas transportu ciepłej wody do grzejników, w zależności od systemy rur i ich izolacji, traci się od 30 do 50% ciepła wyprodukowanego w piecu
 • temperatura powietrza w górnych częściach pomieszczeń jest o kilka stopni wyższa niż przy podłodze.

Pomieszczenia nie są ogrzane równomiernie – im dalej znajdujemy się od grzejnika, tym jest nam zimniej. Instalując w swoim mieszkaniu bądź domu ogrzewanie na podczerwień marki Greenie, możesz zapewnić sobie komfort równomiernie ogrzanego pomieszczenia. Promienie podczerwone emitowane przez matę lub panele grzewcze, rozchodzą się po całym pomieszczeniu, odbijają od mebli, ścian, sufitów i gwarantują niemal taką samą temperaturę, niezależnie od tego jak daleko od panelu grzewczego będziemy się znajdować. Oznacza to tym samym, że straty ciepła są o wiele niższe niż w przypadku ogrzewanie konwekcyjnego a przez to ogrzewanie podczerwone jest dużo wydajniejsze energetycznie.

Ogrzewanie na podczerwień marki Greenie

Porównanie kosztów ogrzewania podczerwienią marki Greenie z innymi typami ogrzewania (dom o powierzchni 150m² klasa energetyczna C)

Rodzaj ogrzewaniaKoszt instalacjiKoszt wybudowania kotłowniKoszt ogrzewania/rokSuma kosztów w pierwszym rokuSuma kosztów w ciągu 5 lat
Mata grzewcza Greenie13 600 zł0 zł4 400 zł18 000 zł35 600 zł
Panele grzewcze Greenie14 000 zł0 zł5 400 zł19 400 zł41 000 zł
Gaz ziemny kocioł kondensacyjny25 000 zł25 000 zł4 235 zł54 235 zł71 176 zł
Gaz płynny kocioł kondensacyjny26 000 zł25 000 zł10 011 zł61 011 zł101 053 zł
Kocioł olejowy22 000 zł25 000 zł10 440 zł57 440 zł99 200 zł
Węgiel/ ekogroszek22 000 zł25 000 zł3 000 zł50 000 zł62 000 zł
Koks gruby22 000 zł25 000 zł4 103  zł51 103 zł67 513 zł
Biomasa22 000 zł25 000 zł4 765 zł51 765 zł70 824 zł
Kable/ maty elektryczne16 500 zł25 000 zł7 500 zł24 000 zł54 000 zł

W ofercie posiadamy dwa rozwiązania opierające się na technologii grzewczej na podczerwień – maty grzewcze Greenie oraz panele grzewcze Greenie.

Mata grzewcza Greenie jest stosowana przede wszystkim jako ogrzewanie podłogowe. Charakteryzuje się tym, że jest bardzo cienka i prosta w montażu. Dodatkowo montaż całej instalacji z matą grzewczą Greenie jest bardzo prosty, szybki i tani – można go wykonać samodzielnie, bez pomocy elektryka. Panele grzewcze Greenie są natomiast cienkimi panelami, które można powiesić na ścianach czy suficie lub postawić w pomieszczeniu przy użyciu specjalnych nóżek. Panele mają różne moce, od 300W do 1000W i występują w trzech wersjach stylistycznych: standardowy biały panel z aluminiową ramką, panel z hartowanego szkła w kolorze czarnym lub mlecznobiałym oraz panel-lustro. Ich montaż także można wykonać samodzielnie. Do sterowania urządzeniami grzewczymi na podczerwień marki Greenie służą termostaty – w ofercie mamy 8 modeli, w tym termostaty podtynkowe oraz wtyczkowe.

Ogrzewanie na podczerwień marki Greenie

Mata grzewcza na podczerwień Greenie

Mata grzewcza jest wysokiej jakości produktem wyprodukowanym w oparciu o nanotechnologię. Wykonana jest z odpornego na uszkodzenia kompozytu polimerowego pokrytego nanorurkami węglowymi, które zmieniają prąd elektryczny w promieniowanie podczerwone. Mata jest bardzo cienka, ma niecały milimetr grubości – dzięki temu może być z powodzeniem montowana niemal w każdym dowolnym miejscu.
Tradycyjnie i najczęściej stosuje się ją jako ogrzewanie podłogowe, ale można ją także zamontować na ścianach, sufitach (pod płytą karton-gips) czy nawet na parapetach. Mata grzewcza marki Greenie może pełnić funkcję zarówno głównego, jak i dodatkowego ogrzewania. Z powodzeniem może być stosowana pod każdym typem podłóg wyłożonych panelami czy też płytkami ceramicznymi, bardzo dobrze sprawdza się także w drewnianych domach.

Mata oferowana przez firmę MTEcology ma moc grzejną wynoszącą 220W/m² – jest to wartość najbardziej optymalna, która przy niewielkim zużyciu energii elektrycznej gwarantuje najlepszy efekt grzejny. Przy założeniu, że mata grzewcza Greenie ma być głównym i jedynym ogrzewaniem Państwa domu czy też mieszkania, zalecamy wyłożenie nią 70-80% powierzchni podłóg.

Ogrzewanie na podczerwień marki Greenie

Montaż maty grzewczej marki Greenie jest bardzo prosty i szybki.

Ogrzewanie na podczerwień marki Greenie

1. Oczyszczenie powierzchni podłogi, tak aby nie zostały nierówności, kamienie lub inne przedmioty, które mogłyby uszkodzić izolację lub matę.
2. Położenie warstwy izolacji. Rekomendujemy izolację opartą o warstwę pianki PE oraz podwójną warstwę aluminium. Może być również styropian, najlepiej pokryty folią aluminiową. Folia aluminiowa odbija promienie cieplne emitowane przez matę więc ogrzewanie działa jednostronnie.
3. Przycięcie i rozłożenie maty:
- odradzamy montaż pod meblami i inną zabudową
- rekomendujemy zachować 5-15cm odstępu od ścian
- matę należy przycinać jedynie we wskazanych miejscach (co 20cm)
4. Wycięcie w macie otworów przyłączeniowych przy pomocy dziurkacza w nitownicy. Otwory należy wyciąć w miedzianych paskach w odległości około 5mm od krawędzi maty.
5. Na powierzchni pasków miedzianych dolna i górna warstwa PET maty nie jest sklejona i oczko należy włożyć pomiędzy warstwy, tak aby całą swoją powierzchnią przylegało do miedzianego paska. Kiedy oczko znajdzie się pomiędzy warstwami maty, od góry do otworu wkładamy nit i zaciskamy za pomocą nitownicy. Do wypustki oczek podłączamy przewód i zaciskamy. Przekrój przewodu elektrycznego powinien wynosić co najmniej 1,5 mm2, w zależności od powierzchni grzewczej. Zalecamy miękkie przewody typu LGY (linki), nie sztywne druty.
6. Po podłączeniu, każdy odcinek maty grzewczej powinien zostać zaizolowany taśmą izolacyjną od spodu i wierzchu w miejscach przyłączeń oraz na zakończeniach miedzianych pasków na drugim końcu odcinka maty.
7. Do przewodów zasilających maty należy podłączyć termostat wg instrukcji dla danego modelu termostatu. Podłogowy sensor termostatu najlepiej umieścić na marginesie maty w warstwie izolacji.
8. Wstępny test działania maty. Każdy odcinek maty powinien grzać.
9. Przymocowanie maty grzewczej do podłoża i zamontowanie czujnika podłogowego dołączonego do termostatu (wspomniane również w pkt. 7). Czujnik powinien być zamontowany na brzegu maty (nie na czarnych pasach karbonowych nanorurek).
10. Pokrycie maty folią ochronną PE oraz przymocowanie jej do podłoża.
11. Instalacja termostatu i konfiguracja ustawień.
12. Zanim zostanie zamontowana ostatnia warstwa (glazura, panele, parkiet) należy sprawdzić wszystkie wartości każdego z obwodów przy pomocy miernika elektrycznego (opór lub moc układu). Moc obwodu podzielona przez 220 powinna w przybliżeniu wskazać ilość metrów kwadratowych maty użytej w danym obwodzie. Zalecamy jeszcze raz sprawdzić, czy wszystkie przewody i sensory są odpowiednio połączone z jednostką sterującą (np. termostat) oraz wykonać próbną eksploatację.

Po pozytywnym teście należy odłączyć regulator od sieci, aby mieć pewność, że podczas kładzenia podłogi folia grzewcza nie znajduje się pod napięciem. Podczas montażu ostatniej warstwy podłogi nie należy zginać, ani zgniatać przewodów łączących. Należy uważać, aby na matę grzewczą nie upadały ostre, bądź ciężkie przedmioty, ponieważ mogą one spowodować uszkodzenie warstwy izolacyjnej. Zalecamy, aby powierzchnia podłogowa była wskazana przez producenta jako nadająca się do użycia przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego.

Mata grzewcza nie jest przeznaczona do montażu w mokrych i wilgotnych pomieszczeniach.

Panele grzewcze Greenie

Panele grzewcze Greenie opierają się na takiej samej technologii jak mata grzewcza – emitują promienie podczerwone odczuwane przez nas jako ciepło. Występują w trzech wersjach stylistycznych oraz w kilku mocach grzewczych.

Nazwa modeluMocWymiary [cm]WykończenieZalecana wielkość pomieszczenia
Greenie Heat PW30030030 x 90
x 2.5
białedo 5 m²
Greenie Heat PW40040030 x 120
x 2.5
białe6 - 9 m²
Greenie Heat PW45040060 x 60
x 2.5
białe6 - 9 m²
lustro
Greenie Heat PW60060060 x 90
x 2.5
białe10 - 16 m²
lustro
czarne/białe szkło hartowane
Greenie Heat PW80080060 x 120
x 2.5
białe17 - 19 m²
czarne/białe szkło hartowane
Greenie Heat PW1000100060 x 120
x 2.5
białe20 - 24 m²
czarne/białe szkło hartowane
Ogrzewanie na podczerwień marki Greenie

Panele grzewcze Greenie Heat w białym wykończeniu to standardowa wersja paneli, wykonana z wysokiej klasy tworzyw sztucznych. Na taki panel można nałożyć dowolne zdjęcie lub obraz wydrukowany w technologii odpornej na wysokie temperatury – dzięki temu panel grzewczy będzie nie tylko źródłem ciepła, ale także elementem wystroju wnętrz. Wersja z hartowanego szkła występuje w dwóch kolorach – czarnym oraz mlecznobiałym. Jest to rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się we wnętrzach z nowoczesnym designem. Wersja w formie lustra to panele znakomite do zastosowania na przykład w łazienkach czy korytarzach. Wyglądają jak zwykłe lustro - aż ciężko uwierzyć, że dodatkowo stanowią źródło ciepła.

W zestawie z panelami grzewczymi znajduje się system montażowy umożliwiający montaż zarówno na ścianie, jak i suficie. Montaż jest bardzo prosty – wystarczy wywiercić odpowiednie dziury, zamontować w nich kołki i na tych kołkach powiesić panel. Panele grzewcze marki Greenie do najbardziej optymalnego działania potrzebują sterownika, czyli termostatu.

Termostaty Greenie

W ofercie posiadamy 8 modeli termostatów o różnym stopniu zaawansowania. Termostaty są niezbędne do prawidłowego działania maty grzewczej oraz paneli grzewczych Greenie. System działania jest bardzo prosty i zarazem skuteczny – ustawiamy na termostacie temperaturę, którą chcemy osiągnąć w wybranym pomieszczeniu. Czujniki w termostacie wykrywają jaka obecnie jest temperatura i włączają matę lub panele w tak aby osiągnąć żądaną wartość. Po osiągnięciu tej temperatury urządzenia grzewcze są automatycznie wyłączane. Kolejne włączenie następuje w momencie, gdy temperatura zaczyna spadać. Taki system sterowania pozwala zaoszczędzić energię elektryczną – mata lub panele pracują podczas doby zaledwie 4-6 godzin.

ModelFunkcje
Termostat manualny T001- termostat podtynkowy
- manualna regulacja temperatury za pomocą pokrętła
- regulacja od 5°C do 40°C
- posiada dodatkowy czujnik podłogowy
Termostat wtyczkowy manualny T002- termostat wtyczkowy z podświetlanym ekranem
- sterowanie manualne za pomocą przycisków
- regulacja od 5°C do 40°C
Termostat manualny z wyświetlaczem T003- termostat podtynkowy z podświetlanym ekranem
- manualna regulacja temperatury za pomocą przycisków
- regulacja od 5°C do 35°C
- przełączanie co 0.5°C
- posiada dodatkowy czujnik podłogowy
Termostat wtyczkowy z pilotem T004- termostat wtyczkowy z pilotem, na którym znajduje się czytelny ekran
- sterownie manualne za pomocą przycisków na pilocie
- regulacja od 5°C do 30°C
- czujnik wbudowany w pilot
Termostat z programowaniem tygodniowym T005- termostat podtynkowy z podświetlanym ekranem
- sterowanie manualne lub automatyczne
- do wyboru programy umożliwiające ustawienia dobowe oraz tygodniowe
- regulacja od 5°C do 90°C
- posiada dodatkowy czujnik podłogowy
Termostat z programowaniem dobowym T006- termostat podtynkowy z podświetlanym ekranem
- sterowanie manualne lub automatyczne
- program dobowy
- regulacja od 5°C do 90°C
- posiada dodatkowy czujnik podłogowy
Termostat bezprzewodowy dotykowy T008- termostat podtynkowy z bezprzewodową jednostką sterującą z dotykowym ekranem
- do wyboru programy umożliwiające ustawienia dobowe oraz tygodniowe
- regulacja od 5°C do 90°C
- przełączanie co 0,5°C
Termostat dotykowy z kolorowym ekranem T010- termostat podtynkowy z dużym kolorowym ekranem dotykowym
- do wyboru 5 różnych programów sterowania temperaturą
- regulacja od 10°C do 35°C

Termostaty Greenie

Zalety ogrzewania na podczerwień

Urządzenia grzewcze na podczerwień marki Greenie mają wiele zalet. Jest to innowacyjny rodzaj ogrzewania, który pojawia się coraz częściej w wielu domach w Polsce. niski koszt instalacji i eksploatacji w stosunku do innych systemów grzewczych

 • szybki i prosty montaż możliwy do wykonania w jeden dzień i bez pomocy elektryka
 • duża energooszczędność wynikająca z faktu, że urządzenia grzewcze są bardzo wydajne i zużywają niewiele energii
 • niewielkie straty ciepła
 • bardzo długa żywotność – dzięki zastosowaniu nanorurek węglowych mata i panele bezawaryjnie mogą działać ponad 50 lat
 • wieloletnia gwarancja
 • nie emitują szkodliwego promieniowania elektromagnetycznego
 • są całkowicie bezpieczne, ciche i ekologiczne
 • bezobsługowe - sterowane za pomocą termostatów umożliwiających całkowitą kontrolę nad temperaturą
 • wysoki komfort użytkowania – ciepło odczuwalne jest niemal natychmiast, a pomieszczenia ogrzane są równomiernie
 • idealne rozwiązanie dla alergików – nie występuje zjawisko konwekcji, więc powietrze nie krąży po pomieszczeniu i nie unosi kurzu oraz innych alergenów
 • zapewniają suche ściany bez grzybów
 • brak efektu wysuszenia powietrza.

Ogrzewanie na podczerwień marki Greenie

* artykuł sponsorowany

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl