5 sposobów na wprowadzenie naturalnego światła na etapie projektu budynku

Materiał promocyjny

W zależności od regionu Polski, średnie usłonecznienie w naszym kraju wynosi zaledwie 66 dni w roku. Taka ilość światła motywuje architektów naszej szerokości geograficznej do poszukiwania nowych metod dostarczania jak największej ilości promieni słonecznych już na etapie konstrukcyjnym. Przynosi to nie tylko korzyści estetyczne, ale również ekonomiczne, w postaci niższych rachunków za oświetlenie.

Potencjał ekspozycji na światło słoneczne zmienia się w zależności od szerokości geograficznej. Dla przykładu, Departament Energii Stanów Zjednoczonych wyliczył, że ta wartość dla USA wynosi ok. 15 proc. Im dalej od równika, tym ta liczba jest niższa. Jednocześnie wzrasta zużycie energii na oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne, na które globalnie wykorzystujemy około 16-20 proc. całej światowej produkcji prądu.

Naturalne światło jest kluczowym elementem projektowania i wystroju każdego domu. Nowoczesne przestrzenie celowo zapewniają jego optymalny poziom, poprawiający komfort życia i podkreślając zalety wystroju.

Eksperci pokazują, że zastosowanie określonych metod konstrukcyjnych budynku i praktycznych elementów wyposażenia zapewniają mieszkańcom wiele korzyści. Poza estetyką dobrze oświetlonej przestrzeni, naturalne światło zwiększa produktywność i podnosi komfort życia domowników. Pomaga również regulować rytm dobowy, wpływając na dobry sen i zachowanie sił witalnych.

Skieruj swój dom w stronę słońca

Zaprojektuj budynek tak, aby do często używanych pomieszczeń, takich jak salon czy kuchnia, docierało dużo światła słonecznego. Weź również pod uwagę, które pomieszczenia nie wymagają takiej ilości światła, na przykład garaż lub pralnia - i odpowiednio zaprojektuj plan piętra.

  • Pokoje od strony południowej mają dużo światła słonecznego, często są nawet traktowane jako naturalne docieplenie przestrzeni. Jest to o tyle ważne zimą, kiedy temperatura w pokojach z oknem na południe jest o kilka stopni wyższa niż w pozostałych częściach budynku. Zainstalowanie okien z wąskimi ramami zapewni jeszcze wyższe zyski cieplne.
  • Do pomieszczeń od strony północnej dostarczane jest mało światła. Tak niskie nasłonecznienie utrzymuje się na tym poziomie praktycznie przez cały rok. Jest to dobre rozwiązanie dla pomieszczeń, w których pracują osoby przy ekranach komputerowych, dzięki temu nie nadwyrężają swojego wzroku.
  • Przestrzenie od wschodu są najbardziej eksponowane na poranne słońce. Umiejscowienie jadalni lub kącika śniadaniowego na wschodniej ścianie pozwala najlepiej wykorzystać potencjał porannego światła. Jest to również dobre miejsce na drewnianą podłogę, która odgrywa ważną rolę w termoregulacji, pochłaniając promienie słoneczne i oddając ciepło, kiedy słońce zmieni swoja pozycję, a wnętrza nie będą podlegały bezpośredniemu nasłonecznieniu. Sypialnie z oknami wychodzącymi na wschód będą świetne dla “rannych ptaszków”, ale odstraszające dla osób lubiących dłużej spać.
  • Zachodnia ekspozycja pokoju gromadzi dużo ostrego i intensywnego światła od wczesnego wieczoru. Może to stanowić problem latem, kiedy dni są długie, a temperatura w pomieszczeniach jest wyższa niż w innych częściach budynku. Jest to idealne miejsce na salon lub strefę wypoczynku, które w połączeniu z przeszkloną, otwieraną fasadą zapewni dostęp słońca i świeżego powietrza przy otwartych drzwiach.

Weź pod uwagę pory roku

Kiedy już dobrze zrozumiesz aspekt położenia domu, następnym krokiem jest wzięcie pod uwagę innych czynników, takich jak pory roku i wędrówka słońca po niebie. Latem, kiedy słońce jest wysoko, warto rozważyć zadaszenia lub okiennice, aby osłonić od nadmiernego nagrzewania. Niskiemu, zimowemu słońcu dodatkowe osłony nie przeszkadzają i pozwalają na swobodny dostęp i ekspozycję na promienie słoneczne.

5 sposobów na wprowadzenie naturalnego światła na etapie projektu budynku

Okno na świat

Ważną rolę w optymalizacji dostępu do światła słonecznego odgrywają dobrze dobrane okna lub systemy przesuwne, które umożliwiają otwieranie fasady. Maksymalna transparentność i prostota konstrukcji sprzyjają nowoczesnym wnętrzom, pomagając w dobrej ekspozycji na światło słoneczne. Sprzyja temu odpowiedni stosunek szkła do profili, który powinien być jak najwyższy i wynosić nawet 90 proc., przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej sztywności i odporności konstrukcji. Znaczącym elementem przy wyborze odpowiednich okien lub drzwi tarasowych jest zminimalizowanie widoczności uszczelek i elementów mocujących szyby, zamków i zaczepów czy samej ościeżnicy. Najlepiej, aby były ukryte lub zamontowane w profilach, czego przykładem mogą być rozwiązania w systemie drzwi przenoszono-przesuwnych MasterPatio firmy Reynaers Aluminium.

Postaw na otwarte i jasne wnętrza

Jednym z najłatwiejszych sposobów na zmaksymalizowanie dostępu do naturalnego światła jest tworzenie otwartych przestrzeni, np. łączonych pokoi, przeszklonych fasad czy werandy stanowiącej integralną część domu. Dodatkowo, ważne, aby konsekwentnie trzymać się jasnej kolorystyki ścian oraz wystroju, które odbijają promienie słoneczne, zamiast je pochłaniać. Nie bez kozery mówi się, że jasne i neutralne kolory zapewniają maksymalne odbicie światła i sprawiają, że każde pomieszczenie wydaje się większe. Przydatną metodą jest pomalowanie sufitu o kilka odcieni jaśniej niż ścian. Stworzy to iluzję wysokiego pokoju i większej przestrzeni. Co więcej, do malowania powinno się wybierać farbę o satynowym wykończeniu, która lepiej odbije światło.

Struktura powierzchni

W zależności od miejsca zastosowania warto podpierać się użyciem różnych struktur przy projektowaniu powierzchni użytkowych. Postaw na połysk w kuchni i łazience. Dzięki błyszczącym materiałom wpadające światło odbije się i sprawi, że będzie jaśniej. W innych pomieszczeniach dodanie mebli i akcesoriów z gładkiego materiału może również pomóc w rozpraszaniu promieni słońca. Akcesoria metalowe, szklane i lustrzane są równie użyteczne i jednocześnie dodają stylowy akcent. Podłogi są kolejnym elementem, który można przekształcić w przyjazne dla światła „reflektory”. Wybierając materiały drewniane, ceramiczne lub kamienne z polerowanym wykończeniem, mamy pewność, że odbiją światło, a nie pochłaniają je jak dywany czy wykładziny.

Reynaers Aluminium wprowadził do swojej oferty nowy system drzwi podnoszono-przesuwnych „MasterPatio”. Nowy produkt, dzięki wąskim ramom przepuszcza dużo naturalnego światła, łączy w sobie minimalistyczny design, funkcjonalność z doskonałą izolacją termiczną i rozwiązaniami, które zwiększają efektywność produkcji montażu.

Kontakt:

Marta Zalewska

Email: marta.zalewska@clipatize.com

Tel.: 500732720

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl