Detektory budowlane

Agnieszka Jaros
W sytuacjach, kiedy remont domu, czy mieszkania wymaga skuwania tynków lub wykonania nawierceń w ścianach – nietrudno o uszkodzenie kabli lub przewodów instalacyjnych. Aby tego uniknąć trzeba posiadać wiedzę, gdzie dokładnie się one znajdują. Jednak o lokalizacji przewodów instalacyjnych często nie pamiętamy, a projekty instalacji, jak na ironię przysłowiowy diabeł nakrył ogonem. Wówczas bardzo przydatne są elektroniczne przyrządy do wykrywania rur i przewodów instalacyjnych.
Detektory budowlane

Detektory budowlane umożliwiają ustalenie położenia zamontowanych wewnątrz ścian – przewodów instalacyjnych. Tym samym, zdecydowanie ograniczają ryzyka punktowego uszkodzenia instalacji. Uszkodzenia takie wiążą się nie tylko
z koniecznością poniesienia dodatkowych wydatków, ale także mogą stanowić zagrożenie dla ludzkiego życia lub zdrowia. Dzięki elektronicznym urządzeniom wykrywającym prace remontowo – budowlane stają się bardziej bezpieczne,
a dodatkowo skraca się czas ich trwania. Rynek handlowy oferuje detektory do wykrywania różnego typu instalacji, tj. elektrycznej, gazowej, czy wodociągowej. Urządzenia mają różny zakres i głębokość pomiaru oraz sposób wskazywania wykrytego w ścianie materiału.

Rodzaje detektorów budowlanych

Producenci urządzeń wykrywających przewody instalacyjne w podłożu oferują trzy podstawowe ich rodzaje. Decydując się na zakup detektora – należy najpierw określić zakres prac, jakie mają być wykonywane oraz dobrać urządzenie do rodzaju materiału, który może znajdować się w danej ścianie, czy podłodze. Na rynku dostępne są:

  • Detektory budowlane do wykrywania drewna. Przy ich użyciu można określić położenie oraz grubość np. profili konstrukcyjnych w ścianach gipsowo – kartonowych. Urządzenie będzie jednak przydatne tylko w tych sytuacjach, kiedy do montażu płyt g-k użyto profili drewnianych.
  • Detektory budowlane do wykrywania metalu. Można nimi zlokalizować wszelkiego rodzaju elementy metalowe, tj. stalowe profile do konstrukcji ścian działowych, rury wodociągowe lub przewody elektryczne pod napięciem. Są urządzeniami bardziej rozbudowanymi i posiadającymi możliwość głębszego skanowania powierzchni. Potrafią wykryć przedmioty
    o małych  rozmiarach, tj. nawet w granicach kilkunastu milimetrów. Niektóre z detektorów do wykrywania metalu wyposażone są dodatkowo w funkcję określania głębokości, na jaką wiercenie w ścianie jest bezpieczne i niekolidujące ze znajdującą się tam instalacją. 
  • Detektory uniwersalne, tj. posiadające możliwość wykrywania w podłożu  drewna, metalu
    i przewodów pod napięciem. Pośród urządzeń uniwersalnych można znaleźć detektory, które kosztują zaledwie kilkadziesiąt złotych oraz takie, których ceny sięgają kilku tysięcy złotych. Najprostsze detektory nie są w stanie określić ani głębokości wiercenia, ani rodzaju wykrytego metalu. Nie mają też zbyt dużej dokładności pomiaru. Jednak urządzenia z tzw. wyższej półki cenowej – często oprócz wymienionych cech – mają też dodatkową funkcję detekcji przedmiotów z PCV, PVC, PP i PE, co umożliwia zlokalizowanie, np. rur kanalizacyjnych.
Detektory budowlane

Jakość urządzeń

O jakości detektorów budowlanych świadczy ich cena. Im jest ona wyższa tym lepsze i bardziej dokładne urządzenie nabędziemy. Do użytku domowego raczej nie opłaca się kupować profesjonalnego sprzętu wykrywającego przewody instalacyjne w ścianach. Jednak firmy, które świadczą usługi remontowo – budowlane – powinny posiadać detektor z najwyższej półki. Takie urządzenie usprawnia i przyspiesza pracę, a ponadto – jego posiadanie świadczy o profesjonalizmie wykonawcy. Najlepsze detektory pozwalają na wykrycie przedmiotów z różnych materiałów, usytuowanych w podłożu na głębokości do 10 cm. Tolerancja błędu pomiarowego jest
w ich przypadku bardzo niska i wynosi jedynie 4 mm. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że urządzenie tej klasy nie kosztuje 100 zł, a kilka tysięcy. Tańsze detektory mają mniejszą głębokość pomiaru i nie wykryje się nimi instalacji wodnych i kanalizacyjnych, do których wykonania zastosowano rury z tworzyw sztucznych, niewyposażone w specjalne wkładki metalowe. Detektory, które kosztują kilkadziesiąt złotych i są powszechnie dostępne w marketach budowlanych mogą okazać się przydatne w użytku domowym, ale raczej nie zadowolą profesjonalnych wykonawców budowlanych. Sprzęt o wyższej jakości przydaje się zwłaszcza podczas modernizacji instalacji
w starych obiektach. Wówczas bowiem, nawet jeśli  dokumentacja wykonawcza jest dostępna – to przeważnie jest ona nieaktualna. Dzieje się tak dlatego, że podczas wykonywania wszelkiego rodzaju remontów – rzadko nanosi się wprowadzone zmiany do istniejących dokumentów. Zachowania szczególnej ostrożności wymagają instalacje gazowe, energetyczne i wodne, ponieważ to właśnie w przypadku ich uszkodzenia istnieje zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego. Z tego też powodu, nawet jeśli dysponujemy detektorem wysokiej klasy, przed rozpoczęciem prac trzeba odciąć dopływ gazu, prądu i wody w całym budynku.

Detektory budowlane

Wykrywanie przecieków i nieszczelności

Nieszczelność w instalacji wodnej jest w stanie bardzo szybko doprowadzić do zawilgocenia całego domu. Nie zawsze jest jednak tak, że przeciek jest widoczny. Niejednokrotnie zdarza się, że nieszczelność jest usytuowana w ścianie lub pod podłogą.
W takich sytuacjach, jeszcze do niedawna trzeba było po prostu odkuwać całą trasę przebiegu rur instalacyjnych. Aktualnie, dzięki połączeniu termowizji i badań stetofonicznych oraz użyciu zaawansowanych technologicznie detektorów z sensorem radiowym – istnieje możliwość pominięcia kłopotliwego skuwania tynków, czy zrywania podłóg. Nowoczesna elektronika pozwala wykrywać wycieki z instalacji wodnych wykonanych z metali oraz z tworzyw sztucznych. Jednak podczas badania instalacja nie może być pusta i pomimo wycieku musi pracować. Niestety innowacyjne urządzenie nie jest w stanie wykryć tzw. pocenia się rurek, a takie zjawisko także bywa niebezpieczne dla ścian i podłóg.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl