Budowa instalacji elektrycznej

Ewa Kulesza
Dobrze zaprojektowana i zamontowana instalacja elektryczna to przede wszystkim komfort oraz bezpieczeństwo. Zgodnie z obowiązującymi przepisami instalacja musi być trójprzewodowa, a sposób zasilania określany jest przez zakład energetyczny.

Instalacja elektryczna zbudowana jest  z następujących części:

  • układu zasilania obejmującego przyłącze i złącze kablowe,
  • tablicy rozdzielczej - rozdzielnica,
  • pionów i linii zasilających,
  • instalacji odbiorczej,
  • odpowiedniej liczby obwodów.

Sposób zasilania określany jest przez zakład energetyczny. Dla domów jednorodzinnych odbywa się ono z sieci rozdzielczej kablowej lub napowietrznej. Urządzenia pomiarowe energii, tablicę rozdzielczą dostosowuje się również do formy użytkowania obiektu. W budynkach jednorodzinnych jest zazwyczaj po jednym z tych urządzeń. Są one umieszczane w miejscach łatwo dostępnych, np. w przedpokoju.
Do wykonania  pionów i linii zasilających tablicę rozdzielczą stosuje się kable izolowane lub przewody w rurkach winidurowych. Kable i rurki montowane są w specjalnych kanałach, pod tynkiem lub w tynku. W ostateczności piony mogą być prowadzone na ścianie, jednak nie jest to estetyczne.

Instalacja odbiorcza
Instalacja odbiorcza (przewody i osprzęt) dostosowane powinny być do funkcji pomieszczeń.  Uzależniona jest ona również też od technologii w jakiej wybudowany został dom. W budynkach wznoszonych z cegieł lub bloczków betonowych, instalację wykonuje się z przewodów kabelkowych lub w rurkach pod tynkiem z osprzętem podtynkowym. W tych przypadkach instalację układa się przed tynkowaniem ścian i sufitów. Na ścianach już otynkowanych lub nie przeznaczonych do tynkowania instalację można ułożyć w rurkach lub zastosować kabelki mocowane na uchwytach. W tych przypadkach stosuje się osprzęt natynkowy, w razie potrzeby hermetyczny. Taki rodzaj instalacji stosuje się np. w kotłowni, łaźni, piwnicy.
W budynkach o konstrukcji monolitycznej rurki przewodów zatapia się w betonie. Po zakończeniu prac budowlanych w rurki te wciąga się przewody i mocuje osprzęt. W budynkach, gdzie montuje się stropy podwieszane i ściany wykłada się płytami gipsowymi, instalację można zamontować w przestrzeni nad sufitami podwieszanymi, lub bezpośrednio za płytami.
Uniwersalnym rozwiązaniem, nadającym się do każdego typu budownictwa jest zastosowanie kanałów i listew instalacyjnych montowanych na zewnątrz. Ich montaż wykonuje się po zakończeniu prac budowlanych. Taka instalacja pozwala na łatwe dokonywanie późniejszych zmian i uzupełnień.

Przekrój przewodów
Przekrój przewodów zależy od przewidywanego obciążenia, długości przewodu i temperatury otoczenia. Dopuszczalna obciążalność przewodów: 14-14,5 A przy przekroju 1,5 mm² i 19 A przy 2,5 mm². Są to wartości dla przewodów miedzianych.

Każdy obwód powinien być wykonany niezależnie od pozostałych. Wydzielony, łatwo można odłączyć w przypadku wykonania niezbędnych napraw co sprawia, że nie odcinamy całkowicie dostawy prądu do domu. Ich ilość uzależniona jest od rodzaju, mocy i przewidywanej ilości odbiorników. Projektując instalację należy pamiętać, by w jednej gałęzi nie było więcej niż 20 punktów świetlnych i 10 przyłączeniowych. Urządzenia o dużej mocy (np. kuchenka elektryczna, pralka) powinny być zasilane z osobnego obwodu. W zależności od wielkości mieszkania przyjmuje się, że  dla mieszkań do 45 m² są to nie mniej niż 3-4 obwody, dla mieszkań powyżej 75 m² 5-6 obwodów.

W typowym domu najczęściej wydzielane są obwody:

  • gniazd wtykowych,
  • opraw oświetleniowych,
  • do przyłączenia drobnych odbiorników,
  • do przyłączenia pralki,
  • do przyłączenia kuchni elektrycznej,
  • do przyłączenia urządzeń stacjonarnych takich jak lodówka czy zmywarka,
  • do przyłączenia urządzeń zewnętrznych (zewnętrzne oświetlenie domu),
  • do przyłączenia hydrofora,
  • do przyłączenia pieca do ogrzewania centralnego ogrzewania.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami instalacja elektryczna musi być trójprzewodowa. Składają się na nią:

  • przewód fazowy (brązowy), powinien znajdować się z lewej strony gniazdka,
  • przewód neutralny (jasnoniebieski),
  • ochronny (żółtozielony), powinien być przyłączony do wszystkich gniazd z bolcem i do punktów oświetleniowych.

Sonda: Czy wiek emerytalny powinien zostać podwyższony?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl
Dodaj ogłoszenie