Fotowoltaika: dofinansowanie, raty czy kredyt gotówkowy?

Partnerem cyklu jest Energa Obrót
Panele fotowoltaiczne (PV) pojawiają się coraz częściej w polskich gospodarstwach domowych. Polacy chętnie je instalują, ponieważ w ten sposób mogą obniżyć rachunki za energię elektryczną, a przy okazji działać proekologicznie. W jaki sposób sfinansować taką inwestycję?

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną, choć korzystna, wiąże się też z wydatkami, które trzeba mieć na uwadze, decydując się na zakup i montaż sprzętu. Koszt paneli jest uzależniony od wielu czynników, między innymi od planowanej mocy instalacji. Fotowoltaika pozwala jednak znacznie obniżyć rachunki za prąd, dlatego tak wiele osób decyduje się na jej instalację, poszukując wsparcia w sfinansowaniu przedsięwzięcia. Aby ograniczyć koszty montażu instalacji fotowoltaicznej, warto skorzystać z dofinansowań lub rozważyć zaciągnięcie kredytu. Sprawdź, który wariant może okazać się korzystniejszy.

Ile kosztuje montaż instalacji fotowoltaicznej?

Nawet w wymagającym 2020 roku zainteresowanie panelami fotowoltaicznymi nie spadło. Z danych Operatorów Systemów Dystrybucyjnych wynika, że mimo pandemii COVID-19 w ubiegłym roku przyłączono do sieci blisko 321,5 tys. nowych mikroinstalacji PV o łącznej mocy 2,1 GW. Na koniec 2020 roku działało w Polsce w sumie ponad 460 tys. tego typu urządzeń (źródło). Zainteresowanie Polaków fotowoltaiką jest zatem duże. Zanim jednak zainwestuje się w panele PV, warto znać składowe całej instalacji oraz możliwości uzyskania finansowego wsparcia.

Podstawowe składowe kosztów instalacji PV wyglądają zwykle następująco:

  • Panele fotowoltaiczne – ok. 45% wszystkich kosztów. Niestety to najdroższe elementy całej instalacji, ale nie warto na nich oszczędzać, ponieważ to właśnie od paneli PV zależy efektywność całej instalacji.
  • Inwerter (falownik) – ok. 20% wszystkich kosztów. To również bardzo ważny element. Jego zadaniem jest przekształcenie stałego prądu, jaki generują panele PV, na prąd zmienny. Dopiero takim prądem można zasilać domowe urządzenia.
  • Konstrukcja nośna i oprzyrządowanie – ok. 15% wszystkich kosztów. To elementy pozwalające zamontować panele PV oraz dostarczyć prąd z ogniw do pozostałych komponentów instalacji (przewody), jak również zabezpieczenia.
  • Montaż – pozostała część kosztów. Obejmuje zainstalowanie paneli i elementów instalacji przez wykwalifikowanych fachowców oraz sporządzenie całej dokumentacji i schematu elektrycznego.

Ponadto wysokość kosztów instalacji PV zależy od jakości użytych elementów, mocy instalacji i od warunków w miejscu instalacji. W rezultacie trzeba zapłacić od 4 tys. zł do 6 tys. zł za każdy 1 kWp (źródło).

Programy dofinansowania fotowoltaiki – jak uzyskać wsparcie?

Na szczęście można skorzystać z różnych form dofinansowania montażu instalacji fotowoltaicznej. Dzięki temu możliwe staje się zmniejszenie obciążenia finansowego inwestora. W tabeli zostały przedstawione dostępne obecnie programy dofinansowania.

Program dofinansowaniaKto może skorzystać?Ile można zyskać?Program Mój Prąd 3.0 (nowa edycja od 1 lipca 2021 roku)Prosumenci, inwestorzy, którzy dokonali zakupu instalacji PV po 1 lutego 2020 rokuSzczegóły i warunki skorzystania z nowej edycji programu nie zostały jeszcze ogłoszone. W poprzedniej można było uzyskać dofinansowanie do 3000 zł i nie mogło ono przekraczać połowy kosztów instalacji fotowoltaicznej.
Czyste Powietrze (główne założenie to termomodernizacja i poprawa jakości powietrza – dofinansowanie paneli PV jest dodatkowe)Właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych (w gospodarstwach jednoosobowych dochód nie może przekraczać 1960 zł miesięcznie, a w wieloosobowych – 1400 zł na osobę)Dodatkowe 5 tys. zł dofinansowania za założenie instalacji PV podczas wymiany starych i zanieczyszczających powietrze źródeł ogrzewania (np. piec węglowy) oraz na przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych budynku). Zakres całego dofinansowania uzależniony jest od poziomu dochodów. Szczegółowe informacje na stronie: Czyste powietrze
Energia Plus fotowoltaikaPrzedsiębiorcy, firmyPożyczka do 85% kosztów kwalifikowanych. Okres spłaty to maksymalnie 15 lat. Do 10% pożyczki może zostać umorzone (źródło).
AgroenergiaRolnicy indywidualni – właściciele lub dzierżawcy nieruchomości od 1 ha do 300 ha przynajmniej od rokuDofinansowanie do 20% kosztów instalacji 10–30 kW (maksymalnie 15 tys. zł) lub dofinansowanie do 13% kosztów instalacji 30–50 kW (maksymalnie 25 tys. zł) (źródło).
Ulga termomodernizacyjnaWłaściciele domów jednorodzinnych dokonujący termomodernizacjiMaksymalne odliczenie do 53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich przedsięwzięć. Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki.
Programy regionalneMieszkańcy poszczególnych gmin będący właścicielami domów jednorodzinnychWysokość wsparcia zależy od danego programu regionalnego.
Kredyty bankoweNiektóre banki mają specjalne oferty kredytów EKO lub na fotowoltaikęWysokość kredytu zależy od zdolności kredytowej kredytobiorcy.

Finansowanie fotowoltaiki – kredyt gotówkowy lub/i dofinansowanie

Koszt instalacji fotowoltaicznych może być różny. Najczęściej inwestor nie musi sam go kalkulować. Bezpłatną wycenę przygotowuje przykładowo Energa Obrót. Rzetelne firmy przed przystąpieniem do montażu przygotowują dokładny kosztorys uwzględniający specyfikę danego miejsca, kąt nachylenia dachu, nasłonecznienie, zapotrzebowanie na energię elektryczną i jakość poszczególnych komponentów użytych do instalacji PV.

Dopiero wiedząc, ile będzie kosztował montaż, można przystąpić do szukania zewnętrznego finansowania. Jakie rozwiązanie wtedy wybrać? Najlepiej połączyć różne opcje, zaczynając od programów rządowych, aby wiedzieć, na jaki zwrot kosztów można liczyć. Potem warto zapytać w firmie realizującej dostawę i montaż, czy pomagają uzyskać sfinansowanie instalacji PV. Niektóre z nich współpracują z konkretnymi bankami, co pozwala zakupić fotowoltaikę na raty na preferencyjnych warunkach (jak np. Energa Obrót i Santander Consumer Bank SA). To najwygodniejsza forma, ponieważ handlowiec pomaga kompleksowo załatwić wszystkie formalności związane z inwestycją w zieloną energię. Nie trzeba tracić czasu na samodzielnie wyszukiwanie oferty kredytowej.

Kiedy zwróci się koszt instalacji fotowoltaicznej?

Instalacja fotowoltaiczna wymaga na wstępie poniesienia pewnych kosztów, ale to inwestycja na lata. Moduły PV mają dużą żywotność i gwarancję do 25 lat, a samodzielne produkowanie energii elektrycznej to duża oszczędność i możliwość zredukowania rachunków za prąd. Koszt całej instalacji najczęściej zwraca się maksymalnie w ciągu kilku lat.* Bez wątpienia wydatki poniesione na zieloną energię to pieniądze dobrze zainwestowane.

Fotowoltaika pozwala produkować energię elektryczną ze słońca, co nie tylko przynosi oszczędności przy płaceniu rachunków, ale jest też działaniem proekologicznym. Dzięki różnego rodzaju dotacjom i kredytom opcja ta stała się bardziej dostępna dla polskich rodzin. Warto przy tym dodać, że ceny paneli PV w ostatnich latach zmalały.

Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej, warto zapoznać się z ofertą Energi Obrót z grupy ORLEN. Skierowana jest ona do klientów indywidualnych, którzy mieszkają w domach jednorodzinnych.

* Kilkuletni okres zwrotu inwestycji ma charakter wyłącznie informacyjny. Rzeczywisty czas zwrotu inwestycji jest analizowany po przeprowadzeniu wizji lokalnej i sprawdzeniu zarówno możliwości technicznych, jak i potrzeb energetycznych.

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl