Podlicznik wody może obniżyć koszty podlewania ogrodu oraz napełniania basenu. Sprawdź, co to jest, jak go założyć i ile to kosztuje

Katarzyna Laszczak
Jeśli w ogrodzie zużywamy dużo wody, warto rozważyć zamontowanie podlicznika, czyli wodomierza ogrodowego.
Jeśli w ogrodzie zużywamy dużo wody, warto rozważyć zamontowanie podlicznika, czyli wodomierza ogrodowego. Giorgio Trovato/unsplash.com
Podlicznik wody, znany też jako wodomierz ogrodowy, może obniżyć rachunki za wodę. To dobre rozwiązanie, jeśli zużywamy dużo wody do podlewania ogrodu lub napełniania basenu. Po zamontowaniu podlicznika opłaty za tę wodę będą pomniejszone o koszt odbioru ścieków, który jest w standardowym rachunku. Sprawdź, jak działa podlicznik wody, jak go założyć, ile to kosztuje i kiedy się opłaca.

Spis treści

Do podlewania roślin w ogrodzie warto gromadzić i wykorzystywać wodę deszczową, jednak nie zawsze można mieć jej wystarczającą ilość. Jeśli do podlewania ogrodu używamy wody wodociągowej, warto zastanowić się nad montażem podlicznika wody. To rozwiązanie może być również korzystne, gdy w ogrodzie mamy basen i również korzystamy z wodociągu do napełniania go (pod warunkiem że wody z niego nie odprowadzamy do ścieków).

Co to jest podlicznik wody, czyli wodomierz ogrodowy?

Podlicznik wody, zwany też wodomierzem ogrodowym, zmierzy ilość wody, jaką zużyjemy do podlewania ogrodu lub napełniania basenu i która nie trafi do ścieków. Jest ona określana jako „woda bezpowrotnie zużyta”.

Trzeba pamiętać, że w standardowych opłatach, mamy koszt zarówno samej wody, jak i ścieków, w które się zamieni. Cena ich odprowadzenia zależy od miejscowości – w wielu jest porównywana z wodą, ale w niektórych, np. w Poznaniu, koszt odprowadzenia 1 m sześc. ścieków jest wyższy niż dostarczenia takiej samej ilości wody. W przypadku, gdy jest zamontowany podlicznik (wodomierz ogrodowy), zapłacimy tylko za samą wodę zużytą w ogrodzie. Rachunek będzie niższy o koszt odbioru ścieków.

Kiedy warto założyć podlicznik wody i ile to kosztuje?

Jeśli mamy duży ogród, rośliny wymagające obfitego i częstego podlewania lub ogrodowy basen, warto rozważyć montaż takiego podlicznika. Jednak wszystkie przedsiębiorstwa wodociągowe radzą, żeby dokładnie skalkulować koszty, bo to odbiorca ponosi wszystkie koszty związane z wodomierzem ogrodowym. Oznacza to, że wodomierz (oraz ewentualne dodatkowe elementy), jego montaż, odbiór, a także okresową legalizację będziemy musieli zapłacić sami.

Jakie to są koszty? Bardzo wiele zależy od miejscowości i występują duże różnice. Orientacyjne podstawowe koszty to:

  • zakup wodomierza to koszt od ponad 40 do około 100 zł (warto ustalić w lokalnym przedsiębiorstwie wodociągowym, jakie to ma być urządzenie, bo są różne wymagania),

  • montaż wodomierza to od około 160 do 200 zł.

Do tego mogą dojść dodatkowe opłaty, np. za plombowanie (odbiór urządzenia) czy nakładkę do radiowego odczytu stanu licznika.

Trzeba też pamiętać, że potrzebne będzie podejście wodomierzowe, czyli dostosowanie instalacji, bo urządzenie musi być umieszczone w odpowiednim miejscu. Czeka nas też konieczność tzw. legalizacji wodomierza, która jest wymagana do 5 lat. To koszt od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Warto jednak pamiętać o tym, że poza tą opłatą, pozostałe koszty ponosimy tylko raz, a z podlicznika – i tańszej wody – będziemy korzystać przez lata. Dlatego obliczmy to w dłuższej perspektywie.

Montaż podlicznika – formalności

Montaż podlicznika można wykonać we własnym zakresie. Należy to jednak zgłosić do przedsiębiorstwa wodociągowego. Jej pracownik dokona odbioru urządzenia, zostanie podpisana umowa i dopiero potem będzie możliwe obniżenie rachunków (pobór z podlicznika będzie odjęty od wodomierza głównego i skalkulowany bez kosztu ścieków). Wiele spółek wodociągowych oferuje kompleksowe usługi – od montażu po odbiór. Jest to płatne, ale to wygodne rozwiązanie i dające pewność, że instalacja będzie wykonana zgodnie z miejscowymi wymogami.  

Co jeszcze trzeba wiedzieć o montażu wodomierza ogrodowego?

Jest kilka ogólnych wytycznych dotyczących montażu wodomierza ogrodowego. Podlicznik musi się znajdować na instalacji wewnętrznej, za wodomierzem głównym. Natomiast „punkt czerpalny”, czyli kran z wodą, ma być zlokalizowany na zewnątrz. Instalacja i montaż musi być wykonana zgodnie z obowiązującymi normami i wytycznymi producenta. Na odcinku instalacji  za wodomierzem-podlicznikiem a punktem poboru  wody do podlewania nie może być zamontowana żadna kształtka (np. trójnik), umożliwiająca dodatkowe podłączenie lub pobór wody. Natomiast przed nim musi się znaleźć zawór odcinający. Instalacja nie może być także wbudowana w ścianę lub zabudowana. Wytyczne mówią m.in. także o odległości, w jakiej ma się znaleźć podlicznik od wyjścia przewodu przez zewnętrzną ścianę budynku (1,5 m). Montaż podlicznika jest możliwy także w przypadku budynku wielorodzinnego, wtedy musi być umiejscowiony między wodomierzem głównym a indywidualnymi.

Ponadto dostęp do podlicznika musi być swobodny i bezpieczny, a temperatura w pomieszczeniu, gdzie się znajduje, musi być wyższa niż 4 st. C (chodzi o to, żeby wodomierz nie zamarzł).

Dokładne informacje najlepiej uzyskać w miejscowym zakładzie wodociągowym, często są podawane na stronie lub dostępne przez telefon.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź RegioDom codziennie. Obserwuj RegioDom.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl