Jak poprawić działanie instalacji grzewczej w domu

Materiał promocyjny

Dom energooszczędny to budynek, którego zużycie energii zostało ograniczone w możliwie jak największym stopniu. Na przestrzeni ostatnich lat znacząco uległy wymagania jakie musi spełniać dom energooszczędny. W przypadku nowych domów należy zastosować przegrody o lepszych parametrach izolacyjności oraz bardziej ekologiczne źródła ciepła.

Dla budynków już istniejących najprostszym sposobem przy stosunkowo niewielkich nakładach jest poprawa pracy instalacji grzewczej. Istnieje kilka sposobów- są różne, w zależności od zastosowanego źródła ciepła. Poniżej zostaną przedstawione najbardziej popularne:

1. Zmniejszenie strat ciepła dzięki zastosowaniu zaworu obrotowego VRG z siłownikiem serii ARA 600

 Dzięki regulacji temperatury zasilania znacząco ulegają  zmniejszeniu straty ciepła do otoczenia powstające przy przepływie w przewodach zasilających. Im mniejsza będzie różnica między temperaturą przewodów i otoczenia tym wymiana ciepła będzie zachodziła mniej intensywnie. Niższa temperaura czynnika grzewczego to także mniejsze zagrożenie poparzeniami w kontakcie z grzejnikami oraz mniejsze wysuszanie powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych. W przypadku domów jednorodzinnych dosknale sprawdzi się zawór serii VRG 131 z siłownikiem serii ARA600. Zastosowanie siłownia znacząco usprawnia pracę instalacji. Pracą siłownika zarządza sterownik kotła przez co nie jest konieczna ingerencja użytkownika

 

Jak poprawić działanie instalacji grzewczej w domu
Jak poprawić działanie instalacji grzewczej w domu

drogowy zawór mieszający VRG131

2. Usprawnienie pracy instalacji z kotłem na paliwo stałe

Kotły na paliwo stałe to urządzenia, które wymagają dla osiągnięcia wysokiej sprawności odpowiednich parametrów pracy. Najlepsze efekty osiąga się zapewniając pracę w wysokich temperaturach, również dotyczy to temperatury powrotu do kotła. Bardzo ważnym aspektem pracy kotła na paliwo stałe jest zapewnienie optymalnej temperatury czynnika powracającego.

Poziom temperatury określa producent danego kotła. Zastosowanie zaworu temperaturowy ESBE z rodziny VTC zamontowanego na powrocie zapewnia podniesienie temperatury powrotu do zakładanego poziomu. Takie rozwiązanie znacząco poprawia sprawność pracy kotła i redukuje zużycie paliwa. Zastosowanie zaworu VTC zabezpiecza również kocioł przed ryzykiem powstawania korozji.

schemat instalacji – mieszanie
ESBE

schemat instalacji – mieszanie

Jak poprawić działanie instalacji grzewczej w domu

Zawór temperaturowy VTC300

3. Automatyzacja zasilania instalacji grzewczej. Sterownik CRA110

Zastosowanie sterownika kontrolującego temperaturę zasilania instalacji centralnego ogrzewania powoduje poprawę komfortu użytkowania oraz pomaga ograniczyć zużycie energii. Dzięki zastosowaniu urządzenia kontrolującego parametry pracy instalacji można łatwo zoptymalizować temperaturę zasilania oraz dostosować zużycie energii cieplnej do aktualnego zapotrzebowania przez budynek. Dzięki zastosowaniu sterownika wraz z zaworem mieszającym część czynnika grzewczego zawracana jest do układu bez ponownego podgrzewania. Dzięki zastosowaniu sterownika ilość czynnika zawracanego w sposób ciągły jest regulowana w zależności od parametrów pracy instalacji i zapotrzebowania na ciepło budynku. Zastosowanie sterownika ESBE serii CRA110 z zaworem VRG doskonale nadaje się do modernizacji układu grzewczego ponieważ jest niezależne od źródła ciepła a montaż jest szybki i łatwy.

 

Instrukcja montażu CRA110, rys b dla VRG130,
ESBE

Instrukcja montażu CRA110, rys b dla VRG130, str 3

4. Inteligentny sterownik z funkcją adaptacyjną. Sterownik CRD100

Najbardziej zaawansowanym sposobem poprawienia instalacji jest zastosowanie sterownika kontrolującego temperaturę wewnątrz budynku z uwzględnieniem temperatury zewnętrznej (sterowanie pogodowe). Wykonanie tego rodzaju modernizacji instalacji jest również bardzo łatwe i sprowadza się do zainstalowania zaworu mieszającego VRG i zamontowania na nim sterownika zintegrowanego z siłownikiem ESBE typu CRD100. Ten typ sterownika w największym stopniu poprawi zużycie energii, ponieważ posiada funkcję adaptacyjną i potrafi automatycznie dostosować parametry pracy instalacji do wymagań budynku i warunków atmosferycznych. Dodatkowo w sposób najbardziej zaawansowany poprawia komfort użytkowania instalacji do minimum ograniczając konieczność obsługi przez użytkownika.

instalacja ze sterownikiem CRD
EBSE

instalacja ze sterownikiem CRD

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl