Spis treści
Odpowietrzanie grzejnika: zobacz, o co w tym chodzi
W mieszkaniach i domach mamy zamontowane różne rodzaje grzejników wodnych. We wnętrzach dominują m.in. grzejniki płytowe i drabinkowe oraz żeliwne kaloryfery starego typu. Wszystkie jednak działają wg tej samej zasady. Gdy ich wnętrze zostanie wypełnione gorącą wodą, najpierw same się nagrzewają, a następnie oddają ciepło do otoczenia. Woda znajduje się w zamkniętym obiegu, a gdy jej temperatura obniży się, ponownie jest nagrzewana przez urządzenie grzewcze.
Gdy jednak grzejniki zaczynają działać nieefektywnie i wydają nietypowe dźwięki, może to oznaczać, że dostały się do ich wnętrza pęcherzyki powierza, tzn. zapowietrzyły się. W takiej sytuacji powinniśmy je odpowietrzyć. Powietrze, które przedostało się do instalacji, może zmniejszać efektywność pracy kaloryfera, który zaczyna oddawać ciepło tylko częściowo. Odpowietrzanie grzejnika możemy zrobić samodzielnie lub poprosić o pomoc fachowca.
Zapowietrzony kaloryfer – jak to rozpoznać?
Jeśli domowe grzejnik nie działają prawidłowo, powinniśmy reagować szybko, bo jesienne prognozy nie napawają optymizmem. Jak stwierdzić, że kaloryfer jest zapowietrzony? To całkiem proste, wystarczy poznać kilka podstawowych sygnałów, które o tym świadczą.
Objawy, które wskazują na zapowietrzenie grzejnika:
- Po maksymalnym odkręceniu regulatora temperatury w grzejniku, urządzenie nie nagrzewa się (jest cały czas zimne).
- Kilka minut po uruchomieniu grzejnika tylko dolna lub górna jego część robi się ciepła.
- Głośna praca kaloryfera, m.in. wyraźne słyszalne bulgotanie i dźwięk przelewającej się wody.
Jak odpowietrzyć grzejnik wodny bez pomocy fachowca?
Odpowietrzanie kaloryfera krok po kroku:
- Przygotujmy płaski śrubokręt średniej wielkości lub specjalny kluczyk, przeznaczony do odpowietrzania grzejników. Przyda się nam również nieduży garnek lub miska.
- Następnie zakręćmy zawór do regulacji temperatury w grzejniku. Podczas odpowietrzania kaloryfer powinien być zimny.
- W kolejnym kroku musimy znaleźć odpowietrznik, który zlokalizowany jest na grzejniku. Najczęściej takie pokrętło ze śrubą znajduje się w jego górnej części.
- Bezpośrednio pod grzejnikiem, tam, gdzie znajduje się odpowietrznik, postawmy przygotowany wcześniej garnek lub miskę na wodę.
- Teraz ostrożnie przekręcamy śrubę w odpowietrzniku za pomocą śrubokręta lub kluczyka. Z odpowietrznika może zacząć tryskać woda i wydostawać się powietrze. Możemy kilka razy uderzyć w grzejnik dłonią, żeby łatwiej pozbyć się z jego wnętrza powietrza.
- Gdy woda zacznie lecieć równomiernym strumieniem i w grzejniku zacznie spadać ciśnienie, ponownie zakręcamy śrubę. Upewnijmy się, że woda już nie wydostaje się z grzejnika.
- Na koniec ponownie włączamy grzejnik, a już po kilku chwilach powinien zrobić się ciepły.
Jeśli po procesie odpowietrzania grzejnik nadal nie działa prawidłowo, oznacza to, że winowajcą awarii nie były jego zapowietrzenie. W tej sytuacji warto poprosić o pomoc fachowca, który poszuka przyczyny zimnego kaloryfera.
To też może Cię zainteresować: Jak szybko wysuszyć pranie? Poznaj domowe triki na błyskawiczne pozbycie się wilgoci