Jak w prosty sposób regulować temperaturę w domu?

Ewa Kulesza
Maciej Leon
Jak w prosty sposób regulować temperaturę w domu?

ard, LARS

Praktycznym sposobem kontrolowania temperatury, a tym samym zużycia energii i ciepła w naszych domach czy mieszkaniach jest zastosowanie odpowiedniego urządzenia regulacyjnego. Nowoczesne regulatory temperatury, komunikując się przewodowo lub bezprzewodowo z mechanizmem grzewczym, sterują w ten sposób jego pracą.

Czym jest regulator temperatury?
Regulatory temperatury to niewielkich rozmiarów urządzenia sterujące o nowoczesnej i prostej estetyce. Współpracują niemal z każdym rodzajem instalacji grzewczych – również z ogrzewaniem podłogowym. Ze względu na sposób instalacji, regulatory możemy podzielić na przewodowe i bezprzewodowe.
Urządzenia przewodowe kierują pracą instalacji, przesyłając sygnał do źródła wytwarzania ciepła za pomocą przewodu. To funkcjonalne urządzenia wyposażone w inteligentne zewnętrzne lub wbudowane czujniki temperatury, które dzięki własnemu zasilaniu (baterie) znacznie oszczędzają energię. Można na nich ustawić zazwyczaj trzy poziomy temperatury: dzienną, nocną oraz przeciwzamrożeniową, w 7-dniowym cyklu programowania. W sprzedaży dostępne są również regulatory specjalnie przeznaczone do sterowania ogrzewaniem elektrycznym (np. wszelkiego rodzaju matami podłogowymi). Przykładowo Auraton 3000 Dual Sensor ma przydatną funkcję,
która umożliwia jednoczesne kontrolowanie temperatury podłogi i powietrza.
Regulatory bezprzewodowe zarządzające temperaturą we wnętrzach, komunikują się z urządzeniami grzewczymi bezpośrednio, wysyłając sygnał drogą radiową. Modele te mogą działać
w dwóch cyklach – pierwszy: od poniedziałku do piątku z funkcją czterech zmian temperatury o dowolnej porze oraz drugi: sobota i niedziela, z funkcją dwóch zmian. Można w nich ustawić pięć poziomów temperatury (w tym również przeciw zamarzaniu instalacji) z dokładnością 0,5ºC
w przedziale od 5-7ºC. Ponadto urządzenia bezprzewodowe wyposażone są w wysuwaną, ergonomiczną i teleskopową antenę obrotową, która umożliwia dobranie optymalnej pozycji sterownika. Ponieważ obecnie niemal w każdym wnętrzu znajduje się co najmniej kilka innych urządzeń bezprzewodowych (np. telefony, komputery), sterowniki mają także możliwość zmiany kodu komunikacyjnego, co skutecznie eliminowanie ewentualne zakłócenia podczas pracy sterownika oraz znacznie ułatwia obsługę serwisową.

Jak w prosty sposób regulować temperaturę w domu?
Jak w prosty sposób regulować temperaturę w domu?

Ile kosztują regulatory?
Urządzenie regulacyjne to koszt rzędu 120-300 zł (w zależności od modelu), który i tak bardzo szybko się zwraca, bo już w pierwszych miesiącach użytkowania. Dzięki zastosowanej innowacyjnej technologii, inteligentne regulatory temperatury mogą przyczynić się nawet do 30% oszczędności energii, a to oznacza również znacznie niższe opłaty za ogrzewanie. Jeśli więc chcemy cieszyć się komfortem cieplnym w naszych domach, nie ma lepszego rozwiązania niż wyposażenie instalacji grzewczej w odpowiedni regulator temperatury, który daje gwarancję ekonomicznej i efektywnej pracy systemu i realną oszczędność pieniędzy.

Czy instalacja regulatora temperatury jest skomplikowana?
Nie. Aby zainstalować regulator temperatury współpracujący z systemem grzewczym, nie ma konieczności prowadzenia skomplikowanych prac remontowych, jak kucie ścian i prowadzenie okablowania. Montaż urządzeń jest prosty, szybki i czysty, dlatego nie trzeba z nim czekać do generalnego remontu czy wymiany instalacji grzewczej.

Czy istnieją urządzenia regulujące pracę pompy wodnej?
Tak. Oprócz regulatorów temperatury kontrolujących pracę kotłów grzewczych i grzejników, na rynku istnieją również rozwiązania, które poprawiają efektywność działania większości urządzeń zasilanych pompami wodnymi. Sterowniki do pomp mogą bowiem współpracować zarówno z pompami obiegowymi centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, jak również termo kominkiem w układzie c.o. oraz tradycyjnymi nawiewowymi kotłami na miał i węgiel.

Czy regulacja temperatury może być pomocna tylko w sezonie grzewczym?
Nie. Optymalne zarządzanie temperaturą w domu jest niezwykle ważne przez cały rok. Dlatego inteligentne regulatory temperatury jesienią i zimą współpracują z urządzeniami grzewczymi, a wiosną i latem wspomagają pracę urządzeń klimatyzacyjnych. Wystarczy więc wyposażyć domową (lub biurową) instalację w jeden regulator, który zatroszczy się o komfort cieplny
w naszych wnętrzach nie tylko zimową porą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl