Spis treści
Baterie kuchenne są dostępne w dużym wyborze wzorów i kolorów. Próbując ją wybrać, można poczuć się zagubionym w ofercie. Nowoczesna, klasyczna, w stylu retro? Srebrzyście chromowana, a może w kolorze miedzi albo mosiądzu? Biała, czarna, albo w żywych kolorach? Na te pytania również będziemy musieli sobie odpowiedzieć, biorąc pod uwagę wystrój kuchni oraz nasz gust. Ale jest też lista może bardziej przyziemnych, ale praktycznych i ważnych pytań, od których warto zacząć wybór baterii.
Bateria kuchenna: ścienna czy stojąca?
Najpierw trzeba zwrócić uwagę na to, jak zamontowana obecna bateria, albo wyprowadzona instalacja. Obecnie najbardziej popularny jest montaż baterii stojącej, która jest umieszczona na zlewie. W nowych mieszkaniach instalacja najczęściej jest przygotowana do takiego typu montażu. Jednak może się zdarzyć, szczególnie w starszym budownictwie, że podejście wody jest w ścianie. Jeśli nie chcemy przerabiać instalacji, w takim przypadku musimy wybrać baterię naścienną.
Jeden uchwyt, czy tradycyjnie z dwoma kurkami?
W kuchniach szczególnie popularne są baterie jednouchwytowe, czyli inaczej mieszaczowe. Wodę odkręca się za pomocą jednego uchwytu. Takie baterie mają dwie zalety, a jedna z nich jest szczególnie ważna w kuchni. W baterii jednouchwytowej można szybciej i łatwiej ustawić odpowiednią temperaturę wody niż w baterii z dwoma kurkami. Zapewnia to oszczędność wody. Poza tym wodę można odkręcić i ustawić jedną ręką, czy nawet używając nadgarstka. W kuchni, gdzie często mamy brudne ręce, np. od wyrabiania ciasta i tym podobnych prac, jest to niezwykle wygodne rozwiązanie. Nie musimy brudzić baterii, by odkręcić wodę i je umyć. Baterie jednouchwytowe często kojarzą się z nowoczesnym designem, ale są one produkowane w różnych stylach.
W przypadku tradycyjnej baterii z kurkami musimy żmudnie nimi operować, żeby odkręcić wodę i uzyskać odpowiednią temperaturę.
Wysokość i długość wylewki baterii
Bardzo ważną kwestią jest także wysokość i długość wylewki baterii. Wysokość trzeba dobrać tak, żeby w zlewie mieścił się wysoki garnek i można było go wygodnie napełnić oraz umyć. Natomiast długość musi umożliwić korzystanie z wody bez chlapania po ścianie lub na zewnątrz zlewu. Konkretne wymiary zależą od miejsca montażu baterii oraz wymiarów zlewozmywaka.
Wylewki mają różne formy – proste lub wygięte. Trzeba wziąć pod uwagę wysokość, na której znajduje się jej końcówka. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są:
baterie z wyciąganą wylewką – elastyczny wąż umożliwia wyciągnięcie końcówki baterii na długość nawet ponad 1 m. Pozwala to wygodnie opłukać zlew, zmyć inne powierzchnie, czy nalać wodę do wiadra. Głowica najczęściej ma przełącznik, pozwalający ustawić tryb strumienia (ciągły/prysznic);
baterie z elastyczną wylewką – to również bardzo wygodne rozwiązanie. Wylewka wprawdzie ma stałą długość, ale można ją wyginać w dowolną stronę. Końcówka może się więc znaleźć na różnej wysokości czy w różnej odległości od krawędzi zlewu.
Pamiętaj o perlatorze
Większość baterii kuchennych jest już wyposażana w tak zwany perlator. To niewielki element, który napowietrza strumień wody (stąd jego inna nazwa: napowietrzacz lub aerator). Dzięki temu strumień wody jest obfity przy mniejszym przepływie wody. Pozwala na wygodne oszczędzanie wody, bo w praktyce nie odczuwa się, że przepłynęło jej mniej.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź RegioDom codziennie. Obserwuj RegioDom.pl!