Jak wybrać klimatyzator – na co zwrócić uwagę przy kupnie

Wojciech Lechowski
Posiadanie klimatyzacji w mieszkaniu w upalne dni to zbawienie zwłaszcza wtedy kiedy mamy bardzo nasłonecznione mieszkanie.
Posiadanie klimatyzacji w mieszkaniu w upalne dni to zbawienie zwłaszcza wtedy kiedy mamy bardzo nasłonecznione mieszkanie. AC Klima
Większość z nas kocha letnie upały. Jednak na ogół pod warunkiem, że możemy ten czas spędzić na szaleńczych wypadach czy  urlopach. Natomiast, kiedy w czasie największego skwaru przychodzi pozostać nam w mieście – natychmiast zaczynamy poszukiwać upragnionego chłodu. Najlepiej byłoby, gdybyśmy mogli odnaleźć komfort termiczny także w zaciszu własnego domu. Sposobem na powyższe jest kupno klimatyzatora.

Jeszcze do niedawna klimatyzacja w pomieszczeniach była swoistym luksusem zarezerwowanym głównie dla poważnych firm, biur, itp. W ostatnim czasie coraz częściej wykorzystuje się jej dobrodziejstwa również w prywatnych domach i mieszkaniach. Klimatyzatory generalnie nie kosztują już fortuny, choć za te najbardziej wydajne (z jednostką montowaną na zewnątrz budynku) trzeba zapłacić i kilka tysięcy złotych. Montaż tego typu klimatyzacji powinien być też przeprowadzony przez wykwalifikowanych pracowników i winno poprzedzać go wydanie zgody przez wspólnotę lub spółdzielnię mieszkaniową. Takich formalności nie trzeba dopełniać decydując się na klimatyzator przenośny, który wystarczy podłączyć do prądu i zagwarantować odprowadzenie na zewnątrz ciepłego powietrza.

Wybieramy klimatyzator – podstawowe kryterium to moc urządzenia

Podczas wyboru klimatyzatora do mieszkania w pierwszej kolejności należy uwzględnić jego moc chłodniczą. Ten parametr pozwoli nam ocenić, czy zakupione urządzenie będzie dla nas wystarczająco wydajne i czy zdoła chłodzić powietrze w pomieszczeniu, w którym zamierzamy je zastosować. Właściwy i profesjonalny dobór mocy klimatyzacji powinien być poprzedzony specjalistycznymi obliczeniami, które uwzględniają wiele czynników zewnętrznych. Do takich czynników należą m.in.: siła nasłonecznienia, liczba urządzeń elektrycznych w pomieszczeniu, liczba przebywających w nim osób, sposób i jakość izolacji termicznej ścian i stropów, itp. Jednak na potrzeby prywatnego mieszkania, klimatyzator można dobrać pomijając te skomplikowane wyliczenia. Dla uproszczenia przyjęto, że na metr kwadratowy powierzchni pomieszczenia powinno przypadać 0,1 kW mocy chłodniczej. Tym samym staje się oczywistym, iż do schłodzenia powietrza w pokoju o powierzchni 20 mkw. potrzebne będzie urządzenie o mocy przynajmniej 2 kW.

Jeżeli kupujemy klimatyzator zwróćmy uwagę na jego moc.
Jeżeli kupujemy klimatyzator zwróćmy uwagę na jego moc. AC Klima

Jaki klimatyzator kupić?

Do wyboru mamy klimatyzatory przenośne (monoblokowe) oraz klimatyzatory stacjonarne (split).

Klimatyzatory przenośne (monobloki) – zalety i wady

Jak zostało to już wspomniane powyżej, w przypadku zakupu tego typu urządzeń  – nie musimy martwić się o uzyskanie zgody na klimatyzację od zarządcy budynku oraz odchodzi nam problem kłopotliwego montażu. Inną zaletą klimatyzatorów przenośnych jest to, że w każdej chwili można przestawić je do innego pomieszczenia i ochładzać powietrze tam, gdzie aktualnie przebywamy (np. w ciągu dnia w salonie, nocą – w sypialni). Kolejna cecha przemawiająca na korzyść tych urządzeń, to stosunkowo niski koszt ich zakupu (kosztują już od kilkuset złotych).

Nie jest jednak niestety tak, że klimatyzatory monoblokowe pozbawione są wad. Do zasadniczych należy kiepska wydajność co oznacza, że nie są w stanie zadowalająco ochłodzić powietrza. Zwłaszcza w przestronniejszych i bardziej nasłonecznionych wnętrzach. Ten typ urządzeń charakteryzuje się mocą od 2 do 4,5 kW. Inna kwestia to problem z odprowadzeniem na zewnętrz ciepłego powietrza, które jest wydmuchiwane przez urządzenie podczas jego pracy. Teoretycznie służy do tego specjalna elastyczna rura, której końcówkę wystarczy wystawić poza obręb klimatyzowanego pomieszczenia. W praktyce jednak istnieje z tym pewien kłopot. Otóż w wielu przypadkach użytkownicy nie mają innego wyjścia, jak wyprowadzenie owej rury przez otwarte okno, przez które jednocześnie do pomieszczenia wpadają promienie słoneczne i nagrzewają wnętrze. Kolejna wada monobloków to wydobywający się podczas ich pracy hałas. Zwracajmy uwagę na ten czynnik już w sklepie i sprawdzajmy poziom hałasu poprzez włączenie urządzenia. Uwzględnijmy również, że hałas w wielkopowierzchniowym markecie budowlanym nie będzie dla nas tak uciążliwy, jak w małym blokowym pokoiku. 

Klimatyzatory stacjonarne (split)

Dużo wyższą wydajnością charakteryzują się klimatyzatory split. Są to urządzenia stacjonarne, których jednostki montuje się na stałe na ścianach lub na suficie. W pomieszczeniu znajduje się tylko element chłodzący, który pracuje cicho i skutecznie. W lecie chłodzi, w zimie zaś może nagrzewać powietrze. Najnowsze wersje klimatyzatorów split są bardzo energooszczędne, ponieważ ich jednostka zewnętrzna działa na zasadzie pompy ciepła. Urządzenia te oprócz funkcji chłodzenia i grzania często gwarantują również filtrację lub jonizację powietrza (są wyposażone w specjalne filtry ekranowe, węglowe, plazmowe). Najbardziej typowe klimatyzatory split mają moc od 2 do 7 kW, co pozwala w łatwy sposób dopasować je do wielkości wnętrza. Istnieje również możliwość połączenia kilku jednostek chłodzących z danym podzespołem zewnętrznym. Wówczas można chłodzić wszystkie pomieszczenia domu jednocześnie. Instalację tego typu klimatyzatorów należy jednak powierzyć wykwalifikowanemu pracownikowi, co podnosi koszty inwestycji (przeciętnie o około tysiąca zł). Inną kwestią jest to, że właściciele mieszkań blokowych mogą spotkać się z oporem zarządcy w postaci niewyrażenia zgody na montaż klimatyzacji.

Na 1 m² powierzchni pomieszczenia powinno przypadać 0,1 kW mocy chłodniczej.
Na 1 m² powierzchni pomieszczenia powinno przypadać 0,1 kW mocy chłodniczej. AC Klima

Klimatyzator split przenośny jako rozwiązanie pośrednie

Klimatyzator split to ciekawa propozycja dla użytkowników potrzebujących wydajnego chłodzenia i chcących uniknąć kosztownego montażu klimatyzacji stacjonarnej. Przenośne klimatyzatory split składają się z dwóch ruchomych i połączonych specjalnymi przewodami części: wewnętrznej oraz zewnętrznej. Dostępne są one w wersjach o mocy chłodzącej od 2 do 10 kW. Zakres wydajności jest zatem stosunkowo szeroki. Jednak zasadniczą zaletą tego rodzaju urządzeń chłodzących jest to, że przeznaczone są one do samodzielnego montażu oraz, że można je w łatwy sposób przenosić z miejsca na miejsce. Wydają się być najbardziej odpowiednimi do mieszkań zlokalizowanych w budynkach wielorodzinnych (część zewnętrzna nie musi być na stałe zainstalowana na elewacji, a można np. postawić ją na balkonie, na parapecie lub po prostu na ziemi). Część wewnętrzną można natomiast użytkować tam, gdzie aktualnie przebywamy (w dzień ochłodzimy nią powietrze w salonie, a nocy – w pokoju dziecka bądź w sypialni). Klimatyzatory te chłodzą i filtrują powietrze, co poprawia mikroklimat w pomieszczeniach. Można łatwo zdemontować je na okres zimowy i przechowywać chociażby w przynależnym nam pomieszczeniu gospodarczym. Jedyną wadą jest to, że pracują odczuwalnie głośniej niż standardowe klimatyzatory split stacjonarne.

Polecamy poradnikWybieramy wentylator pokojowy

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl