Klimatyzator w mieszkaniu w bloku. Formalności i możliwości montażu

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Pamiętajmy, że jeśli mieszkamy w budynku wielorodzinnym, to montaż klimatyzatora z jednostką zewnętrzną musimy dostosować do przepisów danej spółdzielni lub wspólnoty.
Pamiętajmy, że jeśli mieszkamy w budynku wielorodzinnym, to montaż klimatyzatora z jednostką zewnętrzną musimy dostosować do przepisów danej spółdzielni lub wspólnoty. 123 RF
Jeśli w mieszkaniu dokuczają nam upały, warto pomyśleć o montażu klimatyzatora. Trzeba jednak pamiętać o ograniczeniach, jakie mogą wynikać z przepisów spółdzielni lub wspólnoty.

Klimatyzator w mieszkaniu w bloku

Letnie upały nie omijają bloków wielorodzinnych. I w mieszkaniach bywają szczególnie uciążliwe. Szczególnie jeśli nasz budynek nie jest dobrze ocieplony, albo mamy mieszkanie od południa, czy zachodu. W takim przypadku ulgę przyniesie klimatyzator. Są one coraz bardziej dostępne, jednak jeśli mieszkamy w budynku wielorodzinnym, musimy się liczyć z przepisami określonymi przez spółdzielnię lub wspólnotę. Przeważnie jest to sytuacja do rozwiązania, jednak przepisów nie możemy lekceważyć. Próba ich „obejścia” grozi koniecznością demontażu urządzenia i przywrócenia budynku do stanu pierwotnego.

Gdzie można zamontować klimatyzator w bloku

Zanim kupimy klimatyzator, dowiedzmy się, jakie możliwości jego montażu daje spółdzielnia, czy wspólnota. Musimy się liczyć z tym, że montaż na elewacji budynku lub na dachu nie będzie możliwy. Prawdopodobnie będziemy mogli umieścić klimatyzator na balkonie, ale i tu występuje pewne różnice. Niektóre spółdzielnie i wspólnoty nie stawiają ograniczeń, w innych – możemy go zamontować tylko na podłodze.

Następnie musimy złożyć do spółdzielni wniosek (najlepiej z rysunkiem technicznym pokazującym miejsce montażu). I uzyskać pisemną zgodę spółdzielni. Uwaga – w niektórych przypadkach może być wymagana zgoda architekta, albo sąsiadów. Trzeba bowiem pamiętać, że klimatyzator emituje hałas, co może być uciążliwe dla sąsiadów, szczególnie nocą. Tu trzeba wziąć pod uwagę wytyczne wspólnoty dotyczące hałasu, a także – parametry urządzenia.

Jaki klimatyzator sprawdzi się w mieszkaniu?

Najbardziej popularny rodzaj klimatyzatora, który można zamontować w mieszkaniu (i nie tylko) to tzw. split. Składa się on z dwóch części: jednostki zewnętrznej (tzw. skraplacz) i wewnętrznej (tzw. parownik). Obie części są ze sobą połączone. Klimatyzatory typu split pozwalają na chłodzenie jednego pomieszczenia. Bardziej zaawansowane, ale i droższe są klimatyzatory typu multi split. W ich przypadku do jednej jednostki zewnętrznej można podłączyć kilka urządzeń wewnętrznych.

Innym rozwiązaniem jest klimatyzator przenośny – możemy się na niego zdecydować, jeśli okaże się, że nie ma możliwości montażu jednostki na zewnątrz budynku.

Wybierając klimatyzator musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę jego wydajność, o której świadczy moc. Ogólnie przyjmuje się, że do chłodzenia 1 m² przypada 0,1 kW mocy chłodniczej. Ale trzeba uwzględnić dodatkowe, indywidualne czynniki, takie jak powierzchnia okien, czy ekspozycja mieszkania. Dlatego lepiej skonsultować się z doradcami w firmie oferującej klimatyzatory.

Warto też pamiętać o dodatkowych funkcjach, jakie może mieć klimatyzator, np. jonizacji powietrza, czy sterowania Wi-Fi. Alergicy mogą zaopatrzyć się w klimatyzator z filtrem zatrzymującym zanieczyszczenia, pyłki itp.
Pamiętajmy też, że urządzenia, które kuszą ceną poniżej 1000 zł raczej nie spełnią naszych oczekiwań. Mają one niższą wydajność, pracują głośniej i są droższe w eksploatacji, a także awaryjne.  

Decydując się na montaż klimatyzatora, pamiętajmy, że musi on być regularnie czyszczony!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rewolucja na poczcie: e-Doręczenia mają zastąpić awizo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl