Nawiewniki okienne ciśnieniowe a higrosterowane

Janusz Kopecki
Nawiewniki ciśnieniowe dostarczają świeże powietrze i usuwają zużyte w wymaganej ilości, niezależnie od poziomu wilgotności powietrza wewnętrznego. Jednocześnie chronią w okresie zimowym przed nadmiernym wychłodzeniem pomieszczeń, a tym samym stratą energii na ogrzewanie.
Nawiewniki okienne ciśnieniowe a higrosterowane

Największym problemem w krajach znajdujących się w podobnej strefie klimatycznej jak Polska są relatywnie wysokie koszty ogrzewania i powiązanej z nim wentylacji. Dlatego nawiewniki ciśnieniowe sprawdzają się dzięki:

  • zdolności do ograniczania strat energetycznych przez zabezpieczenie przed nadmierną wentylacją – wychłodzeniem mieszkania.

Wentylacja nadmierna (ucieczka ciepła) - mamy z nią do czynienia najczęściej wskutek znaczącego spadku temperatury na zewnątrz. Wówczas ciąg w kominie wentylacyjnym (podciśnienie) jest większy niż zakładany przez projektanta. Dla typowych warunków pracy nawiewnika według polskich standardów przyjmuje się poziom różnicy ciśnienia pomiędzy wnętrzem a otoczeniem budynku na poziomie 10 Pa (w Holandii dla porównania są to tylko 2 Pa). Z problemem wentylacji mieszkań mamy do czynienia w zasadzie tylko w sezonie grzewczym, w pozostałej części roku okna są po prostu otwierane i nawiewniki nie są wówczas tak potrzebne. Główną wadą wszystkich nawiewników okiennych jest bowiem niestabilność wentylacji w układach grawitacyjnych.

  • zdolności nawiewników ciśnieniowych do samoczynnego dostosowywania ilości powietrza nawiewanego (i usuwanego) do położenia lokalu mieszkalnego w danym budynku wielopiętrowym.

Chodzi o to, aby we wszystkich lokalach o podobnej architekturze, usytuowanych w tej samej klatce schodowej zapewnić podobny komfort wentylacyjny i uniknąć np. ich przechłodzenia. Poziom podciśnienia na nawiewniku związany jest bowiem w okresie zimowym głównie z wysokością komina wentylacyjnego (piętra, na którym usytuowany jest lokal) i przy sterowaniu innym niż ciśnieniowe, np. higrosterowaniu lub nawiewnikach z ręczną regulacją poziomu otwarcia, nie da się zapewnić porównywalnych warunków klimatycznych we wszystkich mieszkaniach. Lokal na parterze danego budynku 4-piętrowego będzie miał kilkakrotnie wyższą wymianę powietrza niż podobny na ostatnim piętrze. Najczęściej ilość nawiewników dobierana jest według kubatury lokalu, a nie rzeczywistych warunków pracy nawiewnika, takich jak podciśnienie, wysokość komina wentylacji grawitacyjnej, zmiennych wiatrów, itd. Obowiązkowe w Polsce budowanie kanałów wentylacji grawitacyjnej w łazience i w kuchni umożliwia stosowanie i skuteczne działanie tych urządzeń po zamontowaniu w istniejącej stolarce okiennej.

Nawiewniki okienne ciśnieniowe a higrosterowane
Nawiewniki okienne ciśnieniowe a higrosterowane

Montaż nawiewnika ciśnieniowego
Zasady montażu nawiewników ciśnieniowych są podobne, jak w przypadku pozostałych rodzajów nawiewników okiennych. W niektórych produktach wysokość czerpni powietrza nie pozwala na ich montaż w skrzydle okna drewnianego i wymusza usytuowanie kompletnego urządzenia (czerpnia + regulator nawiewu) w ościeżnicy okna. Parametry akustyczne, jakie zapewniają nawiewniki ciśnieniowe dostępne na polskim rynku, w zależności od modelu, mieszczą się w zakresie od 32 do 41 dB.

Wpływ temperatury powietrza zewnętrznego na poprawną pracę nawiewnika ciśnieniowego
Temperatura powietrza zewnętrznego nie ma bezpośredniego wpływu na poprawną pracę nawiewnika ciśnieniowego. Natomiast uwzględniając współdziałanie nawiewnika z kanałem wentylacji grawitacyjnej obowiązuje zasada - im niższa temperatura powietrza zewnętrznego, tym bardziej zauważalne jest ochronne i energooszczędne działanie nawiewnika (bardziej ogranicza nawiew "nadmiarowego" powietrza).

Przewaga nawiewnika ciśnieniowego nad higrosterowanym
Nawiewniki ciśnieniowe zapewniają stabilne warunki mikroklimatu wewnętrznego, niezależnie od poziomu wilgotności powietrza zarówno zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Nie dopuszczają bowiem do powstawania i utrzymywania się nadmiernego poziomu wilgotności i złej jakości powietrza w pomieszczeniu (braku tlenu, nadmiaru dwutlenku węgla, tlenku węgla, zapachów, dymu papierosowego i produktów przemiany materii itp.). Co ważne, zapobiegają pojawianiu się negatywnych skutków złej wentylacji, a nie usuwają je po fakcie.

Z uwagi na konieczność usytuowania elementu regulującego przepływ w nawiewnikach higrosterowanych po stronie wewnętrznej okna i jego reaktywność, regulatory nawiewu w takich konstrukcjach są dość pokaźnych rozmiarów i szpecą okno.

Trendy stosowania nawiewników ciśnieniowych w krajach Europy Zachodniej
Systemy wentylacji mieszkań i obiektów publicznych oparte na rozwiązaniach sprzyjających oszczędzaniu energii są tym lepsze, im niższym kosztem przyczyniają się do tych oszczędności. W tym aspekcie nawiewniki ciśnieniowe są rozwiązaniem zdecydowanie lepszym od higrosterowanych, czego dowodem jest chociażby brak tych ostatnich w budownictwie skandynawskim czy brytyjskim (wilgoć stanowi tu największy problem). Faktem niezaprzeczalnym jest to, że w tych właśnie obszarach Europy powstawały standardy wentylacyjne i tam określany jest też kierunek dalszego rozwoju techniki wentylacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl