Wentylacja mechaniczna – skuteczna alternatywa dla grawitacyjnej

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Sprawna wentylacja mechaniczna to sposób na skuteczną wymianę powietrza. Warto jednak pomyśleć o wymiennikach ciepła, które sprawią, że do domu będzie trafiać ogrzane powietrze.
Sprawna wentylacja mechaniczna to sposób na skuteczną wymianę powietrza. Warto jednak pomyśleć o wymiennikach ciepła, które sprawią, że do domu będzie trafiać ogrzane powietrze. MemoryCatcher - pixabay.com
Wentylacja mechaniczna jest alternatywą dla wentylacji grawitacyjnej. Bardzo często, choć nie jest to regułą, połączona jest dodatkowo z rekuperacją, czyli odzyskiem ciepła.

Wentylacja mechaniczna działa w bardzo prosty sposób. Wystarczy instalacja dwóch wentylatorów, z których jeden będzie nawiewał do wnętrza świeże powietrze, a drugi tłoczył je na zewnątrz, by mówić o najprostszej formie wentylacji mechanicznej. Oczywiście można zwiększać liczbę wentylatorów i dołączyć rekuperację, aby powietrze dostające się środka korzystało z energii cieplnej powietrza usuwanego, przez co wentylacja nabierze bardziej profesjonalnego charakteru. Nawet jednak w wersji minimalnej wentylacja mechaniczna sprawdza się lepiej niż wentylacja grawitacyjna. Dlaczego?
Wentylacja mechaniczna jest skuteczniejsza niż wentylacja grawitacyjna, zapewnia bowiem stały dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń. Tymczasem wentylacja grawitacyjna działa tylko w określonych warunkach pogodowych. Łączy je natomiast to, że zimą znacznie wychładzają wentylowane pomieszczenie, powodując spore straty ciepła, a przez to zwiększając koszty utrzymania lokalu. Wentylacja mechaniczna zaznacza jednak swą przewagę w momencie, gdy trzeba regulować dostęp powietrza do wnętrza -   wentylacja grawitacyjna bowiem tego nie umożliwia.

Jakie są zalety wentylacji mechanicznej?

Jej podstawową zaletą jest zapewnienie odpowiedniej, określonej przez mieszkańców ilości świeżego powietrza. W pomieszczeniach, które wymagają silniejszej wentylacji mechaniczna wentylacja umożliwia szybką jego wymianę. W kuchniach, toaletach czy łazienkach ma to ogromne znaczenie w utrzymaniu odpowiedniej ich wilgotności. To z kolei powoduje, że pomieszczenia te, jeśli są dobrze wentylowane, nie są narażone na ataki grzybów czy pleśni. Wentylacja mechaniczna jest więc wentylacją na żądanie – umożliwia taką wymianę powietrza, jaka w danej sytuacji jest potrzebna. Ma to swoje zalety także wtedy, gdy domownicy opuszczają mieszkanie na dłużej. Wentylacja mechaniczna zapewni wtedy jedynie minimalną, niezbędną wymianę powietrza.

Dobrze zaprojektowana i sprawna wentylacja mechaniczna sprawia, że minimalizowana jest konieczność otwierania okien. W sezonie jesienno-zimowym oznacza to spore, wymierne oszczędności, które uzyskać można na ogrzewaniu domu. Zwykle wentylację mechaniczną projektuje się wraz z wymiennikami ciepła, które powodują, że wlatujące do środka powietrze jest ogrzane. W przypadku wentylacji grawitacyjnej zimą bardzo często – ze względu na przenikające do wnętrza zimno – zatykane i uszczelniane są otwory wentylacyjne. Kosztem poprawy warunków termicznych w domu zwiększa się jednak wtedy poziom wilgotności w pomieszczeniach. A im pomieszczenie jest rzadziej wietrzone, a więc im wewnątrz wyższe jest stężenie dwutlenku węgla, tym gorsze samopoczucie domowników i ich częstsze bóle głowy, migreny i gorszy sen. Wentylacja mechaniczna walczy skutecznie z tego typu szkodliwym „środowiskiem”.

Nie zapomnieć o rekuperacji

Wentylację mechaniczną warto umieścić już w projekcie domu, ponieważ taka inwestycja będzie mniej kosztowna niż budowa wentylacji w gotowych pomieszczeniach z wentylacją grawitacyjną. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że inwestycję od razu wzbogacić warto o rekuperację. Wentylacja mechaniczna bez odzysku ciepła wydaje się być zmarnowanym potencjałem. Jeśli można odzyskiwać ciepło i poczynić realne, dające się wyliczyć oszczędności, które w ciągu określonego czasu przyniosą zwrot kosztów inwestycji warto to robić. Sama wentylacja mechaniczna bez rekuperacji będzie miała wady podobne do działającej wentylacji grawitacyjnej. Albo będzie dostarczała do wewnątrz zimne powietrze, narażając właścicieli nieruchomości na straty ciepła i większe koszty ogrzewania, albo włączona od czasu do czasu by nie ochładzać powietrza, nie będzie zapewniała właściwych parametrów powietrza wewnątrz domu czy mieszkania.

Dowiedz się: Co to jest dom autonomiczny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sypialnia Krakowa ma swoje stawy. Niewidoczne i tajemnicze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl