Nowoczesne taśmy LED – jak je wybierać i stosować?

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Ledy zamontowane w łazience.
Ledy zamontowane w łazience. Ceramstic
Ukierunkowanie na oszczędność energii elektrycznej sprawia, że oświetlenie LED-owe wciąż zyskuje na popularności. Do wyboru w tym zakresie mamy punktowe oraz liniowe źródła światła o różnym natężeniu oraz kolorach. Nowoczesne diody umiejscowione na taśmach to oświetlenie liniowe, które znajduje zastosowanie właściwie we wszystkich pomieszczeniach naszych domów i mieszkań.

Taśmy LED są bardzo energooszczędne, praktyczne i długowieczne. Jednak ich zasadniczą zaletą jest fakt, że pozwalają realizować najbardziej spektakularne zamierzenia aranżacyjne. Dobrze dobrane sprawdzą się w kuchni, łazience, przedpokoju oraz najbardziej eleganckim salonie. Ważne jest jedynie dopasowanie ich do miejsca montażu. Podczas dokonywania wyboru należy uwzględniać jasność i kolorystykę światła oraz szczelność i możliwość zastosowania profili zabezpieczających.

Taśmy LED – czym różnią się od siebie?

Podczas dokonywania wyboru taśmy LED w pierwszej kolejności zauważymy oczywiście, że poszczególne produkty różnią się ceną. Jednak w rzeczywistości odróżnia je od siebie jakość i kilka innych, równie istotnych dla użytkownika szczegółów. W każdym przypadku spotkamy się z zapewnieniem sprzedawcy, iż żywotność diod wynosi do 50 000 godzin. Jednak produkty tańsze i tym samym o gorszej jakości mogą nie przetrwać obiecywanego nam czasu. Często przepalają się dużo szybciej bądź tracą właściwą jasność świecenia.

Zastosowanie oświetlenia ledowego w kuchni
Zastosowanie oświetlenia ledowego w kuchni Katarzyna Laszczak

Oprócz jakości warto też uwzględniać:

  • Klasy szczelności taśm – wyroby nieodporne na działanie wody (IP20) nadają się do zastosowania w miejscach suchych, np. do dekoracyjnego podświetlania ścian, sufitów, półek lub innych elementów ozdobnych. W kuchniach i łazienkach stosujemy taśmy wodoodporne w powłoce silikonowej (IP65). Zaś do  zastosowań na zewnątrz budynków służą specjalne taśmy w gumie (IP68).
  • Jasność świecenia – do oświetleń dekoracyjnych wystarczą standardowe diody SMD 3528. Jednak w sytuacjach, w których zależy nam na porządnym i praktycznym źródle światła (np. nad blatem roboczym w kuchni) lepiej jest zdecydować się na trzy razy jaśniejsze chipy, tj. SMD 5050.
  • Gęstość diod na taśmie – na jednym metrze bieżącym taśmy może znajdować się 30, 60 lub 120 diod. Oczywiście ich ilość decyduje o jakości uzyskanego światła, ale z uwzględnieniem parametru, jakim jest mierzony w lumenach – strumień świetlny.
  • Kolor światła – diody mogą być jedno- lub wielokolorowe. Jeżeli taśma RGB wyposażona jest w sterownik na pilot – barwy można dowolnie zmieniać. Do pomieszczeń mieszkalnych wybiera się jednak najczęściej diody dające światło białe ciepłe lub ewentualnie – białe zimne.
  • Pobór mocy – warto zwracać uwagę jaki pobór mocy ma 1 metr bieżący taśmy. Należy też zdawać sobie sprawę, że im jaśniejsze diody wybierzemy, tym pobór mocy będzie większy.
  • Długość taśmy – standardem są taśmy o długości 5 m. Można je ze sobą łączyć, ale w określony sposób. Jednokolorowe – tnie się właśnie co 5  m, zaś RGB (wielokolorowe) – co 10 m.
Taśmy ledowe można zamontować także w szafkach.
Taśmy ledowe można zamontować także w szafkach. Katarzyna Laszczak

Profile do taśm LED

Profile LED to elementy wykonane z aluminium, które w rzeczywistości spełniają dwojaką funkcję. Z praktycznego punktu widzenia zastosowanie profili zabezpiecza taśmę przed uszkodzeniami mechanicznymi  i zapobiega jej odklejaniu się wraz upływem czasu. Profile ochraniają również oświetlenie przed działaniem wilgoci oraz wody. Obowiązkowo należy zatem stosować  je na zewnątrz oraz w łazienkach.

Inna funkcja, jaką pełnią aluminiowe zabezpieczenia taśm LED to względy estetyczne. Doskonale maskują diody i zapobiegają powstawianiu efektu pojedynczych, punktowych światełek. To właśnie dzięki profilom – światło świeci się nieprzerwaną, nowocześnie wyglądającą linią. W sklepach znajdziemy różne rodzaje i różne wymiary profili LED, co ułatwia dobranie ich do konkretnego zastosowania.

Dobór zasilacza do liniowego oświetlenia LED

Właściwie dobrany zasilacz do liniowego oświetlenia LED to taki, który ma moc odpowiednią do długości taśmy oraz rodzaju i ilości diod. Niemniej ważne jest, by był to zasilacz stałoprądowy i stabilizowany. LED-y nie tolerują bowiem skoków napięcia.

W sprzedaży są taśmy z diodami 12V i 230V. Drugie z wymienionych powyżej podłącza się bezpośrednio do gniazda. Pierwsze natomiast i jednocześnie dużo częściej wybierane do domów i mieszkań wymagają urządzenia obniżającego napięcie, czyli właśnie zasilacza. Jego moc dobiera się do mocy znamionowej 1 metra kupowanej taśmy, uwzględniając około 10% zapas oraz długość oświetlenia liniowego. Obliczenia nie są trudne. Zakładając dla przykładu, że mamy 5 m taśmę o mocy znamionowej 4,8 W/m – moc zasilacza wyliczamy następująco:

5 m x 4,8 W/m x 110%(wspominany powyżej zapas) = 26,4 W

Łączenie taśmy LED z zasilaczem

W pełnych rolkach taśm jednokolorowych znajdują się dwa przewody (czerwony – plus, czarny – minus). Zaś zasilacze posiadają jedną parę przewodów wejściowych (dla prądu sieciowego 230V) i co najmniej jedną parę przewodów wyjściowych. Przewody wejściowe oznacza się jako INPUT 230V AC. Niebieski kolor dotyczy najczęściej przewodu zerowego. Brązowy zaś – masy, plusa. Natomiast przewody wyjściowe to OUTPUT 12V DC, gdzie czerwony to plus, a czarny – minus. Do profesjonalnych połączeń elektrycznych stosuje się specjalne kostki lub wykonuje lutowanie. Dopuszczalne jest też jednak w tym przypadku skręcenie przewodów ze sobą i zabezpieczenie łączeń taśmą izolacyjną. Podczas wykonywania pracy należy zwracać uwagę na kolory koszulek i łączyć ze sobą te same barwy. Wystąpienie zwarcia skutkuje bowiem najczęściej uszkodzeniem zarówno taśmy, jak i zasilacza. Zasilacz spali się również na skutek jego odwrotnego podłączenia, tzn. pomylenia przewodów wejściowych z wyjściowymi. Niestety takie działanie powoduje również utratę gwarancji na urządzenie.

Nieco trudniejsze jest podłączenie zaledwie kawałka taśmy LED, która nie posiada żadnych przewodów. Wówczas trzeba odnaleźć na taśmie gniazda lutownicze i przylutować przewody. Ważne jest, by zasilać taśmę tylko z jednej strony. Do podłączenia można też użyć gotowego konektora, czyli specjalnej wtyczki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sypialnia Krakowa ma swoje stawy. Niewidoczne i tajemnicze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl