

Porażenie prądem wynikają często z niewiedzy użytkowników lub błędów w projektowaniu instalacji, która nie zawiera właściwych zabezpieczeń w postaci wyłączników różnicowoprądowych. Do wypadków dochodzi zazwyczaj w niespodziewany sposób, gdy mamy w domu wadliwą instalację, niesprawne urządzenia, lub gdy użytkujemy je nieprawidłowo. Wielu nieszczęśliwym wypadkom można jednak zapobiec, instalując w szafce bezpiecznikowej zabezpieczenie w postaci wyłącznika różnicowoprądowego.

Uwaga – wysokie napięcie!
Przyczyny porażenia prądem elektrycznym mogą być bardzo prozaiczne i wynikają zazwyczaj z nieuwagi domowników. Zamoczenie suszarki do włosów, przecięcie kabla kosiarki lub drobne usterki domowych urządzeń mogą być jego przyczyną. Wystarczy, że nie zauważymy uszkodzenia izolacji kabla przy opiekaczu i przez przypadek dotkniemy mokrą ręką „nagiego” przewodu pod wysokim napięciem. Już zetknięcie suchej skóry z zewnętrznym źródłem napięcia powodującym przepływ prądu o natężeniu przekraczającym 0,5 miliampera powoduje niemiłe odczucia. Napięcie o wartości rzędu nawet kilkudziesięciu woltów może stanowić zagrożenie zdrowia lub życia, jeżeli kontakt z jego źródłem jest długotrwały. Dlatego tak niebezpieczne mogą być uszkodzone urządzenia, z których korzystamy na co dzień, a których napięcie zasilające wynosi 230 V. Ponieważ o życiu ludzkim decydują w takich wypadkach sekundy, najlepiej zadbać o zainstalowanie wyłącznika różnicowoprądowego w domowej instalacji elektrycznej.

Działa, zanim zdążysz zareagować
Tak zwane „różnicówki” odłączają zasilanie w czasie setnych części sekundy, nie dopuszczając do porażenia domowników w przypadku awarii instalacji lub któregokolwiek z urządzeń. W przypadku nowoczesnych wyłączników różnicowoprądowych, przeznaczonych do stosowania w domach jednorodzinnych, wartość ta wynosi zaledwie 0,04 sekundy. Czas reakcji jest więc wyjątkowo krótki. Zasada jego działania opiera się na wykryciu różnicy prądów wpływającego oraz wypływającego z obwodu. Różnica między tymi dwiema wartościami jest wynikiem wydostawania się prądu z obwodu do otoczenia: np. w wyniku uszkodzenia kabla prąd może płynąć przez obudowę urządzenia lub ciało człowieka do ziemi. Gdy tylko wyłącznik różnicowoprądowy wykryje „ucieczkę prądu” o wartości zaledwie 30 miliamperów, błyskawicznie przerywa przepływ prądu, nie dopuszczając do porażenia osób przebywających w pobliżu powstania awarii czy w końcu – powstania pożaru.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Ideal Lux Le Roy 73439
Lampa stołowa Le Roy TL1 Small 073439 Ideal Lux De…
kup teraz

Ideal Lux Lampka Nocna Led Okrągła Biała Cerchio Tl (1000112092)
Lampa stołowa CERCHIO TL sprawdzi się w pomieszcze…
kup teraz

Zuma Line Adana (5525BK)
Lampa stołowa ADANAKolekcja lamp stołowych ADANA t…
Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE