Ochrona przed porażeniem prądem

Aneta Demianowicz
W domu chcemy czuć się bezpiecznie, jednak statystyki pokazują, że około 30% wszystkich wypadków ma właśnie tam miejsce. Najbardziej niebezpieczne są porażenia prądem.
Ochrona przed porażeniem prądem
Ochrona przed porażeniem prądem

Porażenie prądem wynikają często z niewiedzy użytkowników lub błędów w projektowaniu instalacji, która nie zawiera właściwych zabezpieczeń w postaci wyłączników różnicowoprądowych. Do wypadków dochodzi zazwyczaj w niespodziewany sposób, gdy mamy w domu wadliwą instalację, niesprawne urządzenia, lub gdy użytkujemy je nieprawidłowo. Wielu nieszczęśliwym wypadkom można jednak zapobiec, instalując w szafce bezpiecznikowej zabezpieczenie w postaci wyłącznika różnicowoprądowego.

Ochrona przed porażeniem prądem

Uwaga – wysokie napięcie!
Przyczyny porażenia prądem elektrycznym mogą być bardzo prozaiczne i wynikają zazwyczaj z nieuwagi domowników. Zamoczenie suszarki do włosów, przecięcie kabla kosiarki lub drobne usterki domowych urządzeń mogą być jego przyczyną. Wystarczy, że nie zauważymy uszkodzenia izolacji kabla przy opiekaczu i przez przypadek dotkniemy mokrą ręką „nagiego” przewodu pod wysokim napięciem. Już zetknięcie suchej skóry z zewnętrznym źródłem napięcia powodującym przepływ prądu o natężeniu przekraczającym 0,5 miliampera powoduje niemiłe odczucia. Napięcie o wartości rzędu nawet kilkudziesięciu woltów może stanowić zagrożenie zdrowia lub życia, jeżeli kontakt z jego źródłem jest długotrwały. Dlatego tak niebezpieczne mogą być uszkodzone urządzenia, z których korzystamy na co dzień, a których napięcie zasilające wynosi 230 V. Ponieważ o życiu ludzkim decydują w takich wypadkach sekundy, najlepiej zadbać o zainstalowanie wyłącznika różnicowoprądowego w domowej instalacji elektrycznej.

Ochrona przed porażeniem prądem

Działa, zanim zdążysz zareagować
Tak zwane „różnicówki” odłączają zasilanie w czasie setnych części sekundy, nie dopuszczając do porażenia domowników w przypadku awarii instalacji lub któregokolwiek z urządzeń. W przypadku nowoczesnych wyłączników różnicowoprądowych, przeznaczonych do stosowania w domach jednorodzinnych, wartość ta wynosi zaledwie 0,04 sekundy. Czas reakcji jest więc wyjątkowo krótki. Zasada jego działania opiera się na wykryciu różnicy prądów wpływającego oraz wypływającego z obwodu. Różnica między tymi dwiema wartościami jest wynikiem wydostawania się prądu z obwodu do otoczenia: np. w wyniku uszkodzenia kabla prąd może płynąć przez obudowę urządzenia lub ciało człowieka do ziemi. Gdy tylko wyłącznik różnicowoprądowy wykryje „ucieczkę prądu” o wartości zaledwie 30 miliamperów, błyskawicznie przerywa przepływ prądu, nie dopuszczając do porażenia osób przebywających w pobliżu powstania awarii czy w końcu – powstania pożaru.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl