Ochronniki przeciwprzepięciowe klasy B+C

Marcin Czarkowski
Z myślą o zmniejszeniu kosztów instalacji i zaoszczędzeniu miejsca w rozdzielnicy firma Legrand Polska wprowadziła nowe rozwiązanie. Są to ochronniki przeciwprzepięciowe klasy B+C – element systemu aparatury modułowej.
Ochronniki przeciwprzepięciowe klasy B+C

Potrzeba stosowania stopniowania ochronników przeciwprzepięciowych w instalacji elektrycznej wymusza stosowanie ochronników klasy B oraz klasy C. W przypadku rozdzielnicy w domu jednorodzinnym staje się to trochę kłopotliwe, bowiem stosowanie klas B i C blisko siebie wymaga także zastosowania dodatkowych dławików odprzęgających. Wszystko to razem zajmuje dużo miejsca w rozdzielnicy i jest dosyć kosztowne.

W ofercie firmy są trzy nowe produkty: jednobiegunowy ochronnik przeciwprzepięciowy (nr referencyjny 603950), czterobiegunowy ochronnik przeciwprzepięciowy (nr referencyjny 603953) (fot. 2) oraz wkład wymienny do ww. ochronników (nr referencyjny 603954). Parametry techniczne nowych ochronników to: I imp = 8 kA, I max = 60 kA, poziom ochrony Up = 1,2 kV (przy prądzie znamionowym In = 5 kA), napięcie stałej pracy Uc = 320 V. Ochronniki te mogą pracować we wszystkich rodzajach sieci TT oraz TN. Tak dobrane parametry techniczne tych ochronników sprawiają, że są one idealne do stosowania w budownictwie mieszkaniowym.

Fundamentalnym pytaniem jest, kiedy zastosować klasę B+C. Nie zawsze bowiem jest ona potrzebna i wymagana. Należy ją stosować tam, gdzie oprócz klasy C potrzebna jest także klasa B, czyli tam, gdzie istnieje ryzyko narażenia instalacji elektrycznej i odbiorników do niej przyłączonych na skutki bezpośredniego uderzenia pioruna. Są to instalacje znajdujące się budynkach:
a) z zewnętrzną instalacją piorunochronną
b) zasilanych z linii napowietrznych
c) zasilanych linią kablową o krótkich odcinkach
d) bez instalacji odgromowej, ale znajdujących się w pobliżu wysokich budynków i połączonych z nimi wspólnym uziomem.
W pozostałych przypadkach stosowanie klasy B lub B+C nie jest wymagane.

Ochronniki przeciwprzepięciowe klasy B+C

W domu jednorodzinnym zasilanym z linii kablowej w rozdzielnicy głównej można jako pierwszy stopień zastosować od razu klasę C. W takim przypadku nie występuje bowiem prawdopodobieństwo przepięcia w instalacji na skutek bezpośredniego uderzenia pioruna. Zaletą ochronników klasy B+C jest ich kompaktowa budowa i prosty montaż. Ochronniki te zajmują w rozdzielnicy niewielką ilość miejsca, co w przypadku domów jednorodzinnych, gdzie z reguły stosuje się rozdzielnice o pojemności około 48-72 modułów, ma istotne znaczenie. Atutem nowych ochronników jest również to, że nie wymagają one żadnych ograniczeń, co do zachowania odpowiednich odległości między poszczególnymi stopniami. Wszystkie te zalety oraz parametry techniczne powodują, że nowe ochronniki klasy B+C Legrand są idealnym rozwiązaniem do zastosowania w budownictwie zarówno jedno, jak i wielorodzinnym.

Nowy produkt uzupełnia ofertę z zakresu ochrony przeciwprzepięciowej. W dotychczasowej ofercie znajdziemy ochronniki klasy B o poziomie ochrony Up = 2 kV oraz ochronniki klasy C (fot. 1) o poziomie ochrony Up od 1,2kV do 1,8kV. Firma oferuje także dławiki odprzęgające umożliwiające koordynację ochronników w jednej instalacji (fot. 3), a także ochronniki do zabezpieczania linii telefonicznych i komputerowych

Ochronniki przeciwprzepięciowe klasy B+C

Wprowadzenie na rynek nowych ochronników klasy B+C sprawia, że oferta przeznaczona dla budownictwa mieszkaniowego zaspokoi potrzeby każdego instalatora. Znajdziemy w niej pełen przekrój wyłączników nadprądowych S 300 z przeznaczeniem do różnego typu instalacji. Produkowane są one w rozwiązaniach jedno- i dwubiegunowych z przeznaczeniem dla instalacji jednofazowych oraz trzy i czterobiegunowych dla instalacji trójfazowych. Charakterystyki czasowo-prądowe, jakie można znaleźć to B, C i D w wykonaniach na prądy znamionowe od 0,5 do 125 A i  zdolności  zwarciowe  od  6kA  do  25 kA (wg EN 60898). W ofercie znajdziemy również wyłączniki różnicowoprądowe do sieci jednofazowych P 302 oraz P 304 do sieci trójfazowych. Oferta tych wyłączników obejmuje wykonania na prądy znamionowe od 16A do 80A oraz prądy różnicowe znamionowe od 10 mA do 500 mA.
Najczęściej stosowane w budownictwie jedno i wielorodzinnym zabezpieczenia różnicowoprądowe wykonywane są na prądy różnicowe znamionowe równe 30mA. W ofercie Legrand znajdziemy także, stosowane głównie na wejściu instalacji, rozłączniki izolacyjne FR 300, służące do rozłączania obwodów elektrycznych i stworzenia w nich przerwy izolacyjnej. Jest to bardzo przydatne przy różnego rodzaju pracach modernizacyjnych czy remontowych w domu (np. bezpieczna wymiana gniazdka).

W ofercie firmy znajdują się aparaty jedno-, dwu-, trzy- i czterobiegunowe o prądach znamionowych od 16 A do 125 A. Z innych aparatów elektrycznych modułowych mogących znaleźć zastosowanie w instalacjach mieszkań i domów należy wymienić:
- lampki sygnalizacyjne, informujące o działaniu aparatów, a także obecności lub braku napięcia,
- wyłączniki silnikowe zabezpieczające urządzenia wyposażone w silniki trójfazowe (układy wentylacji, bramy garażowe, urządzenia budowlane, hydrofory…),
- programatory, umożliwiające zaprogramowanie pracy poszczególnych odbiorników (ogrzewanie, automatyka, rolety antywłamaniowe),
- wyłączniki schodowe do sterowania oświetleniem na klatkach schodowych,
- wyłączniki zmierzchowe do zapalania o zmierzchu i wyłączania o świcie obwodów oświetleniowych (parkingi, ogrody),
- styczniki przeznaczone do załączania odbiorników energii elektrycznej, sterowane np. za pomocą programatorów.

Ochronniki przeciwprzepięciowe klasy B+C

Wszystkie wymienione wyżej aparaty elektryczne można zamontować w jednym wygodnym dla użytkownika miejscu. Do tego są przeznaczone różnego rodzaju i różnej wielkości rozdzielnice modułowe. Najbardziej typowe są rozdzielnice wnękowe, montowane we wnęce w ścianie. Dzięki temu nie zajmują one dodatkowej przestrzeni w pomieszczeniu. Wykonywane są jako rozdzielnice, które w jednym rzędzie mieszczą 12 modułów (RWN) o wielkościach od 12 do 48 modułów. Dla użytkowników, którzy chcą zamontować większą ilość aparatów oferowane są rozdzielnice na 18 modułów w jednym rzędzie (Ekinoxe TX) o pojemności od 36 do 72 modułów. W przypadku zastosowania rozdzielnic naściennych możemy skorzystać z rozdzielnic Nedbox (od 8 do 48 modułów) (fot. 4) albo też większych rozdzielnic Ekinoxe TX (od 18 do 72 modułów). Przód rozdzielnicy można zamknąć estetycznymi drzwiczkami: transparentnymi (przezroczystymi), izolacyjnymi (białymi) lub metalowymi (białymi).

od 7 lat
Wideo

Czy w Boże Ciało możesz zrobić przelew lub zakupy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl