Ogrzewanie grzejnikowe kontra podłogowe

Ewa Kulesza, Krzysztof Marciniak
Wybierając grzejniki do naszego domu kierujemy się wieloma czynnikami, sprzedawcy proponują nam szeroką gamę wzorów i kolorów zdarza się nam usłyszeć także, że powinniśmy wybrać grzejnik „energooszczędny”, który zmniejszy koszty ogrzewania.
Ogrzewanie grzejnikowe kontra podłogowe

Taka argumentacja używana jest chętnie i przemawia do wielu kupujących, ponieważ każdy inwestor pragnie wybudować dom, który będzie zużywał mało energii na ogrzewanie. Niestety bywa, że jest nadużywana  lub nadinterpretowana. Ktoś, kto twierdzi, że jakiś typ grzejnika oszczędza energię, stąpa ze swoją argumentacją po bardzo cienkim lodzie.

Podstawową funkcją stosowania grzejników jest przecież przekazanie energii cieplnej do pomieszczeń w celu uzyskania komfortu cieplnego przez użytkowników, a nie oszczędzanie energii.
O oszczędności energii przeznaczanej na ogrzewanie domów decyduje bilans energetyczny budynku, na który składa się głównie izolacyjność termiczna ścian i okien, a także zminimalizowanie  strat ciepła, poprzez wyeliminowanie mostków cieplnych i zmniejszenie strat ciepła na wentylacji.

Ogrzewanie grzejnikowe kontra podłogowe
Ogrzewanie grzejnikowe kontra podłogowe

Jest niepodważalnym faktem, że za ogrzewanie dużo będzie płacił ten inwestor, który wybuduje słabo izolowany dom z mostkami cieplnymi (na przykład z nie izolowanymi płytami balkonowymi) i nie zainstaluje w nim wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w rekuperatorze. Natomiast to, jaki rodzaj ogrzewania inwestor wybierze, czy będą to grzejniki, czy ogrzewanie podłogowe będzie miało drugorzędne znaczenie.

Ogrzewanie grzejnikowe kontra podłogowe

Czy więc mówienie o „energooszczędności grzejników” jest całkowicie pozbawione sensu? Nie do końca, bo jednym z parametrów charakterystycznych dla grzejników jest ich wysoka dynamika, czyli możliwość odpowiednio szybkiego oddawania ciepła w jednostce czasu.
Należy przy tym podkreślić, że różnice pomiędzy typami grzejników nie są na tyle istotne, aby dało się udowodnić jakąkolwiek różnicę w skali domu jednorodzinnego. Natomiast różnica ta staje się już zauważalna, także dla kieszeni właściciela domu, jeśli porównamy ogrzewanie grzejnikami
w stosunku do ogrzewania podłogowego. A szczególnej wagi nabiera w warunkach dobrze izolowanego, energooszczędnego domu.

Grzejniki mają możliwość wykorzystania zysków ciepła pochodzących z promieniowania słonecznego w ciągu dnia. Nowoczesne energooszczędne domy są zlokalizowane na działce w taki sposób, żeby „wyłapywały” promienie słońca. Duże okna w salonie w słoneczne zimowe dni potrafią zagarniać duże ilości ciepła. Przy ogrzewaniu grzejnikowym, dzięki możliwości błyskawicznego reagowania, ilość ciepła oddawanego przez grzejniki do pomieszczeń natychmiast spada. W rezultacie, temperatura w pomieszczeniu pozostaje stabilna, a grzejnikowy system grzewczy oszczędza paliwo.
W identycznie zbudowanym domu, wyposażonym w ogrzewanie podłogowe w słoneczne zimowe dni dochodzi do przegrzania pomieszczeń, ponieważ kumuluje się ciepło emitowane przez promienie słońca i grzejącą podłogę. Tego zjawiska nie można uniknąć, ponieważ ogrzewanie podłogowe charakteryzuje się wysoką bezwładnością cieplną i nie może reagować na krótkotrwałe zyski ciepła z promieniowania słonecznego.

Powyższe różnice w energooszczędności ogrzewania grzejnikowego w stosunku do ogrzewania podłogowego były badane naukowo przez profesorów Uniwersytetu Technicznego w Helsinkach. Wyniki tych badań nie pozostawiają wątpliwości. Zastosowanie grzejników do ogrzewania domów daje co najmniej 15% oszczędności w stosunku do ogrzewania identycznych domów przez ogrzewanie podłogowe ¹. Oprócz oszczędności finansowych ważny dla inwestorów jest również większy komfort cieplny w pomieszczeniach ogrzewanych grzejnikowo, ponieważ wahania temperatury w słoneczne zimowe dni są w takich pomieszczeniach mniejsze w stosunku do pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym.

Okazuje się, że wybór grzejników ma racjonalne, ekonomiczne podstawy, ale nie tylko…Na rynku dostępnych jest wiele modeli grzejników niezwykle dekoracyjnych, które świetnie współgrają z całym wnętrzem.

¹ Badania przeprowadzone w 2008 roku przez prof. dr Jarka Kurnitskiego 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl