Ogrzewanie na podczerwień - sposób na komfortową temperaturę

Ryszard Świebocki
Kiedyś ogrzewanie na podczerwień było stosowane w saunach, teraz tą metodą z powodzeniem ogrzewa się i domy.
Kiedyś ogrzewanie na podczerwień było stosowane w saunach, teraz tą metodą z powodzeniem ogrzewa się i domy. econovli.pl
W Polsce ogrzewanie na podczerwień jest jeszcze mało znaną alternatywą. Zanim ta innowacyjna metoda trafiła do domostw, wykorzystywana była już np. w saunach, wewnątrz których utrzymywano temperaturę właśnie przez podczerwień.

Ogrzewanie na podczerwień – działanie

Energia podczerwieni to nic innego jak energia promieniowania przemieszczająca się w postaci fal elektromagnetycznych. Proces ogrzewania podczerwienią polega na wykorzystaniu jej zdolności odbicia, załamywania, skupienia i pochłaniania. W przeciwieństwie do tradycyjnego ogrzewania grzejnikowego (konwekcyjnego), nośnikiem ciepła nie jest powietrze, a  wszystkie powierzchnie graniczne w pomieszczeniu (podłoga, ściany, sufit) oraz to co się w nim znajduje (osoby, przedmioty).

Energia podczerwieni to nic innego jak energia promieniowania przemieszczająca się w postaci fal elektromagnetycznych.
Energia podczerwieni to nic innego jak energia promieniowania przemieszczająca się w postaci fal elektromagnetycznych. econovli.pl

Dzięki brakowi gwałtownej cyrkulacji powietrza temperatura w całym pomieszczeniu jest wyrównana i różnica temperatur między warstwami powietrza nie przekracza 2°C. Pozwala to na ograniczenie zapotrzebowania energetycznego do 20% w porównaniu z tradycyjnymi systemami grzewczymi.

Dla porównania różnica temperatur przy ogrzewaniu grzejnikowym może sięgać do 10°C między górnymi i dolnymi warstwami powietrza. Rozkład temperatur przy ogrzewaniu podczerwienią jest więc korzystniejszy. Każda osoba przebywająca w pomieszczeniu będzie odczuwała tę samą temperaturę bez względu na to, w jakiej odległości od głównego źródła ciepła się znajduje. Jednym słowem koniec z zimnymi stopami i gorącą głową.

Dzięki wykorzystaniu w tej metodzie szczególnej długości fal podczerwieni uzyskujemy efekt identyczny z odczuwaniem wpływu promieni słonecznych. Komfort polega na tym, że temperatura odczuwalna przez człowieka jest wyższa niż rzeczywista temperatura powietrza w pomieszczeniu, a więc analogicznie jak stojąc w słońcu w zimny dzień.

PrzeczytajJak działa ogrzewanie podczerwienią

Ogrzewanie na podczerwień dobre dla alergików

Ogrzewanie na podczerwień jest przyjazne dla alergików. Wynika to z tego, że cyrkulacja powietrza jest niemal całkowicie zredukowana, a więc kurz nie ma tak dobrych warunków do ciągłego przemieszczania się. Można więc śmiało powiedzieć, że ogrzewanie na podczerwień jest bardziej higieniczne.

Innym potwierdzeniem tego faktu jest zapobieganie przez promieniowanie podczerwone rozwojowi pleśni czy grzybów (promieniowanie jest pochłaniane przez przegrody budowlane, dzięki czemu są ciepłe i suche). Promieniowanie dalekiej podczerwieni oddziałując na nas powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych włosowatych poprzez przenikanie przez skórę do tkanek podskórnych. W rezultacie usprawnia ono obieg krwi a wyprodukowane ciepło pomaga usuwać toksyny i zbędne produkty przemiany materii z naszego organizmu. Promieniowanie podczerwone ponadto jonizuje ujemnie powietrze, dzięki czemu wpływa korzystnie na nasze samopoczucie.

Panele grzewcze i maty na podczerwień

Najczęściej do ogrzewania na podczerwień stosuje są panele montowane w dowolnym miejscu na ścianie bądź suficie. W przypadku kiedy nośnikiem ciepła jest podłoga, stosuje się maty grzejne. Maty na podczerwień można stosować pod wszystkimi rodzajami podłóg (włączając podłogi drewniane, MDF, laminowane itp.). Wszystko czego nam trzeba, to przygotowana pod ogrzewanie instalacja elektryczna. Panele grzewcze oprócz standardowych są wykonywane również w postaci grafik i obrazów. Dzięki temu pomieszczenie wygląda bardziej estetycznie i jedynie wtajemniczone osoby będą wiedziały, że mają do czynienia z grzejnikiem.

Ciepło odczuwane jest prawie natychmiast po uruchomieniu grzejnika, ponieważ nie potrzebuje on czasu na rozgrzanie. Ponadto dzięki akumulowaniu ciepła w ścianach lub przedmiotach będących w zasięgu panelu w trakcie jego działania a następnie oddawaniu go do pomieszczenia, możemy zredukować częstotliwość włączania panelu i tym samym zaoszczędzić kolejną porcję energii. Koszt instalacji ogrzewania na podczerwień średnio wynosi około 100 zł/m² powierzchni, a miesięczne koszty ogrzewania nie przekraczają tych wykazywanych przy ogrzewaniu gazowym.

Urządzenia wykorzystujące promieniowanie podczerwieni charakteryzują się niższym zużyciem energii w porównaniu do mat elektrycznych lub tradycyjnego ogrzewania podłogowego wykorzystującego wężownice z cieczą grzewczą. Sam montaż zarówno paneli jak i mat podłogowych jest szybki, prosty, nie wymaga drogich i skomplikowanych instalacji oraz wykazuje brak ingerencji w budynek. Elementy instalacji ogrzewania na podczerwień charakteryzują się ponadto bardzo długą żywotnością (30–60 lat).

Ogrzewanie na podczerwień już zyskało uznanie w innych krajach i powoli wkracza na nasz rynek. Czy się przyjmie, to się jeszcze okaże. Z natury jesteśmy nieufni na wszelkie nowinki ale pamiętajmy, że zmiany mogą iść w lepszym kierunku. Niewykluczone, że opisana powyżej metoda ogrzewania jest dla nas dobrą alternatywą.

Instalacja ogrzewania na podczerwień jest bardzo trwała i wytrzymała.
Instalacja ogrzewania na podczerwień jest bardzo trwała i wytrzymała. econovli.pl
Dzięki ogrzewaniu na podczerwień ciepło odczuwane jest prawie natychmiast po uruchomieniu grzejnika
Dzięki ogrzewaniu na podczerwień ciepło odczuwane jest prawie natychmiast po uruchomieniu grzejnika econovli.pl
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl